Křesadlo letos v Hlinsku získaly dvě dobrovolnice

20.3.

Křesadlo letos v Hlinsku získaly dvě dobrovolnice

Křesadlo, které je symbolem vykřesané jiskřičky lidství, převzaly v pátek v sále Městského muzea v Hlinsku dvě dobrovolnice z Hlinecka. Tato cena je symbolickým poděkováním lidem, kteří svoji činnost vykonávají bez nároku na odměnu. Předávání se zúčastnil také radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola.


     Cílem udělování je nejen ocenit dobrovolníky, ale také zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor a vzbudit v lidech zájem o dobrovolnickou činnost i respekt k těm, kteří ji vykonávají. „Práce dobrovolníků má v sociální sféře nezastupitelnou roli a mám radost, že počet nominovaných osob se každým rokem zvyšuje. To svědčí o tom, že dobrovolnictví lze dělat v každé době, tedy i v té, kdy řada lidí řeší především existenční problémy a stará se hlavně sama o sebe,“ prohlásil radní Pavel Šotola.


     První Křesadlo si odnesla Marcela Boháčová, která pomáhá v centru denních služeb Motýl. Druhé dostala Jitka Pešková za pomoc v hlineckém Centru Jana XXIII. Dvě zvláštní ceny města převzaly Drahomíra Brychtová, jež pomáhá v místním domě seniorů Drachtinka, a Helena Vašková z Klubu seniorů Hlinsko.


     Cena Křesadlo, kterou uděluje občanské sdružení Hestia, se předává na mnoha místech republiky. V Hlinsku oceňování zaštiťuje Dobrovolnické centrum pro region Hlinsko FOKUS Vysočina. Samotné křesadlo je autorský originál Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční křesadlo. Křesadlem se křeše o pazourek, který používali staří Slované a před nimi Keltové.


     Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Podobné ceny se udělují v USA a existují i v některých okolních zemích. Například v Maďarsku ji předává každoročně prezident.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.8.

Dopadli ho na zemi

Pokud se muži vina u soudu prokáže, hrozí mu za jeho nezákonné jednání trest odnětí svobody až na tři roky.

Společnost celý článek
8.2.

Quality Certification Pardubice

Cílem tohoto projektu je snaha o celkové zkvalitnění služeb poskytovaných v oblasti cestovního ruchu ve městě a jeho okolí.

Společnost celý článek
4.3.

Aukce promluví do ceny elektřiny pro Hradec

První březnový den rozhodli radní Hradce Králové o sdruženém nákupu elektrické energie na rok 2012.

Společnost celý článek
10.6.

Termosnímkování přivedlo do Hradce odborníky z Evropy

Projekt termovizního snímkování byla výborná investice a my se rozhodně nebráníme spolupráci se zahraničními kolegy.

Společnost celý článek
19.8.

Pivovar Pernštejn zabodoval!

Návštěvníky, kterých se zde tento letní víkend sešlo téměř 5 tisíc, zaujal nejen skvělý hudební program.

Společnost celý článek
2.7.

Fraňková: Míst ve školkách máme dost

Někteří rodiče měli zřejmě obavy, aby se jejich dítě opravdu do školky dostalo, proto podali více žádostí najednou.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting