Město s krajem našly možnou cestu, jak pomoci pardubickému letišti

4.6.

Město s krajem našly možnou cestu, jak pomoci pardubickému letišti

 Město Pardubice a Pardubický kraj mají připravený plán, jak pomoci místnímu regionálnímu letišti. Podle zástupců obou akcionářů společnosti, tedy města a kraje, se jako řešení nabízí navýšení základního kapitálu společnosti East Bohemian Airport (EBA) provozující letiště. Tato podoba pomoci však musí najít podporu také u městského a krajského zastupitelstva.
Jednání o letišti
„Město spolu s krajem je připraveno společnosti pomoci formou navýšení základního kapitálu. Část takto získaných prostředků by sloužila na investice a část na posílení likvidity společnosti. Pardubice by ze svého rozpočtu uvolnily částku 23,1 milionu korun, určenou právě na navýšení základního kapitálu společnosti, a dalších 6,2 milionu korun by město společnosti poskytlo jako příplatek mimo základní kapitál na financování úvěru,“ podotýká náměstek primátora zodpovědný za městský rozpočet Jan Mazuch, který se spolu s primátorem města Martinem Charvátem zúčastnil jednání s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým.
„Pro nás bylo v rámci jednání od počátku nezbytné, aby se město finančně přihlásilo ke stavbě terminálu a pomohlo tak společnosti EBA v rámci směnečného úvěru, za který město ručí. My jsme jako kraj a minoritní akcionář náš podíl na terminálu uhradili z vlastních zdrojů. Po několika jednáních s městem jsme odsouhlasili, že v rámci navýšení základního kapitálu uvolníme dle vlastnických poměrů částku 11,9 milionu korun, což již schválila krajská rada,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Právě navýšení základního kapitálu by podle slov primátora Martina Charváta mělo letišti pomoci v současné situaci a zároveň mu umožnit investovat. „Vzhledem ke zrušení některých letů či nedávnému výpadku ruských dopravců je potřeba letiště podpořit a umožnit mu další rozvoj. Věřím, že se nám spolu s Pardubickým krajem jako druhým akcionářem podaří tyto dopady zmírnit,“ dodává primátor Martin Charvát. Pokud záměry o finanční podpoře firmy EBA projdou zastupitelstvy města, které vlastní dvě třetiny, a kraje vlastnícího jednu třetinu společnosti, oba akcionáři by na základě poměru obchodních podílů ve společnosti podpořili letiště navýšením základního kapitálu v celkové výši 35 milionů korun.
Část poskytnutých finančních prostředků by společnost následně využila například k pokrytí nákladů spojených s cargo dopravou či dokončením autoparku. „Vybudování autoparku je pro letiště prioritou, práce zde už začaly, zbývá je dokončit, abychom mohli autopark uvést do provozu. Druhou významnou investici spatřujeme v rozvoji cargo dopravy, jelikož zefektivnění obsluhy a odbavování by mělo letišti pomoci získat nové osobní i nákladní dopravce, poněvadž by zde bylo možné odbavit více typů letadel,“ popisuje využití investic předseda představenstva společnosti EBA Petr Juchelka.
Náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš vnímá velmi pozitivně snahu vedení letiště přilákat další dopravce. „I přes avizované výpadky jsem rád, že vedení nezůstává jen nečinně stát se zalomenýma rukama a paní ředitelka se velmi aktivně snaží tyto výpadky nahradit a případně i rozšířit nabídky letů z Pardubic. Pakliže vše půjde dobře, mohl by příští letový plán znamenat nové možnosti do zajímavých destinací,“ řekl Michal Kortyš.
Tisková oddělení města Pardubic a Pardubického kraje
Zdroj:  pardubice.eu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.6.

Cestovní ruch v Česku brzdí fatální nedostatek pracovních sil

Cestovní ruch v Česku dosáhl v loňském roce na dosavadní maxima, roste příliv zahraničních návštěvníků i domácí turistika. Další možný růst ale naráží na nedostatek pracovních sil. Lidí ochotných pracovat v cestovním ruchu a příbuzném gastro oboru je stále méně.

Společnost celý článek
21.11.

Svatební obřady v Pardubicích místy zpoplatní

Oddávání v pátek a v sobotu v obřadní síni radnice zůstává i nadále bez poplatku.

Společnost celý článek
16.2.

Hejtman Martínek opět úřaduje

Hejtman Radko Martínek utrpěl vážné zranění na horách, kde byl v prvním lednovém týdnu s rodinou na zimní rekreaci.

Společnost celý článek
1.4.

Typ, který změnil leteckou dopravu, navštíví Aviatickou pouť

Legendární Dakota přiletí v markingu chronografů BREITLING ze Švýcarska ve skupině ještě s dalšími leteckými veterány jako Jakovlev Jak-11, Grumman Avenger a Pilatus P-2. Společně přispějí do téměř šestihodinového letového programu.

Společnost celý článek
28.11.

Pšeničný bulgur s tuňákem Rio Mare z Pardubic postoupil do finále soutěže Svačina roku s Rio Mare

Odborná porota vybrala nakonec 12 finalistů. Hlavní surovinou pro přípravu pokrmu je tuňák Rio Mare nebo krém Rio Mare Paté. Odborným garantem je držitel titulu Mistr kuchař Vladimír Picka. Finále proběhne 10. prosince v Praze a studenti v něm budou bojovat o ceny v hodnotě 25 000 Kč.

Společnost celý článek
1.3.

Parlamentní výbor obdržel podněty kraje

Členy parlamentního výboru Línek rovněž upozornil na fakt, že od roku 2009 zásadním způsobem narůstá administrativní a odborná náročnost v oblasti účtování, kterou nebudou zejména malé obce schopny zvládnout. Přitom o potřebnosti a využitelnosti takto zpracovaných údajů lze důvodně pochybovat.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting