Krizový štáb vyhlásil stav nebezpečí

23.6.

 Krizový štáb vyhlásil stav nebezpečí

 Krizový štáb vyhlásil stav nebezpečí

V pondělí vyvrcholilo cvičení Povodeň 2009. Ráno se sešla povodňová komise Pardubického kraje, která informovala o vývoji hydrometeorologické situace. Na základě prognózy vyhlásil hejtman Radko Martínek III. povodňový stupeň stav ohrožení v úseku Hamry a Trhová kamenice na Hlinecku. Před výjezdem komise do terénu se hejtman zajímal o krizová místa v ohroženém území. Patří mezi ně například soutok řek Novohradky a Chrudimky pod Úhřetickou Lhotou. Vzhledem k nadále zhoršující se situaci a s přihlédnutím k žádosti primátora Pardubic se hejtman rozhodl vyhlásit pro část území Pardubického kraje k šestnácté hodině dnešního dne stav nebezpečí. Součástí cvičení byly praktické ukázky v systému protipovodňově ochrany Rábů, Pardubic a Úhřetické Lhoty před stoletou vodou. „Hráze na Labi a Chrudimce brání rozlivu vody do zastavěných části obcí, ale neřeší hromadění takzvaných vnitřních vod v chráněném území. Jedná se například o vody z drobných vodotečí a kanalizačního systému,“ uvedl člen pardubické povodňové komise Jiří Prax. Praktické ukázky čerpání vody na Rábském potoce a v Úhřetické Lhotě prověřily připravenost hasičů a správce toků. Ochranu Pardubic výrazným způsobem zlepšila nová čerpací stanice na Spojilském odpadu, která byla postavena v rámci evropského projektu Labe – Lučná. Tento systém ochraňuje obytnou zónu na pravém břehu Chrudimky. Za velmi důležitou považuje hejtman Radko Martínek činnost složek integrovaného záchranného systému při stavbě protipovodňové ochrany s nasazením vojenských záloh, které stavěly nerezové mobilní hrazení v lokalitě u Matičního jezera. „Protipovodňová ochrana je v akceschopném stavu, ale musíme pokračovat v jejím vylepšování. Zaměříme se například na protipovodňový obtok v městské čistírně odpadních vod, aby bez problémů odvedl vodu z kanalizačního systému do Labe, nebo most u Úhřetické Lhoty, který by mohl být v extrémním případě velkou vodou stržen,“ komentoval výsledky pondělního cvičení hejtman Radko Martínek. Důležitá je také výstavba suché vodní nádrže pod obcí Kutřín na Krounce. Hejtman také upozornil, že cvičení Povodeň 2009 naplánoval Pardubický kraj tak, aby logicky navazovalo na cvičení Evakuace 2009 pardubického magistrátu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.12.

Stavby roku pocházejí z ateliéru Přemysla Kokeše

Odborná porota byla sestavena z odborníků ve stavebnictví, architektů a představitelů Pardubického kraje.

Společnost celý článek
27.11.

Kola od českých dárců přinášejí radost a vzdělání dětem v Gambii

Kola byla sesbírána, opravena a přepravena do Gambie díky obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku a obrovskému množství dárců a dobrovolníků z celé ČR, bez kterých by takováto činnost nebyla možná.

Společnost celý článek
6.12.

FRESH FESTIVAL 2018 SPOUŠTÍ VÁNOČNÍ PŘEDPRODEJ S JEDINEČNÝM DÁRKEM

Pod dohledem Mastera Bartendera budete mít možnost naučit se jak správně čepovat a v závěru ochutnat vlastnoručně načepovaný orosený půllitr nejslavnějšího ležáku světa Pilsner Urquell! Neváhejte a využijte včas výhodné nabídky! Předprodej zvýhodněných vstupenek je do každého města omezen počtem 2000 kusů. Vstupenky lze objednat online na www.freshfestival.cz/vstupenky nebo v síti GoOut a Ticketportal.

Společnost celý článek
10.8.

Basketbal dělal kraji dobré jméno

Na úspěchu českého týmu se podíleli také tři pardubičtí hráči Tomáš Šoukal, Jiří Šoula a Martin Peterka.

Společnost celý článek
2.10.

Blíží se poslední bruslení roku 2009

Milovníci in-line bruslí budou mít v pondělí 5. října poslední možnost zúčastnit se akce Pardubice na bruslích

Společnost celý článek
9.3.

Březnový sníh překvapil řidiče v celém kraji

Hasiči nechali na místo povolat pracovníky správy a údržby silnic, aby namrzlou vozovku posypali.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting