Letec Koukal byl skutečným hrdinou 20. století

9.5.

Letec Koukal byl skutečným hrdinou 20. století

Letec Koukal byl skutečným hrdinou 20. století

Vzpomínkou na 100. výroční narození leteckého hrdiny bitvy o Británii Josefa Koukala si připomenuli občané v neděli v Jenišovicích a v Luži slavného rodáka z Pardubického kraje. Nad účastníky pietního aktu, nad kterým převzal záštitu náměstek hejtmana Roman Línek, symbolicky přeletěly armádní letouny Jas 39 Gripen. Akce se zúčastnil také radní Václav Kroutil. „Pro mne je plukovník Josef Koukal, který se narodil v Jenišovicích, pracoval v Chocni a po válce žil v Luži, skutečným hrdinou 20. století našeho kraje,“ uvedl ve svém projevu Roman Línek. „Josef Koukal měl rád létání, miloval svoji rodinu a vlast a bojoval za hodnoty, jako je pravda, spravedlnost a svoboda. Tváří v tvář se střetl s oběma totalitami, které ve 20. století prošly českou historií. Byl osobností, která byla trnem v oku jako pro fašistický, tak i komunistický režim. Přál bych nám všem, abychom se jeho životem dokázali dnes co nejvíce inspirovat,“ řekl dále náměstek Línek. Josef Koukal opustil zemi jako pilot v létě 1939, když se nehodlal smířit s nacistickou okupací a oklikou se dostal až do Anglie. V roce 1940 se účastnil bitvy o Británii, kde patřil mezi deset nejúspěšnějších stíhačů. Zázrakem přežil těžké popáleniny na 72 % těla, když byl nad Anglií sestřelen, a ještě za války se vrátil opět do letectva. V Čechách se mu ocenění dostalo až posmrtně, a to povýšením na plukovníka. V roce 2002 mu byla odhalena pamětní deska na náměstí v Luži a v roce 2006 byl otevřen památník nedaleko jeho rodného stavení v Jenišovicích. "Měl jsem tu čest poobědvat s rodinou Koukalovou. Hovořili jsme nejenom o našich letcích, ale také o zajímavých historických faktech a souvislostech z průběhu války. Naši obrovskou úctu si bezesporu zaslouží všichni, kdo se podíleli na našem domácím i zahraničním odboji," uvedl radní Kroutil.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.2.

Od košilky k rubáši aneb narození a smrt v české lidové kultuře

„Kolem zlomových okamžiků lidské existence, tedy narození a smrti, se rozvinulo množství obřadů a rituálů. Chceme připomenout, jak mnoho z nich bylo časem považováno za přežitek, a z našeho života vymizely. Ohlédneme se za staletými zvyklostmi našich předků, které se nedají nahradit, a ve kterých je ukrytá naše minulost a kořeny,“ uvedla ředitelka muzea Klára Habartová.

Společnost celý článek
12.11.

Palác Pardubice oslaví sedmé narozeniny v hollywoodském stylu

Dokonalou iluzí filmového světa vás provede modelka a moderátorka Hana Mašlíková s moderátorem Snídaně s Novou Petrem Říbalem. A aby oslava byla opravdu dokonalá, čeká na vás také welcome drink, bary nebo třeba ochutnávky nejrůznějších dobrot.

Společnost celý článek
18.7.

Starostové dostali informace o nových jízdních řádech

Diskutovalo se i o zastavování vlaků v Třebovicích.

Společnost celý článek
14.11.

Přijďte zažít Noc venku 2017

„Budeme rádi, když si co nejvíce lidí přijde vyzkoušet, jaké to je, spát venku v zimním počasí,“ uvedla koordinátorka Mgr. Lenka Šuláková. Lidé si z události mimo jiné odnesou netradiční zážitek, dozví se o službách, které lidé bez domova využívají, a také jakým způsobem mohou sami pomáhat.

Společnost celý článek
15.11.

Dotace na krajské silnice i hradecké terasy schváleny

V Libereckém kraji bylo podpořeno deset projektů s dotací bezmála 410 milionů korun.

Společnost celý článek
11.9.

Silniční veletrh 2007

Odborná prezentační akce, která je určena pro pozvané odborníky začne v 9 hodin a v 10 hodin se uskuteční slavnostní zahájení.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting