Maskota dětské olympiády šijí pardubičtí vězni. Kraje chtějí změnu financování Her

10.11.

Maskota dětské olympiády šijí pardubičtí vězni. Kraje chtějí změnu financování Her

Hejtman Martin Netolický a radní René Živný jednali s místopředsedou Českého olympijského výboru Filipem Šumanem o stavu příprav Her VIII. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2018 (ODM), která se uskuteční právě v Pardubickém kraji. Důležitým bodem jednání bylo také nastavení financování mládežnických olympiád do budoucích let.
„V současné době jsou přípravy na velmi dobré úrovni a financování je zajištěné. Jsem přesvědčený, že olympiáda bude velmi úspěšná jak pro naše sportovce, tak z organizačního hlediska. Do příprav jsme zapojili například také pardubickou věznici. Vězni zde v rámci terapeutických dílen šijí malého maskota olympiády, kterým je vzácný bílý klokan,“ sdělil hejtman Martin Netolický. „Do budoucna se budeme muset velmi intenzivně zabývat nastavením financování při organizaci letní či zimní mládežnické olympiády. Na Asociaci krajů jsme s kolegy řešili, že je nutné, aby valnou většinu financí převzalo Ministerstvo školství, protože není možné, aby kraje hradily většinu, a navíc byly svazovány řadou nařízení ze strany ČOV a MŠMT. Rozhodně se nevzdáváme jako kraje svého dílu zodpovědnosti, ale finanční účast musí být pouze dílčí,“ uvedl hejtman Netolický.
Podle radního René Živného je Pardubický kraj na olympiádu připraven velmi dobře, což oceňují také zástupci ČOV. „V současné době máme podepsány smlouvy s majiteli sportovišť, doladili jsme a zveřejnili propozice sportovních soutěží na webu ODM a zaslali je společně s časovým harmonogramem soutěží vedoucím krajských výprav. Na některá sportoviště připravujeme doprovodné aktivity pro diváky z řad veřejnosti či žáků základních i středních škol. Se starosty jednotlivých obcí, kde se olympiáda koná, máme také domluven doprovodný program pro účastníky. Co se týká propagace, tak mimo jiné uspořádáme na školách besedy se známými sportovci a roadshow pro veřejnost,“ sdělil radní René Živný, který je zároveň předsedou organizačního výboru. „Akce má pro nás význam i z hlediska cestovního ruchu, protože očekáváme, že rodiny mladých sportovců v průběhu akce dorazí fandit svým dětem a mohou tak poznat krásy našeho regionu,“ dodal Živný.
Olympiáda přivítá 1751 účastníků
Olympiáda dětí a mládeže 2018 v Pardubickém kraji začne už za 80 dní. Soutěžit na ní budou starší žáci a žákyně v 11 sportovních disciplínách, mezi kterými nechybí tradiční zimní sporty jako hokej či biatlon, ale i ty méně obvyklé jako šachy a tanec. Na webu www.olympic.cz/odm už je kompletní harmonogram olympiády. Vše odstartuje 28. ledna zahajovacím ceremoniálem v pardubické Tipsport areně, zakončení je naplánováno na čtvrtek 1. února, kdy olympijský oheň zhasne na zimním stadionu v České Třebové.
Necelé tři měsíce před začátkem zná Olympiáda dětí a mládeže 2018 svůj jízdní plán, součástí jsou tři ceremoniály a čtyři soutěžní dny. Celkově si sportovci mezi sebou rozdělí 118 sad medailí, nejúspěšnější krajská výprava získá pohár pro vítěze. Očekává se účast 1751 sportovců včetně jejich doprovodu, další desítky osob pojme organizační štáb s dobrovolníky a rozhodčími. Pro návštěvníky bude na všechna sportoviště umožněn vstup zdarma. Olympijské dění mohou sledovat i sportovní nadšenci, kteří se nedostanou přímo na sportoviště. Z vybraných závodů a zápasů budou živé přenosy, Česká televize odvysílá reportáže a sestřihy. Samozřejmostí je výsledkový servis na internetových stránkách www.olympic.cz/odm a na facebookové stránce Olympiáda dětí a mládeže. Na webu jsou pro nedočkavce také virtuální prohlídky olympijských sportovišť.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.1.

Před Vánoci se v útulku Štěkalo na Ježíška

Kdokoliv mohl přijít a přinést pejskům pamlsky, vodítka, obojky, hračky, staré deky či jiné potřebné věci.

Společnost celý článek
25.9.

Pardubice uvítají princeznu Annu

V lóži pardubického závodiště bude letos sledovat Velkou pardubickou také britská královská princezna.

Společnost celý článek
1.7.

Vůči zlomyslným voláním budou hasiči nekompromisní

Tím se rozumí volání, za jiným účelem, než je oznámení událostí v případech, kdy je ohrožen život.

Společnost celý článek
3.6.

Letečtí záchranáři dali kvůli povodním k dispozici záložní vrtulník

„Dopoledne náš vrtulník zachraňoval životy v Hostinném, kde tamním obyvatelům odřízla voda přístupovou cestu. Máme v pohotovosti všechny naše piloty a záchranáře, abychom případně mohli okamžitě vzlétnout,“ uvedl předseda představenstva DSA Tomáš Suchánek.

Společnost celý článek
29.2.

Soud dal Pardubickému kraji za pravdu s R35

Opačné rozhodnutí by nás totiž postavilo zase na úplný začátek celého procesu a vše by se značně protáhlo.

Společnost celý článek
16.5.

Dům hudby se zcela zaplnil nadějnými literáty

Účastníci ve svých příspěvcích zmiňovali čas z pohledu mezigeneračního vztahu, ale často psali i o práci záchranářů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting