Město má mapu pyrotechnických rizik

5.6.

Město má mapu pyrotechnických rizik

Pardubická radnice má k dispozici mapu možného výskytu nevybuchlé munice z druhé světové války. Útvar hlavního architekta do ní, na základě dostupných podkladů, zanesl místa dopadu bomb, shozených na město na sklonu 2. světové války spojeneckými letadly.
Mapa má projektantům napomoci při zpracování dokumentace pro povolení stavby v němž mohou v konkrétní lokalitě navrhnout provedení pyrotechnického průzkumu a vyhnout se tak riziku nálezu nebezpečné munice při zemních pracích. „Odbor hlavního architekta na základě této mapy v závazném stanovisku, které zahrnuje informace k danému území, upozorní navrhovatele na možný výskyt nevybuchlé munice. Na něm pak záleží, zda se rozhodne pro pyrotechnický průzkum, či ne,“ řekla vedoucí útvaru hlavního architekta Zuzana Kavalírová.
Pardubice se staly na sklonku války terčem tří spojeneckých náletů. Americké a britské bombardéry při nich zasypaly Pardubice víc než 11 tisíci pumami. Kolik z nich vybuchlo nikdo neví, podle statistik tehdy při dopadu selhalo 13 i více procent bomb. Němci nevybuchlou munici z velké části odstranili, přesto se v bombardovaných lokalitách může skrývat dodnes. Například v roce 1995 byla v areálu rafinerie PARAMO (dříve Fantovy závody) nalezena nevybuchlá 500 librová bomba. 
Na odboru hlavního architekta je k dispozici původní mapa se zákresem stop po leteckém náletu z 22.7.1944 a letecký snímek z roku 1946 na kterém jsou stopy po náletu z 24.8.1944. Tyto podklady byly naskenovány a znatelná místa dopadů bomb byla přenesena do současného mapového podkladu v měřítku 1 : 25 000. Přehled není úplně dokonalý, místa dopadu bomb se mohou lišit i o několik desítek metrů.  Nepřesnost vychází z měřítka mapy – 1 mm na mapě je 25 m ve skutečnosti.
Pro potřeby magistrátu bylo rozhodující určit oblasti města, kde by se nevybuchlá munice ještě mohla nacházet. Mapa možného výskytu nevybuchlé munice dává přehled o dopadu bomb na Pardubice v roce 1944. Slouží nejen Odboru hlavního architekta, ale je k dispozici i na geoportálu města. Jejímu zpřesnění by pomohly letecké snímky území, které pořídila spojenecká letadla po náletech jejichž nákupu město zvažuje. Připomínkou náletů jsou i tři dnes již zarostlé krátery na louce za UNIHOBBY.
Zdroj: pardubice.eu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.10.

Nové kolumbárium vzniká na centrálním hřbitově

Pro zvýšení komfortu bude pietní místo vybaveno lavičkami a pietně nasvíceno.

Společnost celý článek
15.2.

Rozumíme islámu? aneb pojďte Pod povrch

Diskusní panel je tentokrát pořádaný ve spolupráci s občanským sdružením Most pro lidská práva Pardubice.

Společnost celý článek
20.8.

Stanovisko města Hradce Králové ke sobotnímu shromáždění

Na svém majetku nebude tolerovat politické mítinky hlasatelů krajně pravicových názorů.

Společnost celý článek
16.11.

Plagiáty z Číny na předvánoční trh nedorazí

Zboží ukrývající se v kontejnerech dovážených z Číny odhalili při běžné celní kontrole v rámci celního řízení.

Společnost celý článek
20.2.

Co je IREDO?

Student měsíčně ušetří 25 procent nákladů na cestování.

Společnost celý článek
8.12.

Výstava návrhů na rekonstrukci pardubické "reálky“

V úterý 12. prosince 2006 bude ve 14:30 hodin slavnostní vernisáží otevřena výstava soutěžních návrhů

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting