Krajský Sokol dostane od kraje 600 tisíc na svoji činnost a vzdělávací projekty

14.1.

Krajský Sokol dostane od kraje 600 tisíc na svoji činnost a vzdělávací projekty

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal se zástupci Východočeské župy – Pippichovy o další podpoře sokolské župy v roce 2019. V loňském roce kraj kromě 200 tisíc korun na činnost vyčlenil částku 400 tisíc korun, která byla využita na organizaci krajského sletu a účast cvičenců na sletu celostátním. V letošním roce kraj vyčlení na provoz a jednotlivé projekty souhrnnou částku ve stejné výši, tedy 600 tisíc korun.
„Loňský rok byl mimořádný především v souvislosti s oslavou 100 let republiky. Pro mne osobně patřil sokolský slet v Praze mezi nejvýznamnější akce celého roku a velmi mne mrzí, že se stát k této oslavě sportu nepostavil více čelem. Pro nás bylo samozřejmé, že jsme kromě běžné podpory činnosti župy mohli pomoci s organizováním krajského sletu a reprezentaci kraje i právě v rámci celostátního sletu,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se zástupci župy projednával další pokračování spolupráce v roce 2019 včetně projektu Svět nekončí za vrátky – Cvičíme se zvířátky, jehož třetího ročníku se v letošním školním roce účastní téměř 50 tisíc dětí. „Obdobné projekty, které mají za cíl představit a zviditelnit nejen Sokol, ale především vést děti již od mateřských škol k pohybu, jisté formě zodpovědnosti a společenskému chování, mají naši jednoznačnou podporu,“ řekl hejtman Netolický.
Ten se zástupci župy řešil také
stav majetku jednot a jejich údržbu a rozvoj. „Dlouhodobě se snažíme upozorňovat, že stav sokoloven je mnohdy žalostný a investice, které by tento majetek vyžadoval, sahají do stovek milionů korun, což samozřejmě není v možnostech kraje. Nicméně jsme připraveni jistou formou pomoci například s vytvořením fondu záchrany majetku. Celkově bychom chtěli v letošním roce podpořit župu částkou 600 tisíc korun, která by zahrnovala nejen její činnost, ale také další náborové a vzdělávací projekty či právě záchranu majetku,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Sokol vznikl jako první česká tělocvičná organizace v Rakousku-Uhersku v době politického uvolnění šedesátých let 19. století z iniciativy Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Tělocvičná jednota pražská (později Sokol Pražský) byla založena za účasti předních českých vlastenců 16. února 1862. První sokolský prapor namaloval Josef Mánes a při jeho rozvinutí 1. června 1862 se stala matkou praporu Karolina Světlá. Vlastenecké zaměření Sokola se projevovalo od začátku a jeho vystupování (výlety v krojích, účast na národních slavnostech, veřejná cvičení aj.) povzbuzovalo národní sebevědomí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.12.

O praktikách „Šmejdů“ se učí už i na školách

Nový formát Online vzdělávacího kalendáře doplňuje tištěnou formu Školního diáře. Online vzdělávací kalendář, stejně jako tištěné médium, přináší základní informace ze světa kolem nás.

Společnost celý článek
10.1.

Kam to pardubické Automatické mlýny domelou?

Zastupitelstvo tuto nabídku tedy oficiálně vzalo na vědomí, avšak pověřilo náměstky Františka Brendla a Michala Koláčka vyjednáváním o ceně, hledáním strategického partnera a definováním optimálního podílu města na procesu konverze areálu Automatických mlýnů na areál sloužící veřejnému zájmu. Dále byl Odbor hlavního architekta MmP pověřen zpracováním regulativů zástavby areálu Automatických mlýnů.

Společnost celý článek
4.4.

Vyjádření primátora Pardubic ke kácení stromů u OBI

Když už městské obvody máme, musí si uvědomovat svoji odpovědnost také na poli komunikace s veřejností.

Společnost celý článek
27.5.

Opět po roce je tu Mistrovství záchranných týmů HZS Pardubického kraje a skupin zařazených do IZS

Zahájení mistrovství je plánováno na 9.45 hodin. Námětem celého mistrovství je zejména poskytnutí první pomoci a záchrana osob z vody a břehů. Osoby je nutné vyhledat v terénu, provést základní ošetření a transport pomocí motorového člunu. Dále zvládnutí techniky jízdy s motorovým člunem. Předávání zkušeností mezi jednotlivými skupinami v záchranářské činnosti.

Společnost celý článek
4.8.

160 let od narození barona Artura Krause

Kraus také přeložil pravidla tenisu, na zahradě svého domu uspořádal první tenisový turnaj, není bez zajímavosti, že baron A. Kraus vlastnil řidičský průkaz na velocipedu s číslem jedna, jako první v Pardubicích jezdil na motocyklu, jako první ve městě vlastnil psací stroj či fonograf, předchůdce pozdějších gramofonů.

Společnost celý článek
26.3.

Noc mladých výzkumníků - večer plný vědeckých zajímavostí na pardubickém zámku

Během večera se návštěvníci dozvědí například vše o svém srdci. Vyzkouší, že matematika může být napínavá hra a zapojí se do velikonočního chemického kouzlení.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting