Legendární Spitfire připomene Leteckou vojenskou akademii

19.5.

Legendární Spitfire připomene Leteckou vojenskou akademii

Pardubické letiště již řadu let slouží k výcviku pilotů. Tradice sahá až do samých počátků aviatiky, kdy již v roce 1911 zřídil Ing. Jan Kašpar v Pardubicích leteckou školu. K výcviku vojenských pilotů začalo pardubické letiště sloužit za druhé světové války, kdy tam postupně působily pilotní letecké školy Luftwaffe.

Po skončení války začala nová etapa a v roce 1947 se na pardubické letiště přesunul bojový výcvik posluchačů Letecké vojenské akademie z Hradce Králové. Ti v Pardubicích létali převážně na letadlech Supermarine Spitfire. „V letošním ročníku Aviatické pouti jsme chtěli připomenout tuto významnou kapitolu z dějin pardubického letiště. V programu ji připomene vystoupení cvičného letadla Zlin Z-381 a zejména dynamická ukázka legendárního stíhacího letounu Spitfire, s nímž jsou spojeny osudy mnoha československých válečných letců, ale i pilotů z těsně poválečné éry. Právě jejich odkaz připomene téměř sedm desítek let starý historický letoun Supermarine Spitfire Mk.XVI, pilotovaný Stephenem Steademem,“ přibližuje historickou lahůdku Ladislav Minařík z organizačního štábu Aviatické pouti.


Nová etapa výcviku vojenských pilotů na pardubickém letišti úspěšně probíhá od roku 1994 až do současnosti. To také připomene jedinečný zahajovací průlet skupiny letadel Centra leteckého výcviku, které již deset let v Pardubicích cvičí vojenské piloty. V sobotu 31. května i v neděli 1. června letadla CLV přesně ve 12.00 hodin zahájí téměř pětihodinový program Aviatické pouti.


Více informací o aktualitách z připravovaného programu na dny 31. května a 1. června 2014 lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Foto:
Legendární letoun Supermarine Spitfire Mk.XVI se představí na letošní Aviatické pouti

Dvoumotorový letoun L-410UVP z Centra leteckého výcviku bude také součástí zahajovacího průletu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.1.

Projekt ,,Pospolu" podporuje spolupráci škol a firem

Projekt byl schválen koncem loňského roku, v současné době se chystají jeho první realizační kroky. V průběhu prvního pololetí letošního roku budou připraveny dva základní modely spolupráce škol a firem – jeden pro obory vzdělání, které zahrnují odborný výcvik, druhý pro obory vzdělání, kde je povinná odborná praxe.

Společnost celý článek
18.2.

Kapela Vložte kočku odehraje v březnu první pardubický koncert v klubu Žlutý pes

Vložte kočku odehrají svůj první pardubický koncert v klubu Žlutý pes v úterý 4. března 2014. Hudební večer od 19. hodiny zahájí personálně spřízněná indie post rocková skupina UFAJR, na který plynně navážou Vložte kočku se svým setem k novému albu SEAT.

Společnost celý článek
30.7.

Velmi silné bouřky se nevyhnuly se ani Pardubickému kraji.

Střecha, kterou utrhl silný vítr, dopadla na rychlodráhu v obou směrech u Rosického nádraží v Pardubicích.

Společnost celý článek
30.9.

Hudební podvečer Hemže 2011

Bennewitzovo kvarteto je jeden z nejvýraznějších kvartetních souborů nové generace.

Společnost celý článek
23.2.

Vystava připomene zrůdnost totality v ČR

Tato expozice měla svou premiéru již v červnu 2006 v Evropském parlamentu v Bruselu.

Společnost celý článek
21.3.

VZP plánuje motivace pro mladé lékaře, kterých je v menších městech nedostatek

Jedním z témat jednání bylo také další směřování ambulantní péče v kraji, což přímo souvisí právě s nedostatkem vybraných lékařů a nemožností obsadit polikliniky a ambulance v regionu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting