Lidovečtí politici diskutovali s veřejností o migraci

12.11.

Lidovečtí politici diskutovali s veřejností o migraci

 V úterý proběhla v pardubickém Domě techniky další ze série diskuzí čelných představitelů KDU-ČSL s veřejností na téma migrační vlny v Evropě. Akce s názvem „Uprchlíci, islám, Česko“ se zúčastnili ministr zemědělství Marian Jurečka, poslanec a místopředseda výboru pro obranu Ivan Gabal, poslanec za Pardubický kraj Jiří Junek a vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. Více jak dvouhodinovou diskuzi moderoval předseda okresní organizace KDU-ČSL Vít Ulrych.

V úvodním vystoupení vysvětlil Marian Jurečka, že jako člen vlády a Bezpečnostní rady státu cítí povinnost podělit se o informace, které má k dispozici. Existuje totiž mnoho mýtů a nepřesností, které se mezi občany šíří, vyvolávají určitou nejistotu a strach. K tomu bohužel přispívají i zástupci některých parlamentních stran či hnutí. Zdůraznil, že jeho úkolem není někomu vnucovat vlastní názor, ale poskytnout informace, vyvracet nařčení, že vláda v této oblasti nic nekoná a v neposlední řadě diskutovat s veřejností o možných řešeních současné uprchlické krize.

Ivan Gabal vystoupil po ministru zemědělství a i v následné diskuzi s občany potvrdil, že patří mezi největší znalce bezpečností problematiky. Velmi dobře umí zúročit své působení ve sněmovních výborech pro obranu a bezpečnost s profesí sociologa. Především objasnil příčinu současných problémů a zdůraznil, že problém nenastal ze dne na den a migrace je následkem válečných konfliktů v Sýrii, Iráku, Libyi apod. Jako všichni řečníci zdůraznil, že tzv. kvóty jsou zástupný problém. Je třeba uklidnit situaci v zemích, odkud proudí uprchlíci, aby nejenom neodcházeli, ale aby se také někteří začali vracet. Je třeba deeskalovat situaci především v Sýrii. Jediná cesta je porazit Islámský stát, což bohužel asi bez použití pozemních sil nepůjde. Zdůraznil nutnost jednotného postupu států Evropské unie. Velmi významná je také podpora zemí mimo EU, které zachycují tu největší masu uprchlíků jako je např. Turecko a Jordánsko.  Proto také EU finančně podporuje nejen hraniční země schengenského prostoru jako Řecko a Itálie, ale významně finančně podpoří Turecko, kde se nachází více jak 3 miliony migrantů.

Krajský předseda lidovců Roman Línek připomněl, že v Pardubickém kraji není žádný utečenecký tábor a problémy migrace se kraje dotýkají pouze okrajově. Bylo by však chybou, kdybychom situaci podcenili. Připomněl především to, že Pardubice jsou důležitou zastávkou na hlavní železniční trati a v případě změny tras migrantů přes Českou republiku bychom určitě problémy pocítili. Podobná situace by mohla nastat i na nádraží v České Třebové. Jako jeden z 350 zástupců regionů a měst ze všech zemí EU pravidelně sleduje současnou migrační vlnu a diskutuje ji s ostatními v Evropském výboru regionů s cílem usměrnit evropskou politiku v této oblasti efektivním a pro budoucnost zodpovědným směrem.

Z besedy se omluvila místopředsedkyně senátu Miluše Horská, která se účastnila jednání organizačního výboru v Praze. Její místo mezi řečníky zaujal poslanec z Vysokého Mýta Jiří Junek. Zmínil Petici proti povinným kvótám EU pro uprchlíky, kterou řešil petiční výbor, jehož je místopředsedou. Z historie připomněl, že přesun takového množství lidí se v Evropě neudál od druhé světové války. Početná migrace však proběhla ještě v rámci Rakouska-Uherska před první světovou válkou a v jejím průběhu. Není to tedy úplně nová záležitost, byť se dnes odehrává v jiné podobě.

Dalším zpestřením veřejné debaty bylo i vystoupení Syřana, který pochází z předměstí hlavního města Damašku a žije již 33 let v České republice. Jeho svědectví o situaci v rodné zemi obohatilo celou diskuzi a bylo velmi zajímavé seznámit se s jeho pohledem na situaci v Sýrii.

Debata se vedla kultivovaně a v dobré atmosféře. Na akci přišli příznivci i odpůrci současného řešení migrační krize. Přítomni byli členové nebo příznivci spolku Islám v ČR nechceme. Vystoupení politiků si přišlo poslechnout i několik mladých studentů. Celkem besedu navštívilo cca 100 občanů. Více se hovořilo o migraci a situaci v zemích postižených působením radikálů a Islámského státu, méně o islámu jako takovém. Protože byli přítomni zastánci prorodinné politiky a sociolog, debata se několikrát stočila k negativní demografické křivce v ČR a Evropě.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.3.

Boni pueri pomohou handicapovaným dětem

Jako host vystoupí studentka pardubické konzervatoře Marie Minářová na varhany.

Společnost celý článek
30.11.

Společnost VHOS upozorňuje

Tyto letáky mimo jiné rovněž nabízely rovněž provedení kontroly pitné vody tekoucí z vodovodu.

Společnost celý článek
11.10.

Historicky první Čokoládový festival provoní OC Futurum Hradec Králové

Akce Čokoládový festival 2018 se koná pod hlavičkou pořadatelské agentury ChrisEvents. Více informací na www.futurumhradec.cz a Facebooku centra.

Společnost celý článek
10.9.

Výrobce bublinkové fólie JASOBAL dostal už čtvrtou pokutu.

„Provoz bez povolení v Klášterci jsme zjistili v dubnu 2018, uložili jsme pokutu a vydali opětovný zákaz provozu. Proti pokutě se firma neodvolala a sankce tak nabyla právní moci,“ řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Společnost celý článek
29.4.

Prasata jsou v tom nevinně

Určitě je vhodné dodat, že riziko zavlečení prasečí chřipky prostřednictvím nemocných prasat lze prakticky vyloučit.

Společnost celý článek
3.10.

eSvačinky míří do pardubických škol

Brzy ráno je vyrobíme z čerstvých surovin, zabalíme a dopravíme přímo do školy před velkou přestávkou. Každá svačinka je označena jmenovkou, na které je jméno a příjmení dítěte, třída a škola.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting