Město chce pro polytechnické dílny část Mlýnů

15.12.

Město chce pro polytechnické dílny část Mlýnů

 Pardubice se domluvily s majitelem Automatických mlýnů na umístění Centrálních polytechnických dílen (CPD) v areálu na břehu Chrudimky. S přispěním Evropské unie chce město z části bývalého skladu balené mouky vybudovat nadstandardní vzdělávací centrum.
Centrální polytechnické dílny budou určené především pro žáky základních a středních škol a nabídnou špičkově vybavené učebny a laboratoře pro výuku technických a přírodovědných oborů. S umístěním souhlasili již tento týden pardubičtí radní a ve čtvrtek budou zastupitelé města rozhodovat o zásadách spolupráce mezi městem a vlastníky Automatických mlýnů.
„Máme již hotovou studii, jak by nový objekt měl vypadat. Ve dvou nadzemních podlažích, na ploše téměř 1700 metrů čtverečných vznikne osm učeben, laboratoří a dílen a k tomu navíc výjimečný prostor pro nejmodernější vizuální prezentace. Vše by mělo sloužit především pardubických základním školám, kroužkům DDM a veřejnosti,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „S vlastníky Mlýnů manželi Smetanovými chceme uzavřít smlouvu, která nám umožní získat kompletní projektovou dokumentaci a všechna potřebná povolení pro zahájení stavby. Současně odkoupíme vlastnická práva k potřebnému pozemku za navrhovanou smluvní cenu sedmi milionů korun,“ dodal primátor.
Město v červnu letošního roku souhlasilo s umístěním CPD do objektu historické budovy Mlýnů. V průběhu léta ale do jednání vstoupil také Pardubický kraj, který by v tomto objektu chtěl vybudovat nadregionální galerii. „Všichni cítíme, že galerie by se do historické části Mlýnů hodila více. Společně s panem Smetanou jsme proto hledali nové místo pro objekt CPD. Uvědomujeme si obrovskou příležitost pro naše město a region, která se nám teď nabízí – tedy přeměna bývalého průmyslového areálu v atraktivní lokalitu. Svůj vlastní projekt zde připravuje také pan Smetana, který chce zrekonstruovat silo Mlýnů pro kulturní účely a především chce postavit nové veřejné prostory – Mlýnský dvůr a vstupní prostor do Mlýnů,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.
Zatímco původní plán města byl patnáctiletý pronájem, za který by město zaplatilo přibližně dvanáct milionů korun, nyní usiluje o získání vlastních prostor, které by mohlo získat s kompletní projektovou dokumentací za sedm milionů korun. Podmínkou je ověření nabízené ceny odborným znalcem. V případě souhlasu zastupitelů by se tak na jednom místě potkali se svými záměry tři významní investoři – město, kraj a manželé Smetanovi. Všichni chtějí pro své plány získat finanční prostředky z Integrované územní investice Hradecko-pardubické aglomerace (ITI), díky kterým by mělo vzniknout nové významné centrum města.  Novou podobu areálu připravil významný český architekt Jan Šépka, který je také autorem studie samotných CPD.
Centrální polytechnické dílny budou nadstandardně vybaveny a budou nabízet takové studijní a experimentální projekty, které budou vhodně a hlavně zajímavě doplňovat osnovy a převádět je do praktických cvičení. „Chceme tak u dětí podpořit přirozený zájem o techniku a přírodu, odbourat negativní postoje k technickým předmětům, manuální práci, fyzice, matematice a chemii a lépe ukázat praktické využití multimediálních a IT technologií v každodenní praxi. V odpoledních hodinách by měly sloužit také různým kroužkům a přípravám na vědecko-technické soutěže pro mládež dle jejich zaměření a požadavků,“ uvedl náměstek Rychtecký.
Pokud zastupitelé schválí zásady spolupráce města s majiteli Automatických mlýnů, mohlo by město uzavřít smlouvu již na začátku příštího roku. Propočet nákladů na výstavbu CPD, včetně vybavení, je 100 milionů korun a město by mohlo čerpat dotaci z ITI Hradecko-pardubické aglomerace až ve výši 90 procent způsobilých nákladů.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

1.7.

Vůči zlomyslným voláním budou hasiči nekompromisní

Tím se rozumí volání, za jiným účelem, než je oznámení událostí v případech, kdy je ohrožen život.

Společnost celý článek
10.2.

Evropský rok aktivního stárnutí v Pardubickém kraji

S Klubem českých turistů proběhne několik výletů po kraji včetně cestopisných besed.

Společnost celý článek
28.11.

Radioporadna o osteoporóze a činnosti Osteocentra

Osteoporóza je metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. Počet nemocných neustále narůstá, v Česku se její počet již pohybuje kolem milionu.

Společnost celý článek
24.7.

Nájemné v městských bytech podraží od 1. ledna 2009

Zvýšení nájemného bude v maximálním rozsahu, který připouští příslušný zákon.

Společnost celý článek
4.9.

Zářijové Listování ve znamení legendárního cestopisu

LiStOVáNí je divadelní představení s knihou v ruce, zvláštní druh scénického čtení, který poutavou formou předkládá divákům zcela nový zážitek z četby. Svým pojetím si klade za cíl posluchače knihou oslovit a probudit zájem o čtení. Za mimořádný přínos v oblasti propagace čtenářství získalo LiStOVáNí cenu Nadace Český literární fond.

Společnost celý článek
9.2.

Chcete pomoci druhým? Přijďte darovat krev na Valentýnské odběry v Pardubické nemocnici

„Každý, kdo myslí na druhé a pomáhá jim v jejich těžké životní situaci, si zaslouží velké uznání a úctu. Přesně takovými lidmi jsou dárci krve. Budeme moc rádi, když si řada nových zájemců o dárcovství krve najde během Valentýnských odběrů cestu na naše transfuzní oddělení,“ pronesla ředitelka Pardubické nemocnice Ivana Urešová. „Uvítáme každého, kdo by chtěl darovat krev. Samozřejmě bude rádi, když se nebude jednat o jednorázový odběr, ale pravidelné dárcovství v dalších letech. Proto by nás potěšil zejména mladé generace, u níž je největší perspektiva do budoucna. Nejen na odběry krve, ale třeba i krevní plazmy,“ dodala primářka Geierová.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting