Legendární chodec Juraj Puci v Ústí

11.10.

Legendární chodec Juraj Puci v Ústí

Legendární chodec Juraj Puci v Ústí

V sobotu 9. října navštívil Andrlův chlum u Ústí nad Orlicí legendární chodec-reportér Juraj Puci. Naposledy navštívil Puci Ústí v roce 1998 a byl přijat na radnici. Dnes 81letý chodec pochází ze Slovenska a jeho chodecké rekordy jsou evidované v České databance Guinessovy knihy rekordů. Proslavil se zejména v šedesátých letech, kdy přešel celé bývalé Československo za dva týdny. Dálkovými pochody dodnes nachodil více jak 200 tisíc kilometrů. Z Andrlova chlumu se Juraj Puci vydal do České Třebové. „Nepohyb ovládl svět, došlo k obrovské degradaci. Způsoby získávání obživy nenutí člověka k pohybu. Právě naopak. Chůze je však pro člověka důležitejší než ředitelování, řízení auta či psaní na stroji. Protože zdraví sice není všecko, ale všechno ostatní je bez zdraví NIC!“ říká chodec. Juraj Puci se narodil 15. dubna 1929 v obci Kožuchov v okrese Trebišov na Slovensku. Střední vzdělání získal na prestižním katolickém gymnáziu v Kláštore pod Znievom. V devatenácti letech přišel do Prahy, kde studoval žurnalistiku a pracoval jako slovenský hlasatel v rozhlase. Od žurnalistiky však musel v době normalizace jako signatář Charty 77 odejít – živil se jako průvodce a kastelán na Prašné bráně v Praze. Ve čtyřiašedesátém roce šel „z hecu“ svých prvních sto kilometrů z Plzně do Prahy. Chůze mu učarovala. Následoval patnáctidenní pochod z Čierné do Aše, v osmašedesátém asi nejznámějších deset tisíc kilometrů pro Mladý svět... Dalších akcí byly desítky. Celkem Juraj Puci nachodil tolik kilometrů, že by to dalo pětkrát kolem zeměkoule. Potkáte-li chodce – reportéra Juraje Puciho na jeho pouti, neostýchejte se a přidejte se k němu. Vždyť, jak on říká, na světě jsme proto, abychom chodili.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.7.

Zvídavá mládež si na Univerzitě Pardubice přijde na své i v létě

Stejně jako v minulém roce organizuje speciální prázdninový program pro mládež hned několik univerzitních pracovišť. Žáci a studenti tak mohou strávit část prázdnin na univerzitě, a to buď po dobu jednoho týdne, nebo také pouze v některé dny.

Společnost celý článek
10.3.

Den D 2010: hlasovat můžete až do neděle

Letošní ročník galavečera Den D 2010 se uskuteční v neděli 14. března od 16 hodin ve Východočeském divadle v Pardubicích.

Společnost celý článek
27.4.

Zpěv ptáků zahájí výlety historickým autobusem

Spolu s ornitology tady budete moci pozorovat a poznávat různé ptactvo vezdejší, sledovat jeho tvar, velikost i hlasy.

Společnost celý článek
25.11.

Pardubický plavecký areál čeká modernizace

Areál bude samozřejmě bezbariérový. Postižení se budou moci pohybovat ve všech jeho prostorách,“

Společnost celý článek
24.9.

Předškoláci se včera zabydleli i v poslední ze školek

Pět školek bylo zkoulaudováno koncem prázdnin, dvě školky plně fungují s třítýdenním zpožděním.

Společnost celý článek
14.12.

Bezpečnostní rada kraje vyjela do Zálší

Členové Bezpečnostní rady Pardubického kraje zasedli 12. prosince ke svému jednání, tentokrát však mimo Pardubice.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting