Město opět podpoří opravu Zámečku

16.11.

Město opět podpoří opravu Zámečku

Pardubice letos opět finančně podpoří rekonstrukci Larischovy vily. Radní na své schůzi schválili návrh na poskytnutí dotace ve výši 700.000 korun na pokračování prací, které mají zachránit vilu, neodmyslitelně spjatou s tragickými okamžiky naší historie.
„Město již v loňském roce dotovalo rekonstrukci Larischovy vily půl milionem korun. Přestože nejsme vlastníky objektu, považujeme za morální povinnost podílet se na její záchraně a obnově,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Je symbolem československého odboje a připomínkou utrpení českých vlastenců. V  jeho sklepeních v období heydrichiády v roce 1942 Němci vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny SILVER A i obyvatele Ležáků, aby je následně zastřelili na nedaleké střelnici. Máme společnou povinnost podílet se na jejím zachování, je připomínkou a odkazem pro další generace,“ dodal primátor.
Novorenesanční vilu, které se v Pardubicích říká Zámeček, si nechal v roce 1855 na okraji města postavit jako své reprezentativní sídlo baron Jiří Larisch-Mönich. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína, po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu. Od roku 1956  zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která léta nevyužívaný zámeček v roce 2015 bezplatně převedla na Československou obec legionářskou. Ta začala s  postupnou obnovou chátrajícího objektu. Stejně jako město Pardubice podporuje její rekonstrukci také Pardubický kraj. Také on v roce 2017 uvolnil na záchranné práce půl milionu korun a stejně jako Pardubice poskytne letos 700.000 korun
„Vila není národní kulturní památkou. Legionáři tak bohužel nemají šanci dosáhnout na evropské dotace. Opravy jsou přitom velmi nákladné, je dobře, že se postupně daří sdružovat prostředky vlastníka, města, kraje, ale i ministerstva kultury, které letos přispělo částkou 1,2 milionu korun,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký. „V loňském roce legionáři zahájili práce na odstranění havarijního stavu věžičky a nosné konstrukce stropů, včetně sanace částí napadených dřevomorkou. Letošní dotace má sloužit převážně na zpevnění nosných částí věže a pokračující restaurátorské práce,“ objasnil náměstek Rychtecký s tím, že dotaci ještě musí odsouhlasit zastupitelé na svém prosincovém jednání. „Věřím, že na tom bude panovat shoda i v novém zastupitelstvu, neboť v červnovém zastupitelstvu s vyčleněním prostředků v rozpočtu města na záchranu věžičky Larischovy vily žádný problém nebyl,“ uzavřel náměstek.
Zdroj: pardubice.eu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.8.

Do IDS Pk vstupuje nový dopravce

Dopravce bude uznávat čipové karty dopravců Connex Východní Čechy a ČSAD Ústí nad Orlicí.

Společnost celý článek
26.8.

Vesnicí roku v Pardubickém kraji je Osík

Starostovi i obyvatelům obce ve čtvrtek 22. srpna v místním Kulturním domě gratulovali členové Rady Pardubického kraje.

Společnost celý článek
25.4.

Další internetová diskuse s primátorem

„Na internetovou diskusi s lidmi se už těším. Jsem rád, že se lidé o dění ve městě zajímají,“

Společnost celý článek
13.9.

Stavba roku 2011

Uspěly tak v konkurenci čtyřiačtyřiceti staveb, které jejich tvůrci do letošní soutěže přihlásili.

Společnost celý článek
15.12.

Malování zdravé a nemocné přírody se stalo výtvarnou soutěží

Vítězem této kategorie se stal Matyáš Doležal z pardubické Mateřské školy Odborářů.

Společnost celý článek
16.12.

Velkokapacitní trolejbusy ponesou jména vítězů Velké pardubické

Všechny čtyři trolejbusy dostaly jména po prvních vítězích Velké pardubické.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting