Magistrát vybavil defibrilátory exponovaná místa

23.1.

Magistrát vybavil defibrilátory exponovaná místa

Nejen pardubická hokejová aréna, ale už i plavecký areál, divadlo a mezinárodní letiště v Pardubicích mají od ledna k dispozici defibrilátor, který může pomoci zachránit život osobám postiženým srdeční příhodou. Další přístroj má k dispozici městská policie. Město do pořízení pěti automatických externích defibrilátorů investovalo 300 tisíc korun a rozmístilo je na místa s velkou koncentrací lidí. „Při srdeční zástavě je mnohdy kromě dýchání do postiženého a stlačování jeho hrudníku nutno provést defibrilaci, tedy aplikovat elektrický výboj k odstranění poruchy rytmu, která srdeční zástavu vyvolala. Je-li výboj podán do tří minut od srdeční zástavy, je možno obnovit správný srdeční rytmus u 70 procent postižených, při desetiminutové prodlevě klesá šance na úspěch pod deset procent, “ řekla náměstkyně primátora a lékařka Štěpánka Fraňková. V každém ze zařízení, kde je defibrilátor k dispozici, je několik lidí proškolených v jeho obsluze, přístroj však může úspěšně použít i laik. S otevřením malého kufříku, v němž je defibrilátor uložen, se spustí hlasový záznam, který navádí osobu poskytující první pomoc krok za krokem, od rozbalení elektrod až po umělé dýchání. Přístroj samostatně vyhodnotí poruchu srdečního rytmu, v případě potřeby vyzve obsluhu k aplikaci výboje, pomůže laikovi poskytujícímu pomoc i při udržování správného rytmu stlačování hrudníku při masáži srdce. K nákupu přístrojů inspirovalo město rozhodnutí Asociace profesionálních hokejových klubů ledního hokeje, podle něhož musí být od prosince loňského roku automatické externí defibrilátory k dispozici na všech extraligových utkáních. Správci městských sportovních zařízení mají totiž v paměti události z minulých let, kdy při zápase zemřel na zástavu srdce amatérský hokejista a návštěvníkovi basketbalového utkání zachránil život jen duchapřítomný zákrok přítomného lékaře. Veřejně přístupné defibrilátory se používají již řadu let V USA i v západní Evropě. K jejich použití jsou zaškolováni policisté, hasiči, členové ochranek a podobně. Přístroje bývají k dispozici v hotelích, supermarketech, sportovních a kulturních zařízeních, v kasinech, na letištích, u soudů a podobně. V České republice jejich používání zatím příliš rozšířeno není.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.3.

Neobvyklý stroj míří do Pardubic

Původní provedení ještě s pístovým motorem vzniklo v neutrálním Švýcarsku na samém sklonku třicátých let jako průzkumný a lehký bitevní letoun. Po roce 1945 byly některé stroje upraveny pro vlek vzdušných terčů používaných při výcviku střelby z letadel i zbraní protiletadlového dělostřelectva. V polovině šedesátých let však byly již jejich motory zastaralé a mnoho let se nevyráběly.

Společnost celý článek
25.6.

Předprázdninový chat s primátorem

Tento chat bude jeho poslední virtuální komunikací s občany Pardubic před prázdninami letními prázdninami.

Společnost celý článek
21.11.

Zimní Turistické noviny pro východní Čechy jsou od listopadu k dispozici na distribučních místech

Turistické noviny pro východní Čechy byly vytištěny v nákladu 80.000 výtisků, které budou ve spolupráci obou krajů distribuovány především v síti turistických informačních center, ve vybraných ubytovacích a stravovacích zařízeních a v některých turistických cílech.

Společnost celý článek
8.6.

Koprovka s vizáží mýdlové bubliny nebo mojito ve rtěnce? To je molekulární gastronomie, kterou najdete na BOSCH FRESH FESTIVALU!

Tento styl, který chápeme převážně jako moderní způsob přípravy jídel, využívá běžné čerstvé suroviny společně s chemickými postupy. Pracuje s chemickými látkami a prostředky, které se standardně používají například pro konzervaci potravinových surovin nebo jejich úpravu. Nejde tedy o znehodnocení jídla chemikáliemi, ale pouze o úpravu pokrmů, která má za cíl vytvořit netradiční stravu. Typickým prostředkem v molekulární kuchyni je změna skupenství surovin.

Společnost celý článek
19.4.

Na Rock for People dorazí Mastodon!

Vstupenky jsou v prodeji na www.rockforpeople.cz. Aktuální edice celofestivalových pasů je v prodeji za cenu 2000 Kč. K dispozici jsou také kombotickety nebo jednodenní vstupenky na jednotlivé festivalové dny.

Společnost celý článek
27.5.

Mladí z Pardubicka mohou získat peníze od Vodafone

V minulém kole se do finále grantového programu Vpohybu probojovaly v Pardubickém kraji tři skupiny mladých lidí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting