Královéhradecko: Některé školy se sloučí

10.6.

Královéhradecko: Některé školy se sloučí

Ačkoli první ročníky středních škol, které zřizuje Královéhradecký kraj, nabízejí v letošním roce 12 tisíc studijních míst, základní školy letos opouští necelých 5 400 žáků devátých tříd. A žáků bude dále ubývat, provoz škol je proto čím dál méně hospodárný. Královéhradecký kraj musí na tuto situaci reagovat, a proto navrhuje sloučit střední školy, které jsou úbytkem žáků postiženy nejvíce. Slučování od začátku příštího kalendářního roku by se mělo zatím dotknout školských zařízení na několika místech v kraji. Ve většině případů jde spíše o administrativní kroky. „Nabídka volných míst pro studium příslušných oborů vysoce převyšuje jejich poptávku. Podle statistických údajů je pro školní rok 2009/2010 v Královéhradeckém kraji k dispozici 12 tisíc volných míst ve středních školách na 5345 žáků vycházejících v našem regionu ze základních škol,“ řekl krajský radní Jiří Nosek, který je odpovědný za oblast školství. Podle něj tento fakt rovněž souvisí s tím, že do některých oborů jsou přijímáni žáci bez potřebných studijních předpokladů, kteří pak v mnoha případech v počátku studia musí přestoupit na jiné obory, které jsou pro ně vhodnější. To může poznamenat jejich psychiku i vztah k dalšímu vzdělávání. Dalším negativem je, že úroveň vyučování na těchto školách klesá, protože se přizpůsobuje právě těmto žákům. Královéhradecký kraj jako zřizovatel většiny středních škol musí postupovat co nejhospodárněji a školy, které mají nedostatek žáků, sloučit. Díky tomu ušetří v oblasti školství finance, které bude moci investovat do rozvoje jiných perspektivních školských zařízení. Kraj naopak podpoří myšlenku rozšířit Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích o obory uměleckého zaměření, pokud o to vedení školy bude mít zájem. Královéhradecký kraj je v současné době zřizovatelem 105 právnických osob (příspěvkových organizací), které vykonávají činnost školy nebo školského zařízení.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

10.3.

Loupež v muzeu byla objasněna

Pachatel se dostal do muzea lstí a to poté, co se představil jako vedoucí předem ohlášené výpravy.

Společnost celý článek
11.10.

Cesta za snem má za sebou již tisíce kilometrů

V roce 2009 došlapal, jen za pomoci svých paží, do Paříže, o rok později pokořil vzdálenost Praha – Banská Bystrica

Společnost celý článek
11.12.

V hrnci se vznítil olej a plameny zničily celou kuchyň

V bytě zemřel, zřejmě na nadýchání zplodin hoření, papoušek papagáj. Psa, který byl v bytě, se podařilo hasičům zachránit. Majitel bytu byl pro nadýchání zplodin hoření převezen zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice.

Společnost celý článek
12.10.

Xindl X & Olga Lounová hosty pardubické show Evropy2

Tento hvězdný lineup doprovodí celebrity a známé osobnosti českého showbusinessu.

Společnost celý článek
31.10.

Akademie věd bude pokračovat ve výzkumu v dalších projektech ve spolupráci s Pardubickým krajem

Studie, zpracovaná Akademií věd ČR v roce 2010, však prokázala, že znečišťující látky vyskytující se ve vodárenské nádrži Hamry vznikají přirozenou cestou v lesním ekosystému. Kvalita odebírané surové vody z nádrže Hamry je proto nově srovnávána pomocí jiných ukazatelů a je tedy i nadále vhodná pro další vodárenské využití. Toto zásadní zjištění umožnilo znovuobnovení provozu úpravny vody a její následnou rekonstrukci.

Společnost celý článek
23.8.

Václav Moravec vyměnil studio za farní zahradu

Nejvíce mu dali zabrat ti, co podle svých slov „bruslí u levého mantinelu.“

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting