Mladějov zahájí letos již 13. sezónou

16.3.

Mladějov zahájí letos již 13. sezónou

Mladějov zahájí letos již 13. sezónou

V Průmyslovém muzeu v Mladějově na Moravě nyní vrcholí přípravy na slavnostní zahájení další, v pořadí již 13. jízdní sezóny výletních parních vlaků. Tyto vláčky se pohybují na historické úzkorozchodné dráze o rozchodu pouhopouhých 600 milimetrů. . Bohužel hned na počátku sezóny zasáhla všechny milovníky a fandy zdejší úzkokolejky smutná událost. V pondělí 21. února své přátele nečekaně ve věku nedožitých 70 let opustil zakládající člen muzea a jeho dlouholetý předseda pan Bedřich Doležel. Právě on se přeměně bývalého šamotového závodu na technický skanzen věnoval bez přestávky téměř 20 let. I na jeho památku uvedou kamarádi opětovně do provozu v sobotu 7. května po pětileté odstávce původní parní lokomotivu číslo 1, vyrobenou firmou Krauss v Linzi v roce 1918, a dodanou po úpravách v roce 1920 na Mladějov. Dlouholetá odstávka byla způsobena rozkradením části pojezdu neznámým pachatelem a také generální opravou lokomotivy v mladějovských dílnách. Členové a příznivci muzea během generální opravy na lokomotivě odpracovali zdarma více jak 1500 hodin. Účast na slavnostním zahájení sezóny 7. května již přislíbili významní hosté, například poslanec Parlamentu ČR pan Václav Neubauer či hejtman Pardubického kraje Mgr.Radko Martínek. Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy. S těmi se dnes můžete setkat ve vyhlášených termínech v čele pravidelných výletních vlaků, případně při některé z dalších akcí, které pořádá Mladějovská průmyslová dráha. Na návštěvu všechny zve také Průmyslové muzeum Mladějov, jehož expozice železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky najdete v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.10.

Palác Pardubice je s vámi již 10 let!

Celým velkolepým večerem vás bude provázet Leoš Mareš. Nebudou chybět ani skvělé slevy a speciální nabídky, Paláce Pardubice navíc pro své zákazníky připravil velkou narozeninovou soutěž.

Společnost celý článek
30.11.

Dostihové závodiště Pardubice se otevírá veřejnosti

To je zhruba výčet akcí, které lákají návštěvníky k cestě na Dostihové závodiště v Pardubicích.

Společnost celý článek
28.5.

Česká spořitelna otevřela v Pardubicích své osmé regionální administrativní centrum

Na pomoc zaměstnávání lidí s handicapem se banka zaměřuje již dlouhodobě v rámci vlastního projektu Transition, v současné době například mimo jiné připravuje interní audit všech pracovních pozic v bance, které jsou vhodné pro osoby se zdravotním postižením.

Společnost celý článek
24.3.

Hejtman Netolický: Díky vedení Hradce Králové je pardubický zámek vidět jako nikdy předtím

Nevím, koho mohoZ mého pohledu šlo o vtipnou a nenásilnou formu kampaně, která měla upozornit na perlu, se kterou se nejen Pardubice, ale celý náš kraj může pyšnit. Zámek Pernštejnů dnes patří Pardubickému kraji a sídlí zde Východočeské muzeum. Interiéry zámku a expozice jsou velmi kvalitní a zajímavé, což si pan primátor Hradce Králové zjevně nemyslí. u urazit dvě reklamy, možná bych řekl spíše dva větší plakáty na vozidlech MHD.

Společnost celý článek
15.12.

Osobní asistenti z organizace HEWER pomáhají k soběstačnosti

Panu Pavlovi před několika lety zemřela jeho milovaná žena. Brzy poté ho navíc postihla mozková příhoda, po které má znehybněnou levou polovinu těla a má potíže. Bez opory chodítka by upadl na zem. Za Pavlem každý den již pár let dochází jeho osobní asistent, aby mu připravil jídlo, obstaral nákupy a domácnost. Rádi spolu luští křížovky a v létě jezdí na chatu k Pavlovým známým. Díky pomoci osobního asistenta tak pan Pavel může zůstat ve svém bytě a i když mu manželka stále chybí, necítí se tak osamělý.

Společnost celý článek
10.11.

Maskota dětské olympiády šijí pardubičtí vězni. Kraje chtějí změnu financování Her

Olympiáda dětí a mládeže 2018 v Pardubickém kraji začne už za 80 dní. Soutěžit na ní budou starší žáci a žákyně v 11 sportovních disciplínách, mezi kterými nechybí tradiční zimní sporty jako hokej či biatlon, ale i ty méně obvyklé jako šachy a tanec.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting