Lesníci otevřeli třetí oboru, s jeleny Sika

30.9.

Lesníci otevřeli třetí oboru, s jeleny Sika

V pořadí už třetí oboru otevřeli lesníci v hradeckých městských lesích. Obora je situována u vodní nádrže Na Olšině a návštěvníkům nabídne pozorování jelenů sika Dybowského. Laně i koloucha přivezli lesníci do příměstských lesů minulý týden, posledním přírůstkem je jelen, který byl do nové obory dopraven v 26. září z prezidentovy lánské obory.

Obora o rozloze 1,3 hektaru s pozorovatelnami nabízí veřejnosti netradiční pohled na tuto zvěř, která se v hradeckých lesích nevyskytuje. „Jelen sika Dybowského je asijským poddruhem jelena siky, který pochází z oblasti východní Asie. V porovnání velikosti se nachází mezi jelenem evropským a jelenem sikou japonským. Hmotnost jelena je přibližně kolem 80 kilogramů a výška v kohoutku dosahuje kolem 110 centimetrů,“ přiblížil nové obyvatele obory Lukáš Hýsek z Městských lesů Hradec Králové.

Stěhování zvířat nebylo jednoduché, nejdelší trasu absolvoval z Lán poslední přírůstek, tedy jelen sika Dybowského. „Přímo na místě byl jelen uspán veterinářem, pak naložen do bedny a převezen do našich lesů. Vše proběhlo velmi dobře. Ještě po vypuštění lehce dospával,“ popsal transport i vypuštění jelena nadlesní Tomáš Jankovský.

Městské lesy Hradec Králové už před dvěma lety v lese vybudovaly oboru pro divočáky. O pár měsíců později vyrostla v těsném sousedství také obora pro muflony a daňky. „Kromě naší hlavní činnosti, kterou je péče o lesy v majetku města a hospodaření v nich, se každý rok snažíme posílit rekreační funkci lesa a právě vybudování obor pro zvěř do tohoto konceptu zapadá,” dodal ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. 

Reportáž je zde: http://hkhit.org/Reportaze/Hradec-Kralove/Lesnici-lakaji-na-jeleny-sika.aspx

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.1.

Univerzita Pardubice zve na Dny otevřených dveří

Součástí programu jsou i prohlídky zajímavých laboratoří a učeben fakult, areálu univerzitního kampusu.

Společnost celý článek
9.4.

Světový den hlasu v pardubické nemocnici

Vyšetření hlasivek a hrtanu v rámci Světového dne hlasu bude probíhat ve foniatrické (hlasové) ambulanci v Pardubické krajské nemocnici, a.s.

Společnost celý článek
30.7.

Obraz se stěhuje z Pardubic do Náchoda

Pokud by se tehdy ukázalo, že autorem je opravdu Ajvazovskij, cena obrazu by se rázem pohybovala už v milionech korun.

Společnost celý článek
16.11.

Studánecký les má nové lavičky i altán

Nový lesní mobiliář se skládá z osmi laviček, dvou kompletů laviček se stoly dále označníků cest, odpadkových košů a lesního altánu. Mobiliář byl symbolicky vyroben ze dřeva, vytěženého ve Studáneckém lese.

Společnost celý článek
13.6.

Žamberecké Albertinum se otevřelo návštěvníkům

Ústav rovněž nabízí 20 sociálních lůžek pro péči o občany s chronickými nemocemi, celkovou nemohoucností.

Společnost celý článek
4.7.

Rekapitulace následků vichřice je tristní

V případě poškozených lesů se jedná o zhruba třetinu objemu, který v loňském roce poničila vichřice Emma.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting