Mezinárodní kurz paličkované krajky podesáté

7.7.

Mezinárodní kurz paličkované krajky podesáté

Mezinárodní kurz paličkované krajky podesáté

Ve vší tichosti dovršil o prvním červencovém víkendu v Krajkářské škole Vamberk 10. ročník týdenního kurzu zdokonalování v paličkované krajce, který vedly odborně vzdělané učitelky a jehož se účastní každým rokem desítka slovenských krajkářek z Košic. Jde o reprezentantky Slovenské republiky na každoročních Krajkářských slavnostech, jejichž 6. ročník se konal ve vamberském městském klubu Sokolovna 24.- 26. června. V jejich rámci probíhaly nejrůznější aktivity, mj. 24. června až 8. července v krajkářské škole výstava s názvem Doteky (a podtitulem Rozmanitá výstava ručně paličkované krajky). Na ní byl mj. vystaven soubor Píseň o motýlech (návrh Miroslava Šustrová, realizace Miroslava Šustrová a Jolana Krempaská). Nu a v této budově, kde kurz probíhal, tu byl s frekventantkami – řekněme to slovensky - aj Vladimír Kollár, doživotný podpredseda fanklubu košických čipkárok (= krajkářek) a frivolitkárok (o nich http://www.cassovia.sk/newsread.php?newsid=8064) a kamarát Krajkářskej školy vo Vamberku. Jinak je to člověk (manžel jedné z nich), který jako hobby vytváří návrhy na paličkovanou krajku. Odborná krajkářská škola ve Vamberku byla otevřena v roce 1889, první učitelkou se stala slečna Aloisie Kubiasová z Vamberka. Roku 1905 byla škola zestátněna a podřízena c. k. Ústřednímu běhu krajkářskému ve Vídni, tehdy byla jedinou z odborných krajkářských škol v celém Rakousko-Uhersku, kde se vyučovalo kreslení. 1919 se škola stala součástí Státního ústavu školského pro domácký průmysl v Praze. Ten byl 1964 přejmenován na Školský ústav umělecké výroby Praha (ŠÚUV) - ve Vamberku byl jeho pobočka, v roce 1999 - v roce 110. výročí existence krajkářské školy ve Vamberku - byl ŠÚUV zrušen a krajkářská škola přešla pod Dům dětí a mládeže v Rychnově nad Kněžnou, až 2006 se stala organizační složkou města Vamberk.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

1.2.

Pomáhat a chránit

Policie reaguje kampaní na svou současnou personální situaci, kdy v celé republice chybí 5041 policistů.

Společnost celý článek
19.10.

Pohár si odvezli kynologové z Ústí

V terénu hejtman pozoroval práci myslivců, jak se jim daří se psy různých plemen sledovat stopu na uměle zbarvené dráze.

Společnost celý článek
22.4.

Dohoda o partnerství byla odeslána do Bruselu

Evropská komise má nyní tři měsíce na posouzení a na schválení dohody. V případě, že nebudou vzneseny žádné připomínky, očekává se její schválení na přelomu letošního léta a podzimu.

Společnost celý článek
30.11.

Do Pardubic se vrátí dvůr Pernštejnů

Dnešní podoba Zámku Pardubice začala vznikat na přelomu 15. a 16. století. Jeho zdi, podlahy či klenby mají tedy za sebou už pětisetletou historii. Dlouholeté devastující chátrání celého areálu bylo zastaveno až po Sametové revoluci. Rekonstrukce v 90. letech v celkové hodnotě 105 milionů korun financovalo Ministerstvo kultury a částečně i Město Pardubice. Od roku 2001 je vlastníkem zámku Pardubický kraj, který pokračuje v obnově jak vnitřních prostor, tak i nádvoří, hospodářských budov a valů. Za posledních 15 let činily stavební investice do Zámku Pardubice na 170 milionů korun.

Společnost celý článek
12.10.

Jablonné hostilo 13. ročník konference Orlicko-Kladsko

V rámci tohoto tématu se účastníci konference seznámili s činností jednotlivých složek integrovaného záchranného systému.

Společnost celý článek
11.12.

Silný tandem se představil ve Vysokém Mýtě

Osobní setkávání je pro obě strany vždy velkým přínosem. Je to jediná cesta, jak znovu obnovit důvěru v politiky.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting