Mladějov zahájí letos již 13. sezónou

16.3.

Mladějov zahájí letos již 13. sezónou

Mladějov zahájí letos již 13. sezónou

V Průmyslovém muzeu v Mladějově na Moravě nyní vrcholí přípravy na slavnostní zahájení další, v pořadí již 13. jízdní sezóny výletních parních vlaků. Tyto vláčky se pohybují na historické úzkorozchodné dráze o rozchodu pouhopouhých 600 milimetrů. . Bohužel hned na počátku sezóny zasáhla všechny milovníky a fandy zdejší úzkokolejky smutná událost. V pondělí 21. února své přátele nečekaně ve věku nedožitých 70 let opustil zakládající člen muzea a jeho dlouholetý předseda pan Bedřich Doležel. Právě on se přeměně bývalého šamotového závodu na technický skanzen věnoval bez přestávky téměř 20 let. I na jeho památku uvedou kamarádi opětovně do provozu v sobotu 7. května po pětileté odstávce původní parní lokomotivu číslo 1, vyrobenou firmou Krauss v Linzi v roce 1918, a dodanou po úpravách v roce 1920 na Mladějov. Dlouholetá odstávka byla způsobena rozkradením části pojezdu neznámým pachatelem a také generální opravou lokomotivy v mladějovských dílnách. Členové a příznivci muzea během generální opravy na lokomotivě odpracovali zdarma více jak 1500 hodin. Účast na slavnostním zahájení sezóny 7. května již přislíbili významní hosté, například poslanec Parlamentu ČR pan Václav Neubauer či hejtman Pardubického kraje Mgr.Radko Martínek. Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy. S těmi se dnes můžete setkat ve vyhlášených termínech v čele pravidelných výletních vlaků, případně při některé z dalších akcí, které pořádá Mladějovská průmyslová dráha. Na návštěvu všechny zve také Průmyslové muzeum Mladějov, jehož expozice železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky najdete v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.2.

Kraj nechá zmapovat, jak si stojí v oblasti inovací

„Pro projekt Smart akcelerátor necháme vytvořit analýzy z oblasti soukromých i veřejných výzkumných organizací a vysokých škol, ale i inovačních podniků. Chceme zjistit také stav networkingového a inovačního potenciálu v oblasti polytechnického vzdělávání na základních, středních a vyšších odborných školách a identifikovat talenty v našem kraji,“ upřesnil hejtman Martin Netolický. Analyzovány budou i bariéry získávání a udržení kvalifikovaných pracovníků v oblasti výzkumu, vývoje a inovací.¨

Společnost celý článek
21.11.

Město se připravuje na příchod Vánoc

Vánoční výzdoba stromu projde v letošním roce obměnou na kterou si musí veřejnost počkat až do slavnostního rozsvícení, které se uskuteční 1.12.2013 přibližně v 16,15hod..

Společnost celý článek
22.10.

Primářka Fořtová získala významné ocenění. Obdržela čestné členství ČSARIM

Výbor České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) ocenil činnost Magdaleny Fořtové. Primářce anesteziologicko-resuscitačního oddělení Pardubické nemocnice na XXII. kongresu ČSARIM v Plzni udělil čestné členství ČSARIM za celoživotní práci v oboru, významný přínos k jeho rozvoji, přednáškovou činnost a dlouholetou organizaci anesteziologické konference „Křivánkovy dny".

Společnost celý článek
9.3.

Svoje sliby plním

Podobná situace je i s Janem Ptáčkem, který se podílel na prvním návrhu změn ve školství.

Společnost celý článek
17.9.

Zítra se koná v Chrudimi XXXVII. ročník soutěže O Pohár Vysočiny

Soutěžit se bude v disciplínách požárního sportu, a to ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže, běhu na 100 metrů s překážkami a v požárním útoku.

Společnost celý článek
21.6.

Pardubice chtějí vdechnout život Staré vojenské plovárně

Jde o prostor, který sloužil jako uzavřená vojenská plovárna, která byla součástí areálu železničního vojska.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting