Lesníci otevřeli třetí oboru, s jeleny Sika

30.9.

Lesníci otevřeli třetí oboru, s jeleny Sika

V pořadí už třetí oboru otevřeli lesníci v hradeckých městských lesích. Obora je situována u vodní nádrže Na Olšině a návštěvníkům nabídne pozorování jelenů sika Dybowského. Laně i koloucha přivezli lesníci do příměstských lesů minulý týden, posledním přírůstkem je jelen, který byl do nové obory dopraven v 26. září z prezidentovy lánské obory.

Obora o rozloze 1,3 hektaru s pozorovatelnami nabízí veřejnosti netradiční pohled na tuto zvěř, která se v hradeckých lesích nevyskytuje. „Jelen sika Dybowského je asijským poddruhem jelena siky, který pochází z oblasti východní Asie. V porovnání velikosti se nachází mezi jelenem evropským a jelenem sikou japonským. Hmotnost jelena je přibližně kolem 80 kilogramů a výška v kohoutku dosahuje kolem 110 centimetrů,“ přiblížil nové obyvatele obory Lukáš Hýsek z Městských lesů Hradec Králové.

Stěhování zvířat nebylo jednoduché, nejdelší trasu absolvoval z Lán poslední přírůstek, tedy jelen sika Dybowského. „Přímo na místě byl jelen uspán veterinářem, pak naložen do bedny a převezen do našich lesů. Vše proběhlo velmi dobře. Ještě po vypuštění lehce dospával,“ popsal transport i vypuštění jelena nadlesní Tomáš Jankovský.

Městské lesy Hradec Králové už před dvěma lety v lese vybudovaly oboru pro divočáky. O pár měsíců později vyrostla v těsném sousedství také obora pro muflony a daňky. „Kromě naší hlavní činnosti, kterou je péče o lesy v majetku města a hospodaření v nich, se každý rok snažíme posílit rekreační funkci lesa a právě vybudování obor pro zvěř do tohoto konceptu zapadá,” dodal ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. 

Reportáž je zde: http://hkhit.org/Reportaze/Hradec-Kralove/Lesnici-lakaji-na-jeleny-sika.aspx

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.10.

Oslavy 100. výročí založení Československé republiky

Město Horní Jelení zastoupené starostou Petrem Tupcem, Pardubický kraj zastoupený hejtmanem Martinem Netolickým a Východočeský klub celních veteránů zastoupený Bohumilem Brandejsem se společně rozhodli předat významným osobnostem upomínkové plakety JUDr. Emila Martince, hornojelenského rodáka, který by v brzké době dožil 150 let.

Společnost celý článek
10.3.

Ústecká nemocnice zprovoznila babybox

Jako první ze současných sedmi babyboxů je vybaven také SMS pagerem, který v případě umístění dítěte do boxu rozešle SMS zprávy.

Společnost celý článek
18.4.

Svitavská Obchodní akademie se sloučí s gymnáziem. Studentů se změna nijak nedotkne

Přínosnost sloučení pro studenty a pedagogy vnímá také krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek. „Musíme si uvědomit, že škola má jeden z nejnižších počtů žáků ve středních školách zřizovaných našim krajem

Společnost celý článek
17.12.

Horská služba v plném nasazení pro zimní sezónu

Zimní sezóna začíná pro členy Horské služby od 1. prosince a navazuje na ukončenou letní sezónu, která byla pro záchranáře náročnější než v minulosti. „Naši záchranáři v tomto období provedli 2342 zásahů, jednalo se především o úrazy spojené s jízdou na horském kole (793 zásahů) a pěší turistikou (663 zásahů). Opět došlo k výraznému nárůstu oproti loňské letní sezóně, kdy jsme zasahovali v 2082 případech,“ uvedl Pavel Antl, ústřední náčelník Horské služby.

Společnost celý článek
30.7.

Obraz se stěhuje z Pardubic do Náchoda

Pokud by se tehdy ukázalo, že autorem je opravdu Ajvazovskij, cena obrazu by se rázem pohybovala už v milionech korun.

Společnost celý článek
1.11.

Uzavření prostor hypermarketu v Paláci Pardubice

Prostory nyní již bývalého hypermarketu jsou nově ve vlastnictví obchodního centra Palác Pardubice a k 6. říjnu 2019 došlo k jejich úplnému uzavření z důvodu modernizace. Znovu budou otevřeny na podzim 2020.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting