Kulturních památek v kraji přibyde

10.2.

Kulturních památek v kraji přibyde

Kulturních památek v kraji přibyde

Kulturních památek v kraji přibyde

Počet národních kulturních památek v Pardubickém kraji se od července zvýší ze stávajících sedmi na jedenáct. Materiál, který v pondělí 8. února schválila vláda, obsahoval návrh na prohlášení čtyř zcela různorodých objektů, z nichž každý představuje významný doklad o stavitelském umění své doby. Jsou jimi kostel sv. Bartoloměje v Kočí, zámek s opevněním v Pardubicích, krematorium v Pardubicích a kostel sv. Jakuba Většího v Poličce s rodnou světničkou Bohuslava Martinů.       „Prohlášení hned čtyř nových národních kulturních památek lze hodnotit jako veliký úspěch, který je třeba maximálně využít při propagaci těchto památek v kontextu celého kraje v rámci cestovního ruchu," uvedla radní Pardubického kraje zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová. "Pro nás je zejména potěšující prohlášení pardubického zámku, o nějž kraj dosud neúspěšně usiloval řadu let. Již nyní máme připraveny dva velké projekty, které by měly přinést téměř 200 milionů korun na jeho další obnovu a rozšíření návštěvnických aktivit,“ dodala radní Pernicová.    Z hlediska památkové ochrany se pro tyto objekty mnoho nemění. Hlavním přínosem je zvýšení jejich prestiže, protože se zařadily do segmentu nejvýznamnějšího kulturního dědictví naší země, kam již patří například zámek Hluboká či Karlštejn. Částečně se však bude lišit jejich ochrana v systému státní památkové péče. K případné obnově a úpravám se už totiž bude vyjadřovat Krajský úřad Pardubického kraje. „Pro nás to samozřejmě znamená poměrně značný nárůst agendy, protože památkový dohled našeho úřadu musí odpovídat významu těchto památek. Musíme to však zvládnout. Uvedené objekty si zvýšenou péči rozhodně zaslouží,“ vyjádřila se vedoucí oddělení kultury a památkové péče krajského úřadu Milada Valečková.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.4.

Řidič náraz do sloupu nepřežil

Ke kolizi dvou osobních vozidel došlo jen několik desítek metrů před hlavní bránou chemického závodu v pardubickém Semtíně.

Společnost celý článek
31.1.

Střední školy zahájily přípravu na přijímačky s testy SCIO

Výsledky prvního kola přijímacích zkoušek dodá společnost SCIO školám 28. dubna po 17. hodině.

Společnost celý článek
13.5.

Chrudimská muzejní noc

Její návštěvníky čeká v letošním roce poněkud jiná náplň než o nocích předcházejících.

Společnost celý článek
17.2.

Komorník Freddie Mercuryho přijede do Týniště

Freestone byl Mercuryho osobní komorník, nejbližší přítel a člověk, který s legendou strávil poslední chvíle života.

Společnost celý článek
9.7.

Za černou skládku vám hrozí až 50 tisíc pokuty. Jak s odpadem naložit legálně?

Za založení černé skládky hrozí prokázanému viníkovi až padesátitisícová pokuta. S jejich hlášením lidem pomohou různé mapující aplikace, chystá se rovněž i národní databáze kontaminovaných míst.

Společnost celý článek
7.2.

Vila architekta Lisky je kulturní památkou

Oldřich Liska (1881-1959), absolvent uměleckoprůmyslové školy v Drážďanech, působil v Hradci Králové v letech 1908-1947 jako městský architekt a měl zde rovněž soukromou projekční kancelář.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting