Město dbá na zrakovou prevenci u dětí

2.2.

Město dbá na zrakovou prevenci u dětí

Preventivní vyšetření očních vad čeká letos přes dva tisíce dětí v pardubických mateřinkách. Město navíc tato vyšetření a následnou péči podpoří dotací téměř 800 tisíc korun. Necelých 500 tisíc korun je určeno na projekt Mít oči k vidění, 269 tisíc korun pak půjde na provoz Centra integrované péče (CIP) pro děti s poruchou binokulárního vidění.
„Za pomoci moderního přístroje čeká zraková prevence nejen děti, které do mateřské školy právě nastoupily, ale i ty v předškolním věku. V letošním roce bude vyšetřeno téměř 2200 dětí. Úspěšnost projektu dokumentuje, že se fakticky snižuje počet zachycených zrakových vad u dětí, které nastoupí do základní školy. Investice do zdraví dětí je tou nejlepší investicí. Pokud jsou oční vady u dětí včas odhaleny, může dojít k jejich nápravě či dokonce úplnému odstranění,“ uvádí náměstek Jakub Rychtecký zodpovědný za sociální politiku a zdravotnictví. Dodává, že dotace na oba projekty dosáhne výše celkem 767 600 korun.
Projekt Mít oči k vidění je určen pro zrakovou prevenci předškolních dětí v pardubických mateřských školách. Projekt CIP je pro změnu určen dětem s poruchou binokulárního vidění, tedy těm, které trpí tupozrakostí či šilháním. „Těmto dětem jsou v rámci projektu CIP poskytovány ambulantní služby ortoptistky, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, a speciálního pedagogického pracovníka – tyflopeda. Ten provádí reedukaci zraku, přičemž jednotlivá cvičení přizpůsobuje věku dítěte a jeho individuálním potřebám. Všechny tyto aktivity probíhají hravou formou, aby děti motivovaly a nenudily,“ konstatuje náměstek s tím, že peníze z městského rozpočtu jsou určeny na pokrytí mezd tyflopedů a pořízení speciálních pomůcek na cvičení.
Tyflopedi pracují denně, vyjma pátku, až s osmi dětmi. Cvičební kurz trvá 12 týdnů a dle doporučení očního lékaře navštěvují děti program následné péče 1 až 2krát týdně. „Každé dítě absolvuje během hodiny 15minutové individuální cvičení na přístrojích u ortoptické sestry, ve zbylých 45 minutách se dítěti v malé skupince maximálně 3 dětí věnuje speciální pedagog, který provádí reedukaci zraku. Ta je zaměřena především na propojení a spolupráci mozku, oka a ruky,“ popisuje průběh cvičení ředitelka PROZRAKu Dagmar Fidlerová. 
Obecně prospěšná společnost PROZRAK odstartovala tento unikátní projekt bezplatného vyšetření zraku předškolních dětí v mateřských školách s podporou města již v roce 2009. S Nemocnicí Pardubického kraje pak PROZRAK spolupracuje od roku 2014. Tehdy na očním oddělení Pardubické nemocnice vzniklo díky potřebné stavební rekonstrukci, kterou investičně podpořilo město Pardubice ze svého rozpočtu, Centrum integrované péče, kde se o děti stará odborný tým složený z očního lékaře, ortoptistky a tyflopeda.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.2.

Vyjádření hejtmana Martínka k článku v MF Dnes

Celý systém byl založený na křížovém hodnocení, aby byl minimalizován subjektivní faktor.

Společnost celý článek
8.7.

RAJSKÝ DVŮR plný květin a bylinek

Kouzelná zákoutí plná bazalek, levandule, echinaceí, lnu, kmínu i konopí provoní celý tento výstavní pavilon.

Společnost celý článek
1.11.

Hradec bude mít jako první specializované veterinární studium

Královéhradecký kraj na svých středních školách dlouhodobě podporuje odborné vzdělávání.

Společnost celý článek
12.1.

INprojekty Východočeského divadla představí hru Ve dne v noci

Pro první INprojekt roku 2018 si divadlo vybralo český text mladé autorky, herečky a režisérky Kashy Jandáčkové, která svou hru Ve dne v noci v Pardubicích i sama nastuduje. Premiéra se uskuteční v pondělí 15. ledna.

Společnost celý článek
27.9.

V kraji máme město literatury faktu

První cenu obdržel Ivan Klíma za publikaci Moje šílené století.

Společnost celý článek
12.6.

Renomovaní odborníci se setkají na semináři se studenty.

Každý účastník semináře obdrží též sborník příspěvků, přednášek a vývěskových sdělení.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting