Město opět podpoří opravu Zámečku

16.11.

Město opět podpoří opravu Zámečku

Pardubice letos opět finančně podpoří rekonstrukci Larischovy vily. Radní na své schůzi schválili návrh na poskytnutí dotace ve výši 700.000 korun na pokračování prací, které mají zachránit vilu, neodmyslitelně spjatou s tragickými okamžiky naší historie.
„Město již v loňském roce dotovalo rekonstrukci Larischovy vily půl milionem korun. Přestože nejsme vlastníky objektu, považujeme za morální povinnost podílet se na její záchraně a obnově,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Je symbolem československého odboje a připomínkou utrpení českých vlastenců. V  jeho sklepeních v období heydrichiády v roce 1942 Němci vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny SILVER A i obyvatele Ležáků, aby je následně zastřelili na nedaleké střelnici. Máme společnou povinnost podílet se na jejím zachování, je připomínkou a odkazem pro další generace,“ dodal primátor.
Novorenesanční vilu, které se v Pardubicích říká Zámeček, si nechal v roce 1855 na okraji města postavit jako své reprezentativní sídlo baron Jiří Larisch-Mönich. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína, po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu. Od roku 1956  zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která léta nevyužívaný zámeček v roce 2015 bezplatně převedla na Československou obec legionářskou. Ta začala s  postupnou obnovou chátrajícího objektu. Stejně jako město Pardubice podporuje její rekonstrukci také Pardubický kraj. Také on v roce 2017 uvolnil na záchranné práce půl milionu korun a stejně jako Pardubice poskytne letos 700.000 korun
„Vila není národní kulturní památkou. Legionáři tak bohužel nemají šanci dosáhnout na evropské dotace. Opravy jsou přitom velmi nákladné, je dobře, že se postupně daří sdružovat prostředky vlastníka, města, kraje, ale i ministerstva kultury, které letos přispělo částkou 1,2 milionu korun,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký. „V loňském roce legionáři zahájili práce na odstranění havarijního stavu věžičky a nosné konstrukce stropů, včetně sanace částí napadených dřevomorkou. Letošní dotace má sloužit převážně na zpevnění nosných částí věže a pokračující restaurátorské práce,“ objasnil náměstek Rychtecký s tím, že dotaci ještě musí odsouhlasit zastupitelé na svém prosincovém jednání. „Věřím, že na tom bude panovat shoda i v novém zastupitelstvu, neboť v červnovém zastupitelstvu s vyčleněním prostředků v rozpočtu města na záchranu věžičky Larischovy vily žádný problém nebyl,“ uzavřel náměstek.
Zdroj: pardubice.eu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.2.

Protikorupční agent nebude provokatérem

Hlavní principy obsažené ve strategii vlády boje proti korupci jsou tři základní pilíře - prevence, průhlednost a postih.

Společnost celý článek
26.8.

Probíhá soutěž o sběrný dvůr roku

Při závěrečném vyhodnocení nejlepšího sběrného dvora v listopadu 2015, bude kromě hlasování veřejnosti přihlédnuto také k počtu komodit, které sběrný dvůr sbírá (např. sklo, plasty, kovy, atd.), a k množství zpětně odebraného elektrozařízení.

Společnost celý článek
24.7.

Lukáš Nový posiluje představenstvo PROFI CREDITU

Praha, 23. července 2019 – Lukáš Nový (42) byl zvolen novým členem představenstva poskytovatele nebankovních půjček v Česku. Stává se tak čtvrtým členem představenstva společnosti.

Společnost celý článek
4.11.

Nadějný kuchař z Pardubic se zapojil do třetího ročníku celostátní soutěže Svačina roku

Účastníci gastronomické soutěže se utkají nově o 15 finálových míst. Pořadatel také vytvořil dvě na sobě nezávislé poroty, které budou finalisty hodnotit. Odborná porota zasedne ve složení Mistr kuchař Vladimír Picka a šéfkuchař restaurace Auerole a člen představenstva AKC ČR Jiří Král. Druhou porotu obsadí zástupci pořadatele a známá food fotografka a food bloggerka Petra Novotná. Finálové kolo bude uvádět herečka, moderátorka a také kuchařka Markéta Hrubešová

Společnost celý článek
15.2.

Jiří Svoboda ze sdružení Chráníme stromy chce Tyršovy sady zničit

Reakce náměstka primátorky Františka Brendla na výroky Jiřího Svobody z organizace Chráníme stromy a Petra Klimpla z ODS.

Společnost celý článek
21.3.

Zápisy do mateřských škol v Pardubickém kraji

Kompletní přehled termínů zápisů do mateřských škol naleznou rodiče i široká veřejnost na Školském portálu Pardubického kraje na adrese www.klickevzdelani.cz/zapisy.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting