Královéhradecko: Některé školy se sloučí

10.6.

Královéhradecko: Některé školy se sloučí

Ačkoli první ročníky středních škol, které zřizuje Královéhradecký kraj, nabízejí v letošním roce 12 tisíc studijních míst, základní školy letos opouští necelých 5 400 žáků devátých tříd. A žáků bude dále ubývat, provoz škol je proto čím dál méně hospodárný. Královéhradecký kraj musí na tuto situaci reagovat, a proto navrhuje sloučit střední školy, které jsou úbytkem žáků postiženy nejvíce. Slučování od začátku příštího kalendářního roku by se mělo zatím dotknout školských zařízení na několika místech v kraji. Ve většině případů jde spíše o administrativní kroky. „Nabídka volných míst pro studium příslušných oborů vysoce převyšuje jejich poptávku. Podle statistických údajů je pro školní rok 2009/2010 v Královéhradeckém kraji k dispozici 12 tisíc volných míst ve středních školách na 5345 žáků vycházejících v našem regionu ze základních škol,“ řekl krajský radní Jiří Nosek, který je odpovědný za oblast školství. Podle něj tento fakt rovněž souvisí s tím, že do některých oborů jsou přijímáni žáci bez potřebných studijních předpokladů, kteří pak v mnoha případech v počátku studia musí přestoupit na jiné obory, které jsou pro ně vhodnější. To může poznamenat jejich psychiku i vztah k dalšímu vzdělávání. Dalším negativem je, že úroveň vyučování na těchto školách klesá, protože se přizpůsobuje právě těmto žákům. Královéhradecký kraj jako zřizovatel většiny středních škol musí postupovat co nejhospodárněji a školy, které mají nedostatek žáků, sloučit. Díky tomu ušetří v oblasti školství finance, které bude moci investovat do rozvoje jiných perspektivních školských zařízení. Kraj naopak podpoří myšlenku rozšířit Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích o obory uměleckého zaměření, pokud o to vedení školy bude mít zájem. Královéhradecký kraj je v současné době zřizovatelem 105 právnických osob (příspěvkových organizací), které vykonávají činnost školy nebo školského zařízení.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.5.

Váza mohla zabíjet

V pátek 8. května dopoledne zasahovali hasiči z Chrudimi a Pardubic v Hrochově Týnci.

Společnost celý článek
14.4.

V Hovorech se mluvilo o perspektivě splavnění Labe

Hodně se diskutovalo také o dosplavnění Labe do Pardubic.

Společnost celý článek
25.8.

Tři profesionálové odletěli na Světové hry hasičů

Soutěžního klání se zúčastní přibližně 3 tisíce hasičů téměř ze všech zemí světa.

Společnost celý článek
2.12.

Děti z dětského domova namalovaly své sny do kalendáře

Patronkou kalendáře, na kterém se spolu s výtvarníkem a fotografem přímo podílely děti z domova, se stala pardubická rodačka a známá topmodelka Tereza Maxová, která přítomné diváky pozdravila alespoň na dálku prostřednictvím obrazovky nad ledem.

Společnost celý článek
17.7.

O vítězství ve výtvarné soutěži Recyklované pohádky se bojovalo do poslední chvíle

Projekt Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět je financován kolektivními systémy Asekol, Ecobat, Ekolamp a Elektrowin a autorizovanou společnosti Eko-kom. Výtvarnou soutěž Recyklované pohádky dále podporují Pražská správa nemovitostí a muzikál Kapka medu pro Verunku.

Společnost celý článek
8.11.

Pardubičtí studenti se zapojili do gastronomické soutěže Svačina roku. Nejlepší si rozdělí 25 000 Kč.

První kolo soutěže je korespondenční. Soutěžící připraví a nafotí pokrm, který zašle společně s vyplněným průvodním listem. Ten musí obsahovat kalkulační list a technologický postup přípravy. Každý soutěžící může zaslat jeden recept. Odborná porota v čele s Vladimírem Pickou vybere 10 nejlepších, které postoupí do finálového kola.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting