Město Hradec Králové připravuje investice za 60 milionů do projektů na hospodaření s vodou

15.8.

Město Hradec Králové připravuje investice za 60 milionů do projektů na hospodaření s vodou

Téměř 60 milionů korun chce Hradec Králové investovat v následujících třech letech do opatření, která by měla přispět k zadržování vody v krajině na území města. Do roku 2022 by mělo postupně dojít k navýšení výsadby nové zeleně, rekonstrukce jezírek, parků či vybudování nádrží zachycujících dešťovou vodu v okolí bytových domů na sídlištích, která by měla sloužit k zavlažování městské zeleně. Harmonogram jednotlivých záměrů dnes schválili městští radní, na konci srpna bude koncepci městské modré infrastruktury projednávat hradecké zastupitelstvo.

V následujících třech letech bychom chtěli každý rok dát zhruba půl milionu korun na jímky, které by zadržovaly dešťovou vodu na sídlištích. Technické služby by ji pak využívaly pro zalévání okolní zeleně. Zatím zbytečně odtéká do kanalizace,“ popisuje záměry města Hradce Králové primátor Alexandr Hrabálek. Po vyčištění a prohloubení by se měla zvýšit kapacita jezírek v parku Háječek, tato akce za 1,65 milionu korun se připravuje již na příští rok. „Revitalizací by měla projít i retenční jezírka v Klukách a v lesoparku na Moravském Předměstí, včetně mokřadu a okolních drobných vodních toků, v městském rozpočtu chceme na tyto investice v následujících letech postupně vyčlenit téměř 13 milionů korun. Ještě letos necháme zpracovat studii na revitalizaci Piletického potoka a levého břehu Labe,“ dodává Hrabálek.

Již v příštím roce by měla začít rekonstrukce parků Pernštejnů a Sádky v okolí Malého labského náhonu. „Kukleny mají poměrně velký deficit v zelené infrastruktuře, nové parky by měly přispět ke zlepšení mikroklimatických podmínek a komfortu bydlení. V tuto chvíli se dokončuje projektová dokumentace, hrubý předpoklad potřebných financí je 15 milionů, ale přesnější číslo budeme znát po dokončení všech stupňů dokumentace a samozřejmě po výběru stavební firmy. Budeme hledat i možné dotační tituly, které by nám pomohly ulevit městskému rozpočtu,“ říká Martin Hanousek, náměstek primátora pro oblast životního prostředí. Rekonstrukcí za zhruba deset milionů by měly projít také Kubištovy sady mezi Pospíšilovou třídou a halou Slavie, její realizace se předpokládá na rok 2021, o rok později by se úprav měly dočkat Vonešovy sady u staré nemocnice. Další opatření, kterým chce město efektivně využívat dešťovou vodu a zlepšit klimatické podmínky na svém území, chystá radnice v úpravě stromořadí na Gočárově třídě a na třídě SNP, v doplnění a úpravách zeleně v dalších městských částech, v úpravách zahrad a venkovních areálů mateřských a základních škol či dopracování pasportu zeleně.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.12.

Rock for People má hudební adventní kalendář; jako první zveřejnil Bring Me The Horizon

Vedle slavné britské kapely, která bude v příštím roce slavit 15 let na scéně, už svítí v políčkách kalendáře také dvě mladé naděje z britských ostrovů: Svérázný písničkář Tom Grennan a goth-popoví Pale Waves se zpěvačkou Heather Baron-Gracie.

Společnost celý článek
28.2.

Rozšíření rybitevské spalovny má bránit územní plán

Poté, co v roce 2011 Nejvyšší správní soud zrušil v územním plánu Rybitví pasáž, která likvidaci odpadu ve zdejší spalovně znemožňovala, zpracovalo Rybitví změnu územního plánu, která v případě zprovoznění roky odstavené spalovny zabrání navýšení její kapacity. Připomínky, které přidá k návrhu město Pardubice, jako dotčený subjekt, konvenují s návrhem obce, ne ale se záměrem majitele, spalovat zde desítky tun nebezpečných odpadů ročně.

Společnost celý článek
17.5.

Setkání přátel veřejného osvětlení

Jarní setkání přátel veřejného osvětlení je již tradiční název pro odborný technický seminář.

Společnost celý článek
3.11.

Do Pardubic míří projekt E-bezpečí

Nebezpečné jevy na internetu jsou tématem nadmíru aktuálním.

Společnost celý článek
10.7.

V Holicích zažijí policejní manévry

Ve středu 11. července 2007 uskuteční první část meziresortního štábního cvičení s názvem „OCHRANA 2007“.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting