Mezinárodní kurz paličkované krajky podesáté

7.7.

Mezinárodní kurz paličkované krajky podesáté

Mezinárodní kurz paličkované krajky podesáté

Ve vší tichosti dovršil o prvním červencovém víkendu v Krajkářské škole Vamberk 10. ročník týdenního kurzu zdokonalování v paličkované krajce, který vedly odborně vzdělané učitelky a jehož se účastní každým rokem desítka slovenských krajkářek z Košic. Jde o reprezentantky Slovenské republiky na každoročních Krajkářských slavnostech, jejichž 6. ročník se konal ve vamberském městském klubu Sokolovna 24.- 26. června. V jejich rámci probíhaly nejrůznější aktivity, mj. 24. června až 8. července v krajkářské škole výstava s názvem Doteky (a podtitulem Rozmanitá výstava ručně paličkované krajky). Na ní byl mj. vystaven soubor Píseň o motýlech (návrh Miroslava Šustrová, realizace Miroslava Šustrová a Jolana Krempaská). Nu a v této budově, kde kurz probíhal, tu byl s frekventantkami – řekněme to slovensky - aj Vladimír Kollár, doživotný podpredseda fanklubu košických čipkárok (= krajkářek) a frivolitkárok (o nich http://www.cassovia.sk/newsread.php?newsid=8064) a kamarát Krajkářskej školy vo Vamberku. Jinak je to člověk (manžel jedné z nich), který jako hobby vytváří návrhy na paličkovanou krajku. Odborná krajkářská škola ve Vamberku byla otevřena v roce 1889, první učitelkou se stala slečna Aloisie Kubiasová z Vamberka. Roku 1905 byla škola zestátněna a podřízena c. k. Ústřednímu běhu krajkářskému ve Vídni, tehdy byla jedinou z odborných krajkářských škol v celém Rakousko-Uhersku, kde se vyučovalo kreslení. 1919 se škola stala součástí Státního ústavu školského pro domácký průmysl v Praze. Ten byl 1964 přejmenován na Školský ústav umělecké výroby Praha (ŠÚUV) - ve Vamberku byl jeho pobočka, v roce 1999 - v roce 110. výročí existence krajkářské školy ve Vamberku - byl ŠÚUV zrušen a krajkářská škola přešla pod Dům dětí a mládeže v Rychnově nad Kněžnou, až 2006 se stala organizační složkou města Vamberk.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.5.

Správa a údržba silnic: rating Aa1.cz

Náměstek hejtmana Ivo Toman a ředitel Správy a údržby silnic Miroslav Němec převzali ratingové hodnocení Aa1.cz.

Společnost celý článek
24.8.

Přibývá žádostí o návštěvu úředníka

Za sedm měsíců letošního roku už úřad takto vyřídil téměř tolik žádostí, jako za celý rok 2014. Službu ale nelze využít pro podání žádosti o nový cestovní pas. Žadateli o pas nepomůže ani datová schránka.

Společnost celý článek
10.10.

Pardubice vytvoří mapu kriminality

Tato data se propojí s údaji o přestupcích, které od začátku letošního roku zadává do map městská policie. „Dojde tak k vytvoření naprosto unikátní mapy kriminality, která nemá v České republice obdoby.

Společnost celý článek
20.2.

Náměstek Krejčíř: Lávka u Tesca je jablkem sváru zbytečně

V poslední době jsme svědky ostré mediální masáže na téma lávka u Tesca a výstavba na Masarykově náměstí.

Společnost celý článek
11.7.

Projekty kladrubského hřebčína mají šanci

Hřebčín v Kladrubech nad Labem zpracoval více než 20 projektů, které se zaměřují na rozvoj kulturního dědictví.

Společnost celý článek
21.4.

Do Litomyšle se sjeli stovky restaurátorů

Akci pořádá Fakulta restaurování Univerzity Pardubice ve spolupráci s Ústavem teoretické a aplikované mechaniky.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting