Křesadlo letos v Hlinsku získaly dvě dobrovolnice

20.3.

Křesadlo letos v Hlinsku získaly dvě dobrovolnice

Křesadlo, které je symbolem vykřesané jiskřičky lidství, převzaly v pátek v sále Městského muzea v Hlinsku dvě dobrovolnice z Hlinecka. Tato cena je symbolickým poděkováním lidem, kteří svoji činnost vykonávají bez nároku na odměnu. Předávání se zúčastnil také radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.


     Cílem udělování je nejen ocenit dobrovolníky, ale také zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor a vzbudit v lidech zájem o dobrovolnickou činnost i respekt k těm, kteří ji vykonávají. „Práce dobrovolníků má v sociální sféře nezastupitelnou roli a mám radost, že počet nominovaných osob se každým rokem zvyšuje. To svědčí o tom, že dobrovolnictví lze dělat v každé době, tedy i v té, kdy řada lidí řeší především existenční problémy a stará se hlavně sama o sebe,“ prohlásil radní Pavel Šotola.


     První Křesadlo si odnesla Marcela Boháčová, která pomáhá v centru denních služeb Motýl. Druhé dostala Jitka Pešková za pomoc v hlineckém Centru Jana XXIII. Dvě zvláštní ceny města převzaly Drahomíra Brychtová, jež pomáhá v místním domě seniorů Drachtinka, a Helena Vašková z Klubu seniorů Hlinsko.


     Cena Křesadlo, kterou uděluje občanské sdružení Hestia, se předává na mnoha místech republiky. V Hlinsku oceňování zaštiťuje Dobrovolnické centrum pro region Hlinsko FOKUS Vysočina. Samotné křesadlo je autorský originál Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční křesadlo. Křesadlem se křeše o pazourek, který používali staří Slované a před nimi Keltové.


     Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Podobné ceny se udělují v USA a existují i v některých okolních zemích. Například v Maďarsku ji předává každoročně prezident.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.4.

Pardubice omezí propagaci hazardu

Možnost vykázat ze svého vlastního území i videoterminály, kterými jsou vybaveny herny v celé republice, obcím umožnilo rozhodnutí Ústavního soudu z konce minulého týdne, které zrušilo možnost provozovat videoterminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014. Obcím stačí, když vydají obecně závaznou vyhlášku zakazující provoz těchto zařízení na svém území nebo jeho části.

Společnost celý článek
7.2.

Dráček Záchranáček se těší na hasičské vtipy – soutěž o ten nejlepší právě startuje

Záštitu nad projektem převzal generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba. Soutěžit mohou děti z mateřských, základních nebo středních škol i všichni dospělí se smyslem pro humor. Samostatnou soutěžní kategorii mají profesionální a dobrovolní hasiči.

Společnost celý článek
17.6.

U Staročernska vznikne Starzone

Takzvaná Starzone vznikne v lokalitě Staročernska u Pardubic, kde bude přímo na staveništi symbolicky poklepán základní kámen.

Společnost celý článek
20.5.

,,Lanškrounka,,oslaví 125. výročí od zahájení provozu

Cestující zvláštního vlaku poznají různá zákoutí nákladního nádraží českotřebovského železničního uzlu.

Společnost celý článek
8.10.

Derner kritizuje Kalouskův návrh

Derner kritizuje především fakt, že nově vzniklá strana TOP 09 má své movité sponzory, kteří nedávají peníze jen tak bezúčelně.

Společnost celý článek
30.10.

Uvolněná část vozidla zranila řidiče

Dopravní policisté žádají nejen svědky této dopravní nehody, ale i řidiče neznámého nákladního vozidla, ze kterého upadl pryžový doraz zadního nárazníku, aby se přihlásili osobně či telefonicky na telefonní číslo 974572262, nebo 974572251.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting