Likvidace hodonínské skládky finišuje

27.9.

Likvidace hodonínské skládky finišuje

Likvidace hodonínské skládky finišuje

Na kontrolním dnu sanace skládky odpadů v Hodoníně na Chrudimsku se odborníci shodli, že primární ohnisko nebezpečných látek a jedů je zlikvidováno. Zbývá dočistit pukliny v podloží a monitorovat podzemní vody. Na obecním úřadu v Hodoníně i na místě skládky se ve středu 26. září sešli představitelé Pardubického kraje jako investora sanace se zástupci dodavatelské firmy Ekomonitor, supervizora, České inspekce životního prostředí i obce Hodonín. V úvodní prezentaci se dozvěděli, že během prázdnin bylo z centra skládky odvezeno takzvané těleso, tedy tuhé odpady, kaly, agrochemické odpady i kontaminovaná zemina, a to do hloubky až 5 metrů. Skalní podloží bylo očištěno. „Bohužel se ukázalo, že skalní pukliny v podloží jsou kontaminované, a proto jsme se rozhodli pukliny vybourat a očistit. To vše bychom měli stihnout ještě na podzim. Čisté místo pak zavezeme nekontaminovanou zeminou a vysázíme nové stromky, zřejmě smrky a jedle,“ řekl Petr Šilar, radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí. Právě probíhající II. etapa bude ukončena do října letošního roku. Následovat bude rozšíření sanačních technologií a monitoring podzemních vod. Úplně hotovo by mělo být v květnu roku 2008. „Obec si konečně oddechla. Jsme rádi, že je to po tolika letech pryč. Byli jsme obtěžováni zápachem a ohroženy byly zdroje nejen naší vody. Udělal se tu obrovský kus práce a všem za ní děkuji,“ řekl na kontrolním dnu starosta obce Hodonín Miroslav Blažek. Na zdejší skládku byly nebezpečné odpady včetně obalů od pesticidů, silážních šťáv, chlorovaných přípravků či pevných i tekutých odpadů z asanačních jímek ukládány v letech 1967 až 1981. Při sanaci skládky odtud bylo odvezeno a následně zlikvidováno více než 4 343 tun odpadů. Investorem prací je Pardubický kraj, kterému s úhradou nákladů pomáhá Evropská unie a Státní fond životního prostředí. Celkové náklady jsou ve výši zhruba 65 milionů korun.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.7.

Ministr Gandalovič si prohlédl následky ničivé vichřice

První statistická šetření totiž ukazují, že právě Pardubický kraj byl řáděním živlů zasažen nejvíce.

Společnost celý článek
16.5.

Výkopové práce u Parama skončily, evakuace už nehrozí

Na rizika a nutnost přípravy bezpečnostních opatření upozornila již na podzim loňského roku Pyrotechnická služba Policie České republiky. „Policejní pyrotechnik také rozhoduje o rozsahu opatření, přičemž město organizačně zajišťuje zejména informovanost osob a provedení jejich evakuace z ohrožených území,“ doplnil vedoucí oddělení krizového řízení Jiří Kyncl.

Společnost celý článek
30.6.

Hradec Králové bude mít svůj svátek vína

Jiráskovými sady bude během celého dne znít jazz, blues, jazzfolk, kytara nebo flétna. O zábavu nepřijdou ani děti. Na nově postaveném hřišti pro ně budou připraveny soutěže.

Společnost celý článek
16.9.

Pardubičtí plavci se mohou těšit na příští sezonu

Padesátimetrový bazén, wellness část, v níž už je patrná prostorná vířivka či atypické sprchy.

Společnost celý článek
7.11.

Pardubické Taekwon-Do ITF mezi českou a moravskou elitou

Naši nejúspěšnější závodnicí byla Lucka Kratochvílová, která získala stříbro v technických sestavách a bronz ve sportovním boji. I ona narazila na reprezentantku.

Společnost celý článek
13.5.

Ústí nad Orlicí rozezněly housle

Absolutní vítězkou - laureátkou Kocianovy houslové soutěže se stala kanadská houslistka Meng Jia Lin, která se podobné soutěže účastnila vůbec poprvé.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting