Kříž na rozcestí Knířov a Vanice byl požehnán

27.3.

Kříž na rozcestí Knířov a Vanice byl požehnán

Kříž na rozcestí Knířov a Vanice byl požehnán

Knířovská pouť byla ve středu 25. března tohoto roku obohacena o nové zastavení. Stal se jím znovuobnovený kříž na rozcestí mezi obcemi Knířov a Vanice na Ústeckoorlicku. Původní kříž byl zdemolován Sovětskou armádou v 70. letech.  Náklady jeho rekonstrukce v částce 485 tisíc korun  neslo město Vysoké Mýto, a to z dotace Ministerstva kultury (400 tisíc korun), zbytek pak z vlastních zdrojů. Slavnostního požehnání se kříži dostalo z rukou biskupského vikáře Msgr. Karla Moravce.  Dílo neznámého lidového tvůrce – pískovcové ukřižování Krista - bylo vybudováno nákladem Josefa a Barbory Vaníčkových  na rozcestí lužské silnice roku 1818. Pískovcová soustava vysoká 450 centimetrů je složena ze tří částí: Na spodním masívním soklu je reliéf Panny Marie Bolestné (s nápisem Matka Žalosti). Na tomto soklu je umístěn další, užší sokl a kříž. U jeho paty je vytesána lebka a had nesoucí v tlamě jablko. Postava Krista byla původně pozlacena plátkovým zlatem, v novější době bylo zlacení setřeno povětrnostními vlivy.   Na sklonku 70. let 20. století byl kříž zdemolován Sovětskou armádou, tělo Krista bylo odcizeno a fragmenty rozbitého kříže byly dlouhá léta uloženy na dvoře římskokatolické farnosti ve Vysokém Mýtě. Dvacet let čnělo na rozcestí pouze ubohé torzo spodního soklu, Marii navíc scházela hlava.  Rekonstrukce Ukřižování, kterou provedl akademický sochař René Tikal, byla komplikovaná i tím, že dochované fragmenty nedostačovaly k obnově svrchního dílu. Byly proto použity pouze jako podklad pro vytvoření přesné pískovcové kopie.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.8.

Další úspěch chovatelů z královédvorské ZOO

Žirafa Rothschildova se nedávno zařadila do skupiny afrických savců ohrožených vyhubením.

Společnost celý článek
3.5.

Reakce primátora Pardubic na dopis J. Tvrdíka

Komunikaci s Vámi beru jako svoji další životní zkušenost. Pochopil jsem, že lež je Vaším běžným způsobem vyjadřování.

Společnost celý článek
20.3.

Slavnostní předání jmenování novým profesorům českých vysokých škol

V pátek 21. března se Karolinu v Praze uskuteční slavnostní předání jmenovacích dekretů 85 novým profesorům českých vysokých škol. Noví profesoři byli jmenováni prezidentem republiky Milošem Zemanem s účinností od 1. března 2014.

Společnost celý článek
26.1.

TECHNOhrátky vstoupily do 5. ročníku ve voňavých dílnách a moderních laboratořích pardubické „Potraviny“

„Velice se osvědčilo, že na každém stanovišti plnili školáci různé dílčí úkoly a v akci tak vlastně byl nepřetržitě každý z nich. Dozvěděli se spoustu zajímavých informací, co bylo ještě důležitější, vyzkoušeli si v praxi i mnoho netradičních činností – ruční tvarování rohlíků a housek, mikroskopování škrobových zrn, v reologické laboratoři testování lidských smyslů a senzorické hodnocení pečiva či balení zboží. Bylo vidět, že žáky to baví a snažili se pokaždé odvést maximální výkon,“ popsala dění na pracovištích Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Společnost celý článek
7.10.

V Ústí se vyšetřuje magnetickou rezonancí

Použitím magnetické rezonance se zlepšuje včasná diagnostika především nádorových onemocnění.

Společnost celý článek
15.2.

MDŽ vytlačuje Valentýna, potvrzují obchodníci

Svátek sv. Valentýna má sice dlouhou tradici v USA, ale v našem kulturním prostředí není zažitý.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting