Kulturních památek v kraji přibyde

10.2.

Kulturních památek v kraji přibyde

Kulturních památek v kraji přibyde

Kulturních památek v kraji přibyde

Počet národních kulturních památek v Pardubickém kraji se od července zvýší ze stávajících sedmi na jedenáct. Materiál, který v pondělí 8. února schválila vláda, obsahoval návrh na prohlášení čtyř zcela různorodých objektů, z nichž každý představuje významný doklad o stavitelském umění své doby. Jsou jimi kostel sv. Bartoloměje v Kočí, zámek s opevněním v Pardubicích, krematorium v Pardubicích a kostel sv. Jakuba Většího v Poličce s rodnou světničkou Bohuslava Martinů.       „Prohlášení hned čtyř nových národních kulturních památek lze hodnotit jako veliký úspěch, který je třeba maximálně využít při propagaci těchto památek v kontextu celého kraje v rámci cestovního ruchu," uvedla radní Pardubického kraje zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová. "Pro nás je zejména potěšující prohlášení pardubického zámku, o nějž kraj dosud neúspěšně usiloval řadu let. Již nyní máme připraveny dva velké projekty, které by měly přinést téměř 200 milionů korun na jeho další obnovu a rozšíření návštěvnických aktivit,“ dodala radní Pernicová.    Z hlediska památkové ochrany se pro tyto objekty mnoho nemění. Hlavním přínosem je zvýšení jejich prestiže, protože se zařadily do segmentu nejvýznamnějšího kulturního dědictví naší země, kam již patří například zámek Hluboká či Karlštejn. Částečně se však bude lišit jejich ochrana v systému státní památkové péče. K případné obnově a úpravám se už totiž bude vyjadřovat Krajský úřad Pardubického kraje. „Pro nás to samozřejmě znamená poměrně značný nárůst agendy, protože památkový dohled našeho úřadu musí odpovídat významu těchto památek. Musíme to však zvládnout. Uvedené objekty si zvýšenou péči rozhodně zaslouží,“ vyjádřila se vedoucí oddělení kultury a památkové péče krajského úřadu Milada Valečková.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.11.

Studenti z Pardubic postaví most z vlnité lepenky. V soutěži je rekordních 32 škol z Česka i Slovenska

Studenty teď čekají do 26. května týdny tvrdé práce, která začíná už od samotného návrhu. Úkolem studentů je totiž buď vyrobit kopii existujícího mostu, nebo navrhnout originál.

Společnost celý článek
11.3.

Poslední silnice uzavřená Emmou je průjezdná

Poslední úsek silnice, který uzavřely následky vichřice Emma, byl v pondělí 10. března 2008 přibližně ve 14 hodin zprovozněn.

Společnost celý článek
24.10.

Hejtman Radko Martínek oznámil své rozhodnutí

„Regionální politika mě vždy bavila a baví".

Společnost celý článek
30.5.

Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jak zábavná může být věda.

Toto léto se děti vydají na dobrodružnou cestu po stopách vzniku a vývoje života na Zemi. Nejprve si mladí vědci vyzkouší, co všechno umí přírodní živly a pokusí se je zkrotit tak jako jejich předci.

Společnost celý článek
25.10.

Úspěšní žáci navštívili Kraj

Poděkování patří také všem pedagogům, kteří žáky na soutěže připravovali.

Společnost celý článek
22.9.

Vysokomýtské náměstí berou útokem mladí stavaři ze čtyř zemí

„Na soutěžních pracovištích budou dvoučlenné týmy žáků řešit zadané úkoly a z nich plynoucí problémy jako na reálné stavbě. Budou se tady míhat zedníci, obkladači, instalatéři, montéři suchých staveb a truhláři,“ uvedla Lenka Ulrychová z pořádající společnosti Erudio CZ. Dodala, že soutěžící musí ukázat, že umějí pracovat v týmu, dokáží se domluvit a spolupracovat, protože většina oborů na sebe navazuje. „Opravdová simulace koupelny vždy návštěvníky baví a navíc si zde mohou i leccos vyzkoušet,“ dodává její kolega Hynek Míka.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting