Krajský rozpočet je založen na střízlivých odhadech

1.11.

Krajský rozpočet je založen na střízlivých odhadech

Pardubický kraj včera představil návrh rozpočtu na rok 2012. Je postaven jako přebytkový a vychází ze střízlivých odhadů ekonomického vývoje. Předpokládá, že příjmy dosáhnou v roce 2012 částky přibližně 2,920 miliard korun a výdaje budou činit přibližně 2,865 miliard korun.      Nedílnou částí příjmů jsou sdílené daně, které kraj rozpočtuje ve stejné výši jako v roce 2011, tedy ve výši zhruba 2,5 miliard korun. „Náš předpoklad je ve srovnání s predikcí ministerstva financí velice střízlivý, ale určitě správnější,“ říká náměstek hejtmana odpovědný za rozpočet Roman Línek a vysvětluje: „Pokud bychom v letošním roce rozpočtovali daně dle ministerstva financí, chybělo by nám dnes minimálně 150 až 190 milionů korun. Ty kraje, které tak učinily, mají dnes problém s naplněním rozpočtu.“      Výdaje budou činit  v příštím roce přibližně 2,865 miliard korun, z toho na provozní účely 2,241 miliard, na investiční 277 milionů a na kofinancování projektů spolufinancovaných z evropských fondů plánuje kraj vynaložit 346 milionů korun.      Přestože na sdílených daních přišel Pardubický kraj v letech 2009 – 2011 téměř o jednu miliardu korun, dostál v letošním roce všem smluvním závazkům a zákonným povinnostem, udržel původní rozsah dopravní obslužnosti. Navíc  vytvořil téměř 150 milionovou rezervu, která byla s výjimkou zhruba 10 milionů využita na pomoc v hospodaření nemocnic. Do pomoci nemocnicím kraj navíc zapojil i rezervní fond ve výši 50 milionů korun.      „Také pro příští rok počítáme s vytvořením rezervy ve výši 106 milionů korun. Bude sloužit jak pro zatím nespecifikované priority kraje, tak i jako rezerva Rady Pardubického kraje a pro zvládnutí očekávaného nárůstu DPH,“ uvádí Roman Línek. Kromě toho se znovu naplní i rezervní fond, jehož celková hodnota je 52,5 milionů korun.      Vláda a parlament přenášejí na kraje další a další povinnosti a trvale snižují dotaci na výkon státní správy. „V roce  2012 například v důsledku reformy na úseku sociálního zabezpečení dojde ke snížení dotace na výkon státní správy o 2,6 milionů korun,“ uvádí vedoucí finančního odboru Oldřich Felgr.      Pardubický kraj v současné době splácí pět úvěrů, jejichž výše k 1.1.2012 bude činit zhruba 2,1 miliardy korun. Podle splátkových kalendářů budou dva úvěry v roce 2012 splaceny a zůstanou dva úvěry od Evropské investiční banky a úvěr na nemocnice. Splátky v roce 2012 budou činit zhruba 215 milionů korun a odhadované úroky přibližně 82 milionů korun.      „Se všemi těmito závazky návrh rozpočtu kraje počítá, samozřejmě jsou v něm zahrnuty i  finanční zdroje na dokončení rozestavěných investic a na dopravní obslužnost. Pochopitelně nám umožní i čerpání na projekty financované Evropskou unií,“ říká Línek.      Návrh rozpočtu projedná ve čtvrtek 3. listopadu Rada Pardubického kraje a poté bude vyvěšen na webu. Dále projde 8. prosince projednáním ve finančním výboru a schvalovací proces uzavře Zastupitelstvo Pardubického kraje 15. prosince tohoto roku.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

14.3.

Úkoly pro nového ředitele ve Vysokomýtské nemocnici

Třiapadesátiletý Josef Diessl má pro splnění těchto úkolů dobré profesní a kvalifikační předpoklady.

Společnost celý článek
13.2.

Masopust v Horním Jelení pohostil i hejtmana

Únor je již tradičně spojován s oslavami masopustu, které jsou předzvěstí nadcházejících svátků jara – Velikonoc. Na tradiční oslavu před dlouhým postním obdobím zavítali v Horním Jelení místní i hosté.

Společnost celý článek
28.4.

V předvečer prvního máje nás čekají filipojakubské ohně

Před rozděláním ohně bychom měli přihlédnout na směr a sílu větru, ale i na to, kdy naposledy zem svlažily dešťové kapky. Prostor pro pálení ohně by měl být minimálně 50 m od kraje lesa. Pokud chcete pálit v blízkosti stohu, tak vzdálenost prodlužte ještě minimálně o dalších 50 metrů. Ohniště pak můžete opustit po uhašení vodou nebo zasypáním hlínou. Doutnající zbytky také mohou zapálit.

Společnost celý článek
9.11.

Chrudimští výsadkáři jsou zpět z Afghánistánu

Na chrudimském Resselově náměstí se dnes dopoledne uskutečnil slavnostní akt přijetí a ocenění vojáků 6. strážní roty, jejíž základ tvořili příslušníci 43. výsadkového praporu, kteří se po šestiměsíční misi vrátili s Afganistánu.

Společnost celý článek
12.12.

Ministr vnitra a policejní prezident navštívili Hradec

Ministr vnitra Ivan Langer a policejní prezident plukovník Oldřich Martinů navštívili v pondělí 10. prosince Hradec Králové.

Společnost celý článek
22.8.

Cyklisté v Pardubicích vyjezdili 16535 korun pro handicapované

Peníze pomohou handicapovaným lidem, kteří by se chtěli věnovat cyklistice, ale nemají peníze na potřebné vybavení. Patronem projektu je paralympijský šampion Jiří Ježek.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting