Lozice jsou Vesnicí roku Pardubického kraje 2019

15.8.

Lozice jsou Vesnicí roku Pardubického kraje 2019

V Lozicích nedaleko Chrudimi se v neděli uskutečnilo slavnostní vyhlášení krajského kola Vesnice roku 2019. Z rukou hejtmana Martina Netolického, radních Hany Štěpánové a Václava Kroutila převzala nejvyšší ocenění hostitelská obec. Předány byly také další stuhy a ceny hodnotící komise. Celkově se v letošním roce do soutěže v kraji přihlásilo 17 obcí. Vítězná obec získá kromě postupu do celostátního kola také finanční dar jeden milion korun od Ministerstva pro místní rozvoj a 500 tisíc od Pardubického kraje.
„Lozice zaujaly porotu určitě tím, že i přesto, že se jedná o poměrně malou obce, tak je zde velmi aktivní spolkový život a dobrovolní hasiči. Zároveň má obec velmi aktivní zastupitelstvo v čele s panem starostou Novotným, který je ve funkci desítky let a vždy hledá cesty, jak pomoci co nejvíce občanům. Určitě si zaslouží uznání za odvahu, když se pustil do vybudování kanalizace v obci za 30 milionů korun, protože obecní rozpočet jsou pouhé tři miliony korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický a připomněl, že vítězná obec získá finanční odměnu jak od státu, tak od kraje. „Vzhledem k velikosti obecního rozpočtu je částka jeden milion korun od státu a 500 tisíc z krajského rozpočtu velmi výraznou vzpruhou pro jednotlivé rozvojové aktivity,“ řekl hejtman Netolický, který od starosty Jaroslava Novotného převzal také klíč od obce.
Kromě nejvyššího ocenění si své stuhy převzali zástupci dalších čtyř obcí. Modrou stuhu za společenský život na obci získal Koclířov na Svitavsku, Bílá stuha za činnost mládeže putuje do Trhové Kamenice, Zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí se mohou nově pochlubit v Radiměři a do Vendolí zamířila Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Všechna ocenění tak míří do okresů Chrudim a Svitavy. Za stuhy získají obce z krajského rozpočtu 120 tisíc korun.
V letošním ročníku Vesnice roku soutěží celorepublikově 206 obcí. Nejvíce přihlášených je z Jihočeského kraje, a to 25, naopak nejméně, celkem 5, z kraje Moravskoslezského. V Pardubickém kraji se zúčastnilo 17 obcí. „Snažíme se každoročně motivovat starosty obcí, aby se do soutěže přihlásili, a ukazuje se, že se naše obce neztratí ani v celoevropském měřítku, jelikož v loňském roce získala obec Poříčí u Litomyšle titul v soutěži Entente Florale,“ řekl radní Václav Kroutil. Zkušenosti s vítězstvím v krajském kole Vesnice roku má radní Hana Štěpánová, které působila v pozici starostky Morašic nedaleko Litomyšle. Ty se staly Vesnicí roku Pardubického kraje v roce 2007. „Pro naši obec bylo vítězství v krajském kole velkým úspěchem, kterým jsme všichni žili. Jsem ráda, že se v letošním roce našlo 17 obcí, které podaly přihlášku do soutěže, ale ze svých cest po kraji vím, že by jich mohlo být mnohem a mnohem více, protože je skutečně čím se chlubit. Určitě budu chtít starosty podpořit a i na základě své osobní zkušenosti,“ řekla Štěpánová.
Komise hodnotila aktivitu obcí například v oblasti společenského života, podnikání včetně spolupráce obce se zemědělským nebo lesnickým subjektem, občanskou vybavenost nebo péči o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

7.2.

Kraj přispěl hasičům v Čeperce na nový vůz s vyprošťováním

Vozidlo, které bude v blízké době zařazeno do výjezdu, je určeno k přepravě až 9 hasičů

Společnost celý článek
27.5.

Aviatická pouť je za dveřmi

V těchto zvláštních vlacích je přeprava návštěvníků s platnou vstupenkou zajišťována zdarma. V letošním roce se zcela jistě tato cesta na letiště vyplatí, zvláště pak s ohledem na aktuální stavební činnost ve městě, která mimo jiné znemožňuje pěší přístup od hlavního nádraží směrem k letišti. Dopravní podnik města Pardubice posiluje zvláštními linkami MHD.

Společnost celý článek
4.1.

Z lupu se neradovali dlouho

Výtečníkům se sice podařilo utéct, ale ze své kořisti se naštěstí dlouho neradovali.

Společnost celý článek
17.2.

Vězni z Mírova vyrobí nábytek do provozní budovy u tvrze Bouda

Před několika lety dodávali vězni z Věznice Mírov plyšové hračky pro potřeby Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. V průběhu letošního roky by mohly být výrobky truhlářské dílny k vidění v provozní budově a zázemí tvrze Bouda. Tu Pardubický kraj v nejbližší době dokončí a nyní řeší její vybavení mobiliářem. O možnostech spolupráce jednal s ředitelem věznice Romanem Mišákem hejtman Martin Netolický.

Společnost celý článek
16.5.

Kraj podpořil oslavy aviatiky, přijel i ministr

Bohatý program Aviatického dne Ing.Jana Kašpara doplnily i přelety grippenů a další letecké a veteránské zajímavosti.

Společnost celý článek
13.6.

V Kosatci se chystá rychloseznamka sociálních služeb

Partnerství, které se podaří navázat, může být přínosem jak pro samotné organizace, tak zejména pro jejich klienty.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting