Letohradští uspořádali svou první burzu filantropie

4.4.

Letohradští uspořádali svou první burzu filantropie


Dne 2. dubna bylo v Letohradě odstartováno nové unikátní partnerství mezi veřejným, neziskovým a soukromým sektorem. Po vzoru regionálních Burz filantropie, realizovaných Koalicí nevládek Pardubicka a Pardubickým krajem, uspořádala místní radnice svou vlastní lokální burzu. Letohradské neziskové organizace se tak poprvé před donátory ucházely o podporu pro své projekty.


     Letohradská radnice se nechala inspirovat ideou Burzy filantropie, spočívající ve spojení veřejného, neziskového a soukromého sektoru a nastavení nových vazeb mezi nimi. Konkrétněji na burze dochází k veřejné prezentaci projektů neziskových organizací, které se ucházejí o finanční nebo materiální podporu u přítomných donátorů z řad zástupců veřejného a podnikatelského sektoru. Na základě výběru samotných donátorů a veřejného internetového hlasování se na burze mohly ucházet o přízeň čtyři neziskové organizace – Oblastní charita Ústí nad Orlicí, Lesní klub Strom života, Deep Skillz Crew a Letohradský železniční klub. Letohradská radnice navíc udělila divokou kartu Mysliveckému sdružení Letohrad-Lukavice a občanskému sdružení Budos, obě organizace se tak na burze mohly prezentovat taktéž. Jako donátoři burzy zasedli starosta města Letohrad Petr Fiala, městští radní Stanislav Beneš, Iva Janoušková a zástupci několika firem.


     Zmíněné firmy a zástupce města Letohrad doplnil i pravidelný donátor Burz filantropie, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola. Na základě svých zkušeností z předchozích burz tak mohl posoudit i průběh burzy letohradské: „Ukázalo se, že náš projekt regionálních Burz filantropie lze převést i na místní úroveň, v Letohradu odvedli velký kus práce, za což jim chci vyjádřit uznání. Věřím, že dnešní setkání inspiruje i ostatní města a obce kraje k pořádání vlastních burz.“


     Po prezentaci projektů neziskových organizací přišla na řadu krátká porada donátorů o výši konkrétní podpory pro jednotlivé organizace. Výsledkem bylo obdarování všech šesti neziskových organizací, které získaly jak přímou finanční podporu, tak i dary materiální nebo podporu v jiných formách pomoci, například uhrazením nájmu prostor působení organizace. Přímá finanční podpora dosáhla celkové výše 152 tisíc korun, materiálním darem je rozuměna například zápůjčka zahradního domku, který poskytlo město Letohrad Lesnímu klubu Strom života. Zástupci neziskových organizací se shodli, že tato podpora zajistí úspěšnou realizaci jejich projektových záměrů. Donátorům patřilo jejich poděkování a zároveň i pozvání k návštěvě jejich organizace a seznámení s dalšími aktivitami, což dále prohloubí vazby mezi nimi.


     Přítomní donátoři následně vyjádřili obdiv nad prací neziskových organizací a poděkovali jim za inspirativní odpoledne, které zúčastněné spojilo do nových partnerství. Závěrečného slova se ujal starosta města Letohrad Petr Fiala: „Mám velkou radost, že dnešní den jsme všichni spojili své síly pro zkvalitnění života v Letohradě. Ukázalo se, že veřejná správa, neziskový sektor a podnikatelský sektor dovedou najít společné zájmy, ze kterých vzniknou smysluplné projekty.“ Veškeré pozitivní ohlasy tak napovídají, že na letohradskou Burzu filantropie se pravděpodobně můžeme těšit i příští rok.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

7.4.

Pardubický kraj hostil jednání ,,pétépáků,,

Na zasedání přišel pozdravit „pétépaky“ i ředitel Krajského vojenského velitelství v Pardubicích.

Společnost celý článek
16.1.

Inspekce životního prostředí neshledala v provozu prachovické cementárny nedostatky

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v úterý provoz společnosti CEMEX v Prachovicích a seznámil se také s fungováním dceřiné společnosti EcoWasteEnergy, která vyrábí alternativní paliva z tříděného odpadu. Ten využívá pro provoz přilehlé cementárenské pece. Na základě podnětu od občanů se hejtman také zajímal o stav ovzduší v přilehlém okolí.

Společnost celý článek
1.12.

Město deklarovalo připravenost k dostavbě D11 u Hradce

Tímto řešením padá varianta západního sjezdu poblíž Stěžer. Stavba by měla být realizována v roce 2014.

Společnost celý článek
1.7.

Pardubický skatepark funguje již rok

Rozvržení překážek umožňuje jízdu nejširší skupině uživatelů, od začátečníků po profesionály.

Společnost celý článek
30.1.

Pardubice podpoří provoz aquacentra

Částka, kterou PAP Pardubice městu každý rok vrací, se pohybuje kolem 3 milionů korun. „Celková výše dotace tak tedy činí 9 milionů korun, což je stejná částka, která byla poskytována na provoz starého bazénu bez zóny aqua, wellness a všech dalších atrakcí a služeb, které návštěvníkům nabízíme nyní. Z peněz, které městu každoročně vracíme, je pak část znovu použita na projekty související s provozem aquacentra, například na zavlažovací zařízení či na úpravu prostor,“ konstatuje ředitel Aquacentra Pardubice Jiří Vysoudil.

Společnost celý článek
24.9.

Den památek přilákal tisíce návštěvníků

V Pardubicích se letos během druhého zářiového víkendu otevřelo návštěvníkům, většinou zcela bezplatně, dvacet zajímavých, a často jen zřídka přístupných míst.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting