Město má mapu pyrotechnických rizik

5.6.

Město má mapu pyrotechnických rizik

Pardubická radnice má k dispozici mapu možného výskytu nevybuchlé munice z druhé světové války. Útvar hlavního architekta do ní, na základě dostupných podkladů, zanesl místa dopadu bomb, shozených na město na sklonu 2. světové války spojeneckými letadly.
Mapa má projektantům napomoci při zpracování dokumentace pro povolení stavby v němž mohou v konkrétní lokalitě navrhnout provedení pyrotechnického průzkumu a vyhnout se tak riziku nálezu nebezpečné munice při zemních pracích. „Odbor hlavního architekta na základě této mapy v závazném stanovisku, které zahrnuje informace k danému území, upozorní navrhovatele na možný výskyt nevybuchlé munice. Na něm pak záleží, zda se rozhodne pro pyrotechnický průzkum, či ne,“ řekla vedoucí útvaru hlavního architekta Zuzana Kavalírová.
Pardubice se staly na sklonku války terčem tří spojeneckých náletů. Americké a britské bombardéry při nich zasypaly Pardubice víc než 11 tisíci pumami. Kolik z nich vybuchlo nikdo neví, podle statistik tehdy při dopadu selhalo 13 i více procent bomb. Němci nevybuchlou munici z velké části odstranili, přesto se v bombardovaných lokalitách může skrývat dodnes. Například v roce 1995 byla v areálu rafinerie PARAMO (dříve Fantovy závody) nalezena nevybuchlá 500 librová bomba. 
Na odboru hlavního architekta je k dispozici původní mapa se zákresem stop po leteckém náletu z 22.7.1944 a letecký snímek z roku 1946 na kterém jsou stopy po náletu z 24.8.1944. Tyto podklady byly naskenovány a znatelná místa dopadů bomb byla přenesena do současného mapového podkladu v měřítku 1 : 25 000. Přehled není úplně dokonalý, místa dopadu bomb se mohou lišit i o několik desítek metrů.  Nepřesnost vychází z měřítka mapy – 1 mm na mapě je 25 m ve skutečnosti.
Pro potřeby magistrátu bylo rozhodující určit oblasti města, kde by se nevybuchlá munice ještě mohla nacházet. Mapa možného výskytu nevybuchlé munice dává přehled o dopadu bomb na Pardubice v roce 1944. Slouží nejen Odboru hlavního architekta, ale je k dispozici i na geoportálu města. Jejímu zpřesnění by pomohly letecké snímky území, které pořídila spojenecká letadla po náletech jejichž nákupu město zvažuje. Připomínkou náletů jsou i tři dnes již zarostlé krátery na louce za UNIHOBBY.
Zdroj: pardubice.eu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.8.

Tečka za třetím BasketMalováním. Basketbalisté Beksy přinesli dětem dárky

BasketMalování, které je společným projektem Pardubické nemocnice a BK JIP Pardubice, již třetím rokem probíhá na obou dětských odděleních. Do soutěže se může zapojit každý pacient, který namaluje libovolný obrázek s basketbalovou tématikou. Všichni účastníci získali od basketbalistů vstupenky na jeden z jejich ligových zápasů, autoři tří nejlepších obrázků v každé ze čtyř kategorií si odnesli věcné ceny a čtyři vítězové dostali také repliku dresu Beksy s vlastním jménem.

Společnost celý článek
12.7.

V Bělehradské ulici skončil vůz po střetu na boku

Nehoda se naštěstí obešla bez zranění i když dodávkový vůz skončil po střetu na boku.

Společnost celý článek
27.11.

Evropská unie chce nahradit sirény výstražnými zprávami do mobilu. Na nařízení Reverse 112 jsou české obce připraveny

Nejde však pouze o cenu. Ve hře je také kvalita poskytnuté informace. EU při prosazování nové legislativy poukazovala na to, že v případě rozsáhlých pohotovostních situací vede nedostatek oficiálních pokynů ke zmatku a šíření falešných zpráv, které ztěžují záchranné operace. Textové zprávy by naproti tomu měly sdělit povahu hrozby, lokalizovat ji a informovat obyvatele o nejlepších možných krocích.

Společnost celý článek
27.9.

Příští týden začíná Den Architektury, který přinese pestrý program i do Pardubického kraje

První říjnový týden bude ve znamení festivalu Den Architektury, který představí široké veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje. Návštěvníci se mohou těšit v celé ČR i na Slovensku na prohlídky jindy nepřístupných staveb i procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků. Bohatý program nabídne i Pardubický kraj.

Společnost celý článek
29.1.

Pošty se bez souhlasu obcí rušit nebudou, slíbil ministr hejtmanovi

Hejtman se rozhodl bojovat za zachování pošt po návštěvě zástupců Sdružení místních samospráv České republiky na krajském úřadě na počátku ledna.

Společnost celý článek
5.11.

Donátoři darovali neziskovkám skoro 10 milionů korun

Rádi podporujeme smysluplné projekty, proto se účastníme Burzy filantropie pravidelně. S některými neziskovými organizacemi spolupracujeme po celý rok.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting