Kunětická hora se změní na Tajemný hrad v Karpatech

3.6.

Východočeské divadlo Pardubice se po roce vrací do amfiteátru na vyhlídce hradu Kunětická hora, kde o víkendu 4. a 5. června uvede premiéry dobrodružné parodie Tajemný hrad v Karpatech. Tu volně podle Julese Verna napsal dramaturg divadla Tomáš Syrovátka. Režie se ujal Jiří Seydler, pro něhož to bude poslední premiéra v pardubickém angažmá, které po dvaceti letech opouští. Od nové sezóny Jiří Seydler nastupuje jako umělecký šéf do karlovarského divadla. V novince na repertoáru Východočeského divadla, koncipované jako rodinné představení, uvidí diváci Miloslava Tichého, Jiřího Kalužného, Martinu Sikorovou, Josefa Vránu, hostujícího Ladislava Odrazila a mnoho dalších. Známý příběh ve scénografii Marty Roszkopfové doprovodí hudba Jiřího Šlupky Svěráka a herecké výstupy oživí filmové projekce ostravského výtvarníka Tomáše Volkmera. Právě ten má na svém kontě kromě výprav a videoprojekcí k řadě inscenací u nás i v zahraničí například návrhy scén pro koncerty Jarka Nohavici, celorepublikové uznání si vysloužil také jako autor plastik a tzv. orloje na budově Divadla loutek v Ostravě. Proč si dramaturgie pardubického divadla do exteriérového prostoru na Kunětické hoře vybrala právě Tajemný hrad v Karpatech, sděluje režisér Jiří Seydler: „Co jiného může patřit na zříceninu Kunětické hory než Tajemný hrad v Karpatech: je to komedie, parodie na slavnou knížku, kterou všichni známe, a my máme navíc možnost vycházet z našich místních reálií, což by byla škoda nevyužít.“ „Měla by to být inscenace, která bude bavit tvůrce, herce, a zároveň pevně doufám, že bude bavit i všechny diváky. Mě osobně na tom textu baví asi nejvíc stylizované parodické situace a naivistické zobrazení technických vynálezů ujetého vědce, šílence Orfanika, které stavíme do kontrastu se zaostalým karpatským venkovem,“ prozrazuje dále Seydler.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.2.

Včera lítalo všechno i peníze z bankomatu…

Ty nalezl osmatřicetiletý muž, který bankovky sesbíral a odevzdal strážníkům.

Společnost celý článek
10.5.

V T-Mobile Rozjezdech je 18 projektů z Pardubického kraje

Přihlášky do soutěže podle regionů kopírují vývoj v počtu živnostenských listů v posledním roce. Nejaktivnější jsou střední Čechy a Praha, nejméně podnikatelů přibylo v Karlovarském a ve Zlínském kraji, a to i s ohledem na počet obyvatel. V celé republice má nyní registraci k podnikání 18 procent lidí, v Pardubickém kraji je to jen 17,1 %.

Společnost celý článek
21.12.

Pardubický kraj podepsal smlouvu s Českými drahami

Novinkou ve smlouvě jsou ustanovení týkající se zpožděných vlaků a smluvních pokut.

Společnost celý článek
30.12.

Kam s vánočním stromečkem po svátcích?

Stromečky, které budou odložené u běžných popelnic u rodinných domů svezeny nebudou, svoz probíhá výhradně z kontejnerových stání!

Společnost celý článek
30.6.

Na Kunětické hoře bude stvrzeno partnerství Hradecka a Pardubicka podpisem memoranda pro rozvoj a integrované územní investice metropolitní oblasti v následujících letech.

Prioritními oblastmi rozvoje aglomerace, na něž se připravované projekty pro čerpání z evropských strukturálních fondů zaměřují, jsou: atraktivní a environmentálně příznivá doprava, životní prostředí, vzdělávání a využití památek pro vzdělávání a rozvoj kreativního průmyslu, výzkum na vysokých školách a spolupráce škol a firem v oblasti vědy a výzkumu.

Společnost celý článek
5.8.

Během jediného týdne si lidé nabili karty za desetitisíce korun

Dopravní podnik města Pardubic spustil takto pohodlný systém jako první v České republice.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting