Letec Koukal byl skutečným hrdinou 20. století

9.5.

Letec Koukal byl skutečným hrdinou 20. století

Letec Koukal byl skutečným hrdinou 20. století

Vzpomínkou na 100. výroční narození leteckého hrdiny bitvy o Británii Josefa Koukala si připomenuli občané v neděli v Jenišovicích a v Luži slavného rodáka z Pardubického kraje. Nad účastníky pietního aktu, nad kterým převzal záštitu náměstek hejtmana Roman Línek, symbolicky přeletěly armádní letouny Jas 39 Gripen. Akce se zúčastnil také radní Václav Kroutil. „Pro mne je plukovník Josef Koukal, který se narodil v Jenišovicích, pracoval v Chocni a po válce žil v Luži, skutečným hrdinou 20. století našeho kraje,“ uvedl ve svém projevu Roman Línek. „Josef Koukal měl rád létání, miloval svoji rodinu a vlast a bojoval za hodnoty, jako je pravda, spravedlnost a svoboda. Tváří v tvář se střetl s oběma totalitami, které ve 20. století prošly českou historií. Byl osobností, která byla trnem v oku jako pro fašistický, tak i komunistický režim. Přál bych nám všem, abychom se jeho životem dokázali dnes co nejvíce inspirovat,“ řekl dále náměstek Línek. Josef Koukal opustil zemi jako pilot v létě 1939, když se nehodlal smířit s nacistickou okupací a oklikou se dostal až do Anglie. V roce 1940 se účastnil bitvy o Británii, kde patřil mezi deset nejúspěšnějších stíhačů. Zázrakem přežil těžké popáleniny na 72 % těla, když byl nad Anglií sestřelen, a ještě za války se vrátil opět do letectva. V Čechách se mu ocenění dostalo až posmrtně, a to povýšením na plukovníka. V roce 2002 mu byla odhalena pamětní deska na náměstí v Luži a v roce 2006 byl otevřen památník nedaleko jeho rodného stavení v Jenišovicích. "Měl jsem tu čest poobědvat s rodinou Koukalovou. Hovořili jsme nejenom o našich letcích, ale také o zajímavých historických faktech a souvislostech z průběhu války. Naši obrovskou úctu si bezesporu zaslouží všichni, kdo se podíleli na našem domácím i zahraničním odboji," uvedl radní Kroutil.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

9.10.

Kauza Třebíčská nemocnice: tiskové prohlášení kraje Vysočina

Šetření události záměny dvou novorozenců v Třebíčské nemocnici je plně v kompetenci ředitele nemocnice.

Společnost celý článek
10.6.

Termosnímkování přivedlo do Hradce odborníky z Evropy

Projekt termovizního snímkování byla výborná investice a my se rozhodně nebráníme spolupráci se zahraničními kolegy.

Společnost celý článek
15.12.

Betlémy a betlémáře naleznete v Žamberku

Organizátoři akce letos záměrně zaměřili pozornost na jeden z nejstarších a nejkrásnějších vánočních zvyků - stavění jesliček.

Společnost celý článek
8.11.

Výtěžek plesu Za jeden provaz pomůže seniorům

Výtěžek plesu totiž bude věnován na koupi zdravotních antidekubitních matrací pro klienty Domova pro seniory v České Třebové.

Společnost celý článek
29.12.

Platy policistů se nesníží o více než 6,3 procent

Tarifní složka platu tvoří v průměru 70 procent mzdy policistů.

Společnost celý článek
26.1.

Česká komora inženýrů a techniků bude hodnotit rok 2006

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků bude hodnotit rok 2006

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting