Magistrát vybavil defibrilátory exponovaná místa

23.1.

Magistrát vybavil defibrilátory exponovaná místa

Nejen pardubická hokejová aréna, ale už i plavecký areál, divadlo a mezinárodní letiště v Pardubicích mají od ledna k dispozici defibrilátor, který může pomoci zachránit život osobám postiženým srdeční příhodou. Další přístroj má k dispozici městská policie. Město do pořízení pěti automatických externích defibrilátorů investovalo 300 tisíc korun a rozmístilo je na místa s velkou koncentrací lidí. „Při srdeční zástavě je mnohdy kromě dýchání do postiženého a stlačování jeho hrudníku nutno provést defibrilaci, tedy aplikovat elektrický výboj k odstranění poruchy rytmu, která srdeční zástavu vyvolala. Je-li výboj podán do tří minut od srdeční zástavy, je možno obnovit správný srdeční rytmus u 70 procent postižených, při desetiminutové prodlevě klesá šance na úspěch pod deset procent, “ řekla náměstkyně primátora a lékařka Štěpánka Fraňková. V každém ze zařízení, kde je defibrilátor k dispozici, je několik lidí proškolených v jeho obsluze, přístroj však může úspěšně použít i laik. S otevřením malého kufříku, v němž je defibrilátor uložen, se spustí hlasový záznam, který navádí osobu poskytující první pomoc krok za krokem, od rozbalení elektrod až po umělé dýchání. Přístroj samostatně vyhodnotí poruchu srdečního rytmu, v případě potřeby vyzve obsluhu k aplikaci výboje, pomůže laikovi poskytujícímu pomoc i při udržování správného rytmu stlačování hrudníku při masáži srdce. K nákupu přístrojů inspirovalo město rozhodnutí Asociace profesionálních hokejových klubů ledního hokeje, podle něhož musí být od prosince loňského roku automatické externí defibrilátory k dispozici na všech extraligových utkáních. Správci městských sportovních zařízení mají totiž v paměti události z minulých let, kdy při zápase zemřel na zástavu srdce amatérský hokejista a návštěvníkovi basketbalového utkání zachránil život jen duchapřítomný zákrok přítomného lékaře. Veřejně přístupné defibrilátory se používají již řadu let V USA i v západní Evropě. K jejich použití jsou zaškolováni policisté, hasiči, členové ochranek a podobně. Přístroje bývají k dispozici v hotelích, supermarketech, sportovních a kulturních zařízeních, v kasinech, na letištích, u soudů a podobně. V České republice jejich používání zatím příliš rozšířeno není.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.10.

Poslanci budou diskutovat o zálohovaném výživném, váhají nad přínosem

„Jako Piráti jsme měli prosazení zálohovaného výživného v programu. Víme o zoufalé situaci řady samoživitelek a samoživitelů. Ukazuje se ale, že návrh v současné podobě nemusí být jednoznačným přínosem. Chceme proto otevřít diskuzi s různými odborníky, jejichž budoucí práci případný nový zákon přímo ovlivní.

Společnost celý článek
21.5.

O projektu na opravu parku budou znovu rozhodovat zastupitelé

V případě úspěchu by tedy bylo možné začít s revitalizací parku na podzim.

Společnost celý článek
26.5.

Scéna na Kunětické hoře už láká diváky

Premiéry se uskuteční o víkendu 11. a 12. června, reprízy pak 16. – 18. června a 24. – 26. června vždy od 20.30 hodin.

Společnost celý článek
17.1.

Všichni pardubičtí psi musí od dubna nosit známku

První tři měsíce roku mají držitelů psů na to, aby svá zvířata znovu zaregistrovali a získali pro ně nové identifikační známky.

Společnost celý článek
11.10.

Hejtmani se účastní OPEN DAYS v Bruselu

Letošní ročník nese název Investice do budoucnosti Evropy.

Společnost celý článek
25.9.

Pardubický železniční den

Rok se sešel s rokem a opět tu je svátek železnice. Letos připadá Den železnice na sobotu 29. září.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting