Mladějov zahájí letos již 13. sezónou

16.3.

Mladějov zahájí letos již 13. sezónou

Mladějov zahájí letos již 13. sezónou

V Průmyslovém muzeu v Mladějově na Moravě nyní vrcholí přípravy na slavnostní zahájení další, v pořadí již 13. jízdní sezóny výletních parních vlaků. Tyto vláčky se pohybují na historické úzkorozchodné dráze o rozchodu pouhopouhých 600 milimetrů. . Bohužel hned na počátku sezóny zasáhla všechny milovníky a fandy zdejší úzkokolejky smutná událost. V pondělí 21. února své přátele nečekaně ve věku nedožitých 70 let opustil zakládající člen muzea a jeho dlouholetý předseda pan Bedřich Doležel. Právě on se přeměně bývalého šamotového závodu na technický skanzen věnoval bez přestávky téměř 20 let. I na jeho památku uvedou kamarádi opětovně do provozu v sobotu 7. května po pětileté odstávce původní parní lokomotivu číslo 1, vyrobenou firmou Krauss v Linzi v roce 1918, a dodanou po úpravách v roce 1920 na Mladějov. Dlouholetá odstávka byla způsobena rozkradením části pojezdu neznámým pachatelem a také generální opravou lokomotivy v mladějovských dílnách. Členové a příznivci muzea během generální opravy na lokomotivě odpracovali zdarma více jak 1500 hodin. Účast na slavnostním zahájení sezóny 7. května již přislíbili významní hosté, například poslanec Parlamentu ČR pan Václav Neubauer či hejtman Pardubického kraje Mgr.Radko Martínek. Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy. S těmi se dnes můžete setkat ve vyhlášených termínech v čele pravidelných výletních vlaků, případně při některé z dalších akcí, které pořádá Mladějovská průmyslová dráha. Na návštěvu všechny zve také Průmyslové muzeum Mladějov, jehož expozice železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky najdete v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.8.

Město představí návrh prvního integrovaného plánu

Veřejné projednávání IPRM – střed města je vyhlášeno na 26. srpna.

Společnost celý článek
11.6.

Jubilejní ročník Aviatické pouti je minulostí

„Letošní ročník se mimořádně vydařil a jsme rádi, že v tropickém horku jsme pro více než 25 000 návštěvníků připravili pestrý program. Letošní ročník naštěstí nenarušily žádné technické závady a všechna objednaná letadla v programu vystupovala. Bylo nám velkou ctí představit ve světové veřejné premiéře krásně zrekonstruovaný slavný historický letoun Lockheed L-10A Electra, který před druhou světovou válkou používal J. A. Baťa.

Společnost celý článek
26.4.

„Maraton měření“ v Pardubickém kraji

Do akce se zapojilo také vysokomýtské dálniční oddělení, které mělo několik stanovišť na silnici I/35 od Býště po Litomyšl. Do akce bylo nasazeno celkem 39 policistů, kteří zkontrolovali 233 vozidel a zjistili 106 dopravních přestupků. Za přestupky policisté vypsali bloky v celkové částce 44 800 Kč.

Společnost celý článek
24.4.

Vychází magazín Pardubického kraje

Stěžejním tématem je rychlostní komunikace R35 včetně kompletního textu deklarace.

Společnost celý článek
3.4.

Radní rozdělovali finance na kulturu a památkovou péči

Na Pardubický kraj se s žádostí o dotace obracejí vlastníci objektů, které ovšem nejsou zapsány v seznamu kulturních památek.

Společnost celý článek
1.12.

Nejlépe se žije v Praze! Pardubický kraj skončil sedmý

Pardubický kraj je velmi bezpečný. Dokazuje to bezpečnost na silnicích, nízký počet úmrtí na silnicích, druhá nejlepší objasněnost trestných činů v ČR a nejnižší kriminalita.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting