Mladí chemici představili své projekty

21.2.

Mladí chemici představili své projekty

 Ve středu 19. února se v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích utkalo patnáct týmů základních škol, které představily své projekty. Prezentací projektů vyvrcholilo regionální kolo soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Projektový den je součástí 7. ročníku největší chemické soutěže, kterou pořádá pardubická chemická průmyslovka. „Velké poděkování zaslouží nejen tito organizátoři, ale také učitelé chemie na základních školách, kteří žáky ke studiu chemie motivují a na soutěž je pečlivě připravují,“ řekla při slavnostním zahájení soutěže náměstkyně hejtmana Jana Pernicová, která nad akcí převzala záštitu. Nezapomněla poděkovat ani zástupcům partnerských společností, bez jejichž podpory by se klání nemohlo uskutečnit a kteří mohou mladým chemikům nabídnout v budoucnu možnost zajímavého uplatnění.


     Kolektivy tříd od října loňského roku pracovaly na zadaném tématu, jež letos znělo Chemie v našem životě. „Žáci si mohli vybrat ze dvou kategorií - Výživa nebo Zdraví. Zvolili si jeden produkt, který nás každý den provází životem, a pokusili se mu přijít na kloub. Vylepšit jeho vlastnosti, vyrobit kvalitnější verzi, stvořit něco nového. Fantazii se meze nekladly,“ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže. Každou školu reprezentoval tým čtyř až osmi žáků devátých tříd. Ti nejprve představili své práce na posterech v prezentačním sále, poté v učebnách za pomoci nejmodernější techniky. K vidění byly rozličné přírodní výrobky, jako například pivní mýdlo, parfém z růží nebo bylinková kosmetika. Zaujaly také model čističky odpadních vod, výroba cukru z řepy cukrovky nebo vysílání fiktivní chemické televize. Představené práce hodnotil tým odborníků složený z řad pedagogů SPŠCH. „Projektový den je vždy festivalem dobrých nápadů a neotřelých řešení. Výborně tak dokresluje charakter chemie jako oboru, který je nadmíru hravý a tvůrčí, dokonce zábavný. Možná proto jsou projekty u žáků nejoblíbenější, což se projevuje i na stále rostoucí účasti,“ konstatuje ředitel SPŠCH Jan Ptáček.


     Projektový den byl poslední soutěžní kategorií Mladého chemika. Zatímco pořadí jednotlivců je už definitivní, výsledky projektů mohly ještě zamíchat konečným umístěním v kategorii Nejúspěšnější učitel chemie a Škola s nejlepšími mladými chemiky. „Obě tyto kategorie zohledňují výsledky dosažené ve všech částech soutěže, tedy i v projektech. Proto bylo projektové klání až do poslední chvíle napínavé,“ vysvětluje Alena Volejníková.
     Slavnostní vyhlášení výsledků a předání hodnotných cen se uskuteční 27. března 2014 v ABC Klubu na Olšinkách v Pardubicích. „Za odvedenou práci a kreativní nasazení si žáci i jejich učitelé zaslouží odměnu. Nabídneme jim proto relaxační odpoledne plné smíchu a dobré zábavy. A protože bez chemie není život, slibujeme, že všechny námi způsobené reakce budou jen pozitivní,“ prozrazuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizuje.


     Poslední tečkou za soutěží bude celostátní finále jednotlivců, které se pod patronátem Svazu chemického průmyslu ČR uskuteční 4. června 2014 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Z našeho regionálního kola se do čtyřicítky finalistů probojovalo sedm nejlepších. Inspirován aktuálními úspěchy českých olympioniků pevně věřím, že i naši chemičtí reprezentanti získají alespoň jednu medaili,“ uzavřel Jan Ptáček.
 
Více informací na www.mladychemik.cz, www.klickevzdelani.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

1.2.

Ztracená peněženka

Hledáme svědky, kteří se ve zmíněný den dopoledne pohybovali v pardubické ulici Štrossova, a mohli by policistům poskytnout bližší informace týkající se ztracené peněženky nebo případného nálezce. Podle trestního zákoníku se totiž jedná o přečin zatajení věci, za který může pachateli hrozit až jeden rok odnětí svobody. V tomto případě by byl pachatel ten, kdo si přisvojil nalezenou cizí věc, aniž by ji vrátil zpět majiteli nebo na příslušný úřad.

Společnost celý článek
21.7.

Z drogové trestné činnosti je podezřelý další muž

Na různých místech v Moravské Třebové a okolí neoprávněně distribuoval v okruhu svých známých pervitin.

Společnost celý článek
1.6.

Na Aviatickou pouť stylově

„Jednosměrná letenka zahrnuje přílet vrtulníků z letiště v Pardubicích k obchodnímu centru pro cestující v dohodnutém čase a let s cestujícími na Aviatickou pouť. Ve zpáteční letence jsou zahrnuty oba uvedené lety

Společnost celý článek
20.10.

V Pardubicích o environmentální výchově

Svým rozsahem je to každoročně největší akce s tématikou ekologické výchovy a jedna z největších v ČR.

Společnost celý článek
14.6.

Ministerstvo projednávalo nominaci Východočeského loutkářství

Národní rada ministerstva kultury projednávala nominaci Východočeského loutkářství.

Společnost celý článek
23.4.

V Pardubicích se sešli historici nemocí a neduhů

Konference se účastní také odborníci působící v archivech a muzeích.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting