Legendární Spitfire připomene Leteckou vojenskou akademii

19.5.

Legendární Spitfire připomene Leteckou vojenskou akademii

Pardubické letiště již řadu let slouží k výcviku pilotů. Tradice sahá až do samých počátků aviatiky, kdy již v roce 1911 zřídil Ing. Jan Kašpar v Pardubicích leteckou školu. K výcviku vojenských pilotů začalo pardubické letiště sloužit za druhé světové války, kdy tam postupně působily pilotní letecké školy Luftwaffe.

Po skončení války začala nová etapa a v roce 1947 se na pardubické letiště přesunul bojový výcvik posluchačů Letecké vojenské akademie z Hradce Králové. Ti v Pardubicích létali převážně na letadlech Supermarine Spitfire. „V letošním ročníku Aviatické pouti jsme chtěli připomenout tuto významnou kapitolu z dějin pardubického letiště. V programu ji připomene vystoupení cvičného letadla Zlin Z-381 a zejména dynamická ukázka legendárního stíhacího letounu Spitfire, s nímž jsou spojeny osudy mnoha československých válečných letců, ale i pilotů z těsně poválečné éry. Právě jejich odkaz připomene téměř sedm desítek let starý historický letoun Supermarine Spitfire Mk.XVI, pilotovaný Stephenem Steademem,“ přibližuje historickou lahůdku Ladislav Minařík z organizačního štábu Aviatické pouti.


Nová etapa výcviku vojenských pilotů na pardubickém letišti úspěšně probíhá od roku 1994 až do současnosti. To také připomene jedinečný zahajovací průlet skupiny letadel Centra leteckého výcviku, které již deset let v Pardubicích cvičí vojenské piloty. V sobotu 31. května i v neděli 1. června letadla CLV přesně ve 12.00 hodin zahájí téměř pětihodinový program Aviatické pouti.


Více informací o aktualitách z připravovaného programu na dny 31. května a 1. června 2014 lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Foto:
Legendární letoun Supermarine Spitfire Mk.XVI se představí na letošní Aviatické pouti

Dvoumotorový letoun L-410UVP z Centra leteckého výcviku bude také součástí zahajovacího průletu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.2.

Startuje anketa spokojenosti pacientů

Anketa je anonymní a pacienti se nemusí bát napsat své zkušenosti. Vyhodnocení se uskuteční vždy mimo danou nemocnici, a to nezávislými osobami.

Společnost celý článek
3.6.

Tanec s roboty

Zájezd do Francie byl pro všechny účastníky nejen odměnou, ale i další motivací pro práci na projektech.

Společnost celý článek
4.12.

Hamletem bude v Pardubicích Josef Pejchal

Inscenace prvního kvarta, neboli „krátkého“ Hamleta je v Čechách naprosto ojedinělá.

Společnost celý článek
22.7.

1. kolo jednání o změnách ve středním školství skončilo

Ředitelé všech středních odborných škol v kraji mají předložit vlastní návrhy řešení do 31. července 2010.

Společnost celý článek
2.8.

Oprava Bona publica pokračuje, schodiště znovu obsadí stavbaři a archeologové

Rekonstrukce historického schodiště Bona publica v Hradci Králové vstupuje do své další etapy. Loni na podzim stavbaři zdivo ošetřili odsolovacími omítkami a zabudovali do něj speciální technologii proti vzlínání vody z podloží. V druhé polovině července se schodiště v centru města znovu uzavře a oprava této kulturní památky bude letos pokračovat tak dlouho, jak počasí dovolí. Celkové náklady na rekonstrukci schodiště jsou necelých 23 milionů korun, stavební práce by měly vrcholit ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Společnost celý článek
12.4.

RED BULL AIR RACE DEMO V PROGRAMU AVIATICKÉ POUTI 2019

Vedle řady vystoupení historických letadel chystá letošní již devětadvacátý ročník Aviatické pouti jedno velké překvapení. Do letového programu, který návštěvníci uvidí na pardubickém nebi ve dnech 1. a 2.června, organizátoři zařadili také jednu exkluzivní, divácky velice atraktivní, novinku v podobě Red Bull Air Race Demo.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting