Kříž na rozcestí Knířov a Vanice byl požehnán

27.3.

Kříž na rozcestí Knířov a Vanice byl požehnán

Kříž na rozcestí Knířov a Vanice byl požehnán

Knířovská pouť byla ve středu 25. března tohoto roku obohacena o nové zastavení. Stal se jím znovuobnovený kříž na rozcestí mezi obcemi Knířov a Vanice na Ústeckoorlicku. Původní kříž byl zdemolován Sovětskou armádou v 70. letech.  Náklady jeho rekonstrukce v částce 485 tisíc korun  neslo město Vysoké Mýto, a to z dotace Ministerstva kultury (400 tisíc korun), zbytek pak z vlastních zdrojů. Slavnostního požehnání se kříži dostalo z rukou biskupského vikáře Msgr. Karla Moravce.  Dílo neznámého lidového tvůrce – pískovcové ukřižování Krista - bylo vybudováno nákladem Josefa a Barbory Vaníčkových  na rozcestí lužské silnice roku 1818. Pískovcová soustava vysoká 450 centimetrů je složena ze tří částí: Na spodním masívním soklu je reliéf Panny Marie Bolestné (s nápisem Matka Žalosti). Na tomto soklu je umístěn další, užší sokl a kříž. U jeho paty je vytesána lebka a had nesoucí v tlamě jablko. Postava Krista byla původně pozlacena plátkovým zlatem, v novější době bylo zlacení setřeno povětrnostními vlivy.   Na sklonku 70. let 20. století byl kříž zdemolován Sovětskou armádou, tělo Krista bylo odcizeno a fragmenty rozbitého kříže byly dlouhá léta uloženy na dvoře římskokatolické farnosti ve Vysokém Mýtě. Dvacet let čnělo na rozcestí pouze ubohé torzo spodního soklu, Marii navíc scházela hlava.  Rekonstrukce Ukřižování, kterou provedl akademický sochař René Tikal, byla komplikovaná i tím, že dochované fragmenty nedostačovaly k obnově svrchního dílu. Byly proto použity pouze jako podklad pro vytvoření přesné pískovcové kopie.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.10.

Derner kritizuje Kalouskův návrh

Derner kritizuje především fakt, že nově vzniklá strana TOP 09 má své movité sponzory, kteří nedávají peníze jen tak bezúčelně.

Společnost celý článek
19.6.

Starostové se vzdělávali v problematice zadávání veřejných zakázek

„Znalost vyhlášky o zadávání veřejných zakázek považuji za velmi důležitou. Všichni starostové a lidé pracující na městských a obecních úřadech vědí, že se bez ní neobejdou a že neznalost tohoto zákona může být zásadním nedostatkem,“ zahájila bezplatný seminář radní zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová. Ta si klade za cíl vycházet vstříc starostům měst a obcí a nabídnout jim bezplatně školení na nejrůznější témata.

Společnost celý článek
26.11.

Pardubice výrazně zvýší daň z nemovitostí

V Pardubicích zůstane zachován místní koeficient 2 se všemi negativními dopady.

Společnost celý článek
10.11.

Pardubice hostily 16 primátorů

Na příští rok jsou vyhlídky horší, nedostatek prostředků začne omezovat samosprávnou činnost.

Společnost celý článek
24.4.

Švédské studentky zavítaly do Přechodného zaměstnání

Mladé Švédky přijely na několikatýdenní stáž do občanského sdružení SKP-CENTRUM.

Společnost celý článek
23.5.

Muzeum v Pardubicích otevře i vyhlídku na zámecké věži

Na účastníky slavnostního průvodu masek čeká překvapení. Doprovodný program začne v 17.00 a skončí ve 22.30 hodin.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting