Lozice jsou Vesnicí roku Pardubického kraje 2019

15.8.

Lozice jsou Vesnicí roku Pardubického kraje 2019

V Lozicích nedaleko Chrudimi se v neděli uskutečnilo slavnostní vyhlášení krajského kola Vesnice roku 2019. Z rukou hejtmana Martina Netolického, radních Hany Štěpánové a Václava Kroutila převzala nejvyšší ocenění hostitelská obec. Předány byly také další stuhy a ceny hodnotící komise. Celkově se v letošním roce do soutěže v kraji přihlásilo 17 obcí. Vítězná obec získá kromě postupu do celostátního kola také finanční dar jeden milion korun od Ministerstva pro místní rozvoj a 500 tisíc od Pardubického kraje.
„Lozice zaujaly porotu určitě tím, že i přesto, že se jedná o poměrně malou obce, tak je zde velmi aktivní spolkový život a dobrovolní hasiči. Zároveň má obec velmi aktivní zastupitelstvo v čele s panem starostou Novotným, který je ve funkci desítky let a vždy hledá cesty, jak pomoci co nejvíce občanům. Určitě si zaslouží uznání za odvahu, když se pustil do vybudování kanalizace v obci za 30 milionů korun, protože obecní rozpočet jsou pouhé tři miliony korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický a připomněl, že vítězná obec získá finanční odměnu jak od státu, tak od kraje. „Vzhledem k velikosti obecního rozpočtu je částka jeden milion korun od státu a 500 tisíc z krajského rozpočtu velmi výraznou vzpruhou pro jednotlivé rozvojové aktivity,“ řekl hejtman Netolický, který od starosty Jaroslava Novotného převzal také klíč od obce.
Kromě nejvyššího ocenění si své stuhy převzali zástupci dalších čtyř obcí. Modrou stuhu za společenský život na obci získal Koclířov na Svitavsku, Bílá stuha za činnost mládeže putuje do Trhové Kamenice, Zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí se mohou nově pochlubit v Radiměři a do Vendolí zamířila Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Všechna ocenění tak míří do okresů Chrudim a Svitavy. Za stuhy získají obce z krajského rozpočtu 120 tisíc korun.
V letošním ročníku Vesnice roku soutěží celorepublikově 206 obcí. Nejvíce přihlášených je z Jihočeského kraje, a to 25, naopak nejméně, celkem 5, z kraje Moravskoslezského. V Pardubickém kraji se zúčastnilo 17 obcí. „Snažíme se každoročně motivovat starosty obcí, aby se do soutěže přihlásili, a ukazuje se, že se naše obce neztratí ani v celoevropském měřítku, jelikož v loňském roce získala obec Poříčí u Litomyšle titul v soutěži Entente Florale,“ řekl radní Václav Kroutil. Zkušenosti s vítězstvím v krajském kole Vesnice roku má radní Hana Štěpánová, které působila v pozici starostky Morašic nedaleko Litomyšle. Ty se staly Vesnicí roku Pardubického kraje v roce 2007. „Pro naši obec bylo vítězství v krajském kole velkým úspěchem, kterým jsme všichni žili. Jsem ráda, že se v letošním roce našlo 17 obcí, které podaly přihlášku do soutěže, ale ze svých cest po kraji vím, že by jich mohlo být mnohem a mnohem více, protože je skutečně čím se chlubit. Určitě budu chtít starosty podpořit a i na základě své osobní zkušenosti,“ řekla Štěpánová.
Komise hodnotila aktivitu obcí například v oblasti společenského života, podnikání včetně spolupráce obce se zemědělským nebo lesnickým subjektem, občanskou vybavenost nebo péči o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

26.9.

Ústeckoorlické integrační setkání osob se zdravotním postižením

Příchozí měli možnost si zde vyzkoušet, jak se osobám se zdravotním postižením ve městě žije (jízda na invalidním vozíku, chůze poslepu s holí, malování ústy a mnoho dalších aktivit, které jsou pro osoby se zdravotním postižením běžné a pro většinu z nás nevšední).

Společnost celý článek
8.1.

Nejlepší mladí chemici zamíří do Pardubic

Sedm nejlepších z regionálního kola totiž postoupí do celostátního finále, které se uskuteční 30. května 2013 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Společnost celý článek
15.7.

Deset let po povodni

Síla přírodního živlu udeřila zcela nečekaně v noci z 22. na 23. července 1998 v oblasti Orlických hor a jejich podhůří.

Společnost celý článek
18.5.

Bitva o Británii na Aviatické pouti

„Bitva o Británii, která začala 10. června 1940, se stala prvním bojovým střetnutím vedeným výlučně na obloze. Získání britské převahy a tím i zabránění ničivých náletů Luftwaffe bylo rozhodující pro odvrácení zvažované německé invaze na britské ostrovy. Je všeobecně známo, že v řadách Royal Air Force se do bitvy významným dílem zapojili i českoslovenští piloti z 310. a 312. čs. stíhací perutě. A právě jejich hrdinství si na Aviatické pouti také připomeneme,“ říká letecký publicista Zdeněk Hurt, jeden z pořadatelů Aviatické poutě.

Společnost celý článek
12.1.

Na Cihelně by mělo být regulované parkování

V každé lokalitě budou obyvatelé vždy subjektivně pociťovat nedostatek parkovacích míst. Už jenom proto, že alespoň jeden automobil má v podstatě každá domácnost a většina z nich vlastní více než jeden

Společnost celý článek
14.1.

Kraj bude řešit krizovou situaci v sociálních službách

Pardubický kraj se nehodlá s touto situací smířit a má připraveno několik variant dalšího postupu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting