Labská cyklostezka se opět posunula blíže k výstavbě

27.10.

Labská cyklostezka se opět posunula blíže k výstavbě

V konečné podobě byste se po Labské cyklostezce měli dostat od pramene Labe až do Hamburku. V Pardubickém kraji je zatím vybudováno jen několik kilometrů, a to z Pardubic do Brozan. Usilovně se ovšem pracuje na přípravách výstavby celého úseku, který vede Pardubickým krajem. K přípravám výstavby se aktivně hlásí i Pardubický kraj, prostřednictvím gesčního radního a velkého propagátora cyklistiky, René Živného.

„Podle mého názoru je Labská cyklostezka pro cyklisty našeho regionu stejně důležitá komunikace, jako pro motoristy silnice D43,“ říká Živný a pokračuje: „Pardubický kraj se snaží v rámci možností pomáhat oběma úsekům, které máme na území kraje, tedy mezi Hradcem Králové a Pardubicemi a také mezi Pardubice a Týncem nad Labem.  Přispíváme finančně, a to především na přípravné práce, jako jsou výkupy pozemků, vyhledávací studie, realizační dokumentace či na činnost projektového manažera. A pokračovat s podporou hodláme i nadále. V rozpočtovém výhledu do roku 2020 počítáme každoročně s částkou blížící se dvěma miliónům korun.“

Po letech jednání s majiteli pozemků, se nyní v úseku z Hradce Králové do Pardubic podařilo již většinu pozemků vykoupit a vše se blíží vlastní realizaci. K té je nejblíže úsek Hradec Králové – Vysoká nad Labem, kde došlo již k vyhodnocení podaných nabídek na stavbu této etapy a zahájení vlastní stavby je plánováno na březen 2018 s pravděpodobným dokončením v říjnu 2018. Úsek by měl být financovaný z velké části dotací z regionálního operačního programu (IROP).

„Po úplném dokončení by Labská cyklotrasa na našem území neměla sloužit jen turistům, ale také k zajištění cesty lidem do zaměstnání. V blízkosti cyklostezky se nacházejí velcí zaměstnavatelé, ať již chvaletická či opatovická elektrárna, Kiekert v Přelouči a samozřejmě průmyslová zóna v Pardubicích. Na druhou stranu zlepšení infrastruktury pro cyklisty by mělo do našeho regionu přitáhnout také větší množství cykloturistů. Počítá se s napojením také okolních zajímavostí, jako je hřebčín v Kladrubech nad Labem, rodiště architekta Gočára v Semíně či se sjezdem do centra Přelouče,“ uvedl René Živný.

Postup na jednotlivých úsecích cyklostezky v Pardubickém kraji:

Úsek most Vysoká nad Labem – Opatovice nad Labem

V rámci projektování a vyjádření policie ČR byl projektant nucen provést změny u nájezdu u mostu. Nadále probíhá projektování a zajišťování potřebných dokladů.

 

Úsek Opatovice nad Labem – Dříteč

Zde je situace nejvíce pozdržená. Kvůli neochotě některých vlastníků pozemků se návrh trasy několikrát předělával. Nyní zadává svazek obcí společně s Elektrárnou Opatovice studii proveditelnosti v přilehlém území.

Úsek Dříteč – Němčice

V současné době bylo zahájeno územní řízení o umístění stavby a běží lhůty pro podání případných námitek účastníků a uplatnění závazných stanovisek dotčenými orgány.

Úsek Němčice – Hrad Kunětická Hora

Bylo zažádáno o územní rozhodnutí, chybí jen vyjádření památkové péče Pardubice.

Úsek Pardubice – Týnec na Labem

Tento úsek začal druhý sazek obcí připravovat o několik let později, a tak se nyní především začínají vykupovat pozemky v předpokládané trase a tvoří se potřebné dokumentace.

Přípravu cyklostezky realizují za tímto účelem vytvořené svazky obcí. Dříve vznikl spolek s názvem HRADUBICKÁ LABSKÁ CYKLOSTEZKA, jehož činností je příprava úseku z Hradce Králové do Pardubic. Jeho ředitelem je starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák. Druhou část, z Pardubic na Týnec nad Labem, spravuje svazek obcí s názvem PARDUBICKÁ LABSKÁ CYKLOSTEZKA a ředitelkou je zde starostka Přelouče paní Irena Burešová. Nad tím vším pak dohlíží projektový manažer Tomáš Jeřábek.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.12.

U Kostelíčka najdou azyl lidé s Alzheimerovou chorobou

V současné době žije v Pardubicích přes 15 tisíc lidí starších 65 let a během deseti let počet seniorů zdvojnásobí.

Společnost celý článek
17.12.

Králicko má velký potenciál v cestovním ruchu

Musíme se také totiž zamyslet nad tím, jestli v případě velkého nárůstu lyžařů zvládne horská služba zajistit servis.

Společnost celý článek
7.3.

Ústí investuje peníze do modernizace ulice prezidenta Masaryka

První československý prezident se těšil v Ústí nad Orlicí obrovské úctě. Proto bychom rádi stihli rekonstrukci dokončit nejpozději příští rok, aby bylo na oslavy vše připravené.

Společnost celý článek
15.11.

Univerzita Pardubice si připomene listopadové události

Rektor univerzity rovněž vyhlásil na úterý 16. listopadu pro vysokoškoláky rektorské volno.

Společnost celý článek
13.5.

Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou

Společný projekt Týmu silniční bezpečnosti a jejího hlavního partnera Horské služby ČR „Na kole jen s přilbou“ vstoupil letos do již devátého ročníku.

Společnost celý článek
8.1.

Vysloužilé vánoční stromky se vrací zpět do přírody

Umělé stromky končí s ostatním komunálním odpadem na skládkách.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting