Likvidace hodonínské skládky finišuje

27.9.

Likvidace hodonínské skládky finišuje

Likvidace hodonínské skládky finišuje

Na kontrolním dnu sanace skládky odpadů v Hodoníně na Chrudimsku se odborníci shodli, že primární ohnisko nebezpečných látek a jedů je zlikvidováno. Zbývá dočistit pukliny v podloží a monitorovat podzemní vody. Na obecním úřadu v Hodoníně i na místě skládky se ve středu 26. září sešli představitelé Pardubického kraje jako investora sanace se zástupci dodavatelské firmy Ekomonitor, supervizora, České inspekce životního prostředí i obce Hodonín. V úvodní prezentaci se dozvěděli, že během prázdnin bylo z centra skládky odvezeno takzvané těleso, tedy tuhé odpady, kaly, agrochemické odpady i kontaminovaná zemina, a to do hloubky až 5 metrů. Skalní podloží bylo očištěno. „Bohužel se ukázalo, že skalní pukliny v podloží jsou kontaminované, a proto jsme se rozhodli pukliny vybourat a očistit. To vše bychom měli stihnout ještě na podzim. Čisté místo pak zavezeme nekontaminovanou zeminou a vysázíme nové stromky, zřejmě smrky a jedle,“ řekl Petr Šilar, radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí. Právě probíhající II. etapa bude ukončena do října letošního roku. Následovat bude rozšíření sanačních technologií a monitoring podzemních vod. Úplně hotovo by mělo být v květnu roku 2008. „Obec si konečně oddechla. Jsme rádi, že je to po tolika letech pryč. Byli jsme obtěžováni zápachem a ohroženy byly zdroje nejen naší vody. Udělal se tu obrovský kus práce a všem za ní děkuji,“ řekl na kontrolním dnu starosta obce Hodonín Miroslav Blažek. Na zdejší skládku byly nebezpečné odpady včetně obalů od pesticidů, silážních šťáv, chlorovaných přípravků či pevných i tekutých odpadů z asanačních jímek ukládány v letech 1967 až 1981. Při sanaci skládky odtud bylo odvezeno a následně zlikvidováno více než 4 343 tun odpadů. Investorem prací je Pardubický kraj, kterému s úhradou nákladů pomáhá Evropská unie a Státní fond životního prostředí. Celkové náklady jsou ve výši zhruba 65 milionů korun.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.4.

Místo nákupu hrnců a dek připravují seniorům skutečné výlety

Spolek Hurá na Výlet! byl založen v Pardubickém kraji a doposud právě do tohoto kraje spadá značná část jeho činnosti. Spolek zde od roku 2015 uskutečnil již 30 výletů pro osoby starší 65 let a odvezl tak přes 1 200 seniorů.

Společnost celý článek
22.6.

Radnice bude normálně fungovat i o prázdninách

I v době dovolených si mohou obyvatelé Pardubic vyřizovat své záležitosti na pardubickém magistrátu bez omezení.

Společnost celý článek
5.8.

V Sezemicích otevřeli „Dům bezpečnosti“

Fungování této nové stanice znamená především zlepšení dosažitelnosti policie pro obyvatele Sezemic i okolních obcí.

Společnost celý článek
30.9.

Pardubický kraj podepsal v ateliérech na Barrandově smlouvu o spolupráci

Pardubický kraj nabízí program na podporu audiovizuální tvorby, která je celá nebo alespoň částečně realizovaná na území Pardubického kraje. „Jsme první z krajů vyhlašujících filmový grant, kterým chceme podpořit filmové tvůrce, kteří zvažují výběr lokality pro natáčení. Vzhledem k rozmachu filmové turistiky, nám mohou natočené snímky pomoci v rozvoji cestovního ruchu. Navíc filmaři u nás v kraji utratí minimálně jeden a půl násobek částky, kterou od nás získají. Tím ekonomicky pomohou i jednotlivým oblastem, ve kterých budou natáčet,“ uvedl radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný. „Podpora je určena na tvorbu celovečerního nebo dokumentárního filmu, ale také televizního seriálu,“ upřesnil René Živný.

Společnost celý článek
23.3.

Línek: Explosia je důležitý zaměstnavatel na Pardubicku

Pro mnohé je Explosia pouze trhavina Semtex ale výrobní program tohoto tradičního podniku je nesrovnatelně širší.

Společnost celý článek
19.1.

Dopravu v pardubické nemocnici řídí strážníci

Rizikem úrazu hrozí padající namrzlý sníh ze střech, okapů a z ostatních částí budov a uklouznutí s následným pádem.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting