Krajský Sokol dostane od kraje 600 tisíc na svoji činnost a vzdělávací projekty

14.1.

Krajský Sokol dostane od kraje 600 tisíc na svoji činnost a vzdělávací projekty

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal se zástupci Východočeské župy – Pippichovy o další podpoře sokolské župy v roce 2019. V loňském roce kraj kromě 200 tisíc korun na činnost vyčlenil částku 400 tisíc korun, která byla využita na organizaci krajského sletu a účast cvičenců na sletu celostátním. V letošním roce kraj vyčlení na provoz a jednotlivé projekty souhrnnou částku ve stejné výši, tedy 600 tisíc korun.
„Loňský rok byl mimořádný především v souvislosti s oslavou 100 let republiky. Pro mne osobně patřil sokolský slet v Praze mezi nejvýznamnější akce celého roku a velmi mne mrzí, že se stát k této oslavě sportu nepostavil více čelem. Pro nás bylo samozřejmé, že jsme kromě běžné podpory činnosti župy mohli pomoci s organizováním krajského sletu a reprezentaci kraje i právě v rámci celostátního sletu,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se zástupci župy projednával další pokračování spolupráce v roce 2019 včetně projektu Svět nekončí za vrátky – Cvičíme se zvířátky, jehož třetího ročníku se v letošním školním roce účastní téměř 50 tisíc dětí. „Obdobné projekty, které mají za cíl představit a zviditelnit nejen Sokol, ale především vést děti již od mateřských škol k pohybu, jisté formě zodpovědnosti a společenskému chování, mají naši jednoznačnou podporu,“ řekl hejtman Netolický.
Ten se zástupci župy řešil také
stav majetku jednot a jejich údržbu a rozvoj. „Dlouhodobě se snažíme upozorňovat, že stav sokoloven je mnohdy žalostný a investice, které by tento majetek vyžadoval, sahají do stovek milionů korun, což samozřejmě není v možnostech kraje. Nicméně jsme připraveni jistou formou pomoci například s vytvořením fondu záchrany majetku. Celkově bychom chtěli v letošním roce podpořit župu částkou 600 tisíc korun, která by zahrnovala nejen její činnost, ale také další náborové a vzdělávací projekty či právě záchranu majetku,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Sokol vznikl jako první česká tělocvičná organizace v Rakousku-Uhersku v době politického uvolnění šedesátých let 19. století z iniciativy Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Tělocvičná jednota pražská (později Sokol Pražský) byla založena za účasti předních českých vlastenců 16. února 1862. První sokolský prapor namaloval Josef Mánes a při jeho rozvinutí 1. června 1862 se stala matkou praporu Karolina Světlá. Vlastenecké zaměření Sokola se projevovalo od začátku a jeho vystupování (výlety v krojích, účast na národních slavnostech, veřejná cvičení aj.) povzbuzovalo národní sebevědomí.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.4.

Projekt TECHNOhrátky Pardubického kraje na podporu technických oborů a řemesel pokračuje i v letošním roce.

Start TECHNOhrátek se bude konat ve středu 9. dubna na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Polička (Československé armády 485).

Společnost celý článek
29.11.

Děti žijí uměním: První ročník ZUŠ Open propojí téměř 350 základních uměleckých škol z celé republiky

„Velmi si vážím toho, že se do prvního ročníku ZUŠ Open přihlásil tak velký počet škol a že o sobě školy chtějí dát vědět prostřednictvím našeho projektu. Jako absolventka ,lidušky‘ si dobře uvědomuji, jak zásadní jsou právě první léta hudebního vzdělávání. O tom, zda se dítě bude nebo nebude zajímat o umění, rozhodují nejen rodiče, ale často také právě učitelé v ZUŠkách,“ dodává k projektu světoznámá česká mezzosopranistka, zakladatelka a patronka pořádajícího nadačního fondu Magdalena Kožená.

Společnost celý článek
10.3.

XI. ročník GRAND Festivalu smíchu

Od 14. do 21. března bude k zhlédnutí 7 nejlepších komedií, které vznikly v Čechách a na Moravě během minulého roku.

Společnost celý článek
16.11.

O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

Pardubický kraj je regionem koní a Starokladrubští koně patří mezi nejstarší plemena v Evropě.

Společnost celý článek
27.2.

Basketbalový svátek ,,All Star Game" poprvé přímo v interiéru AFI Paláce

Vstup na utkání i smečovací show 1. 3. v AFI Paláci je zdarma. Vstupenky na All Star Game 2. 3. v ceně 50 - 200 Kč jsou v prodeji mj. ve stánku přímo v nákupním centru.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting