Mladí chemici představili své projekty

21.2.

Mladí chemici představili své projekty

 Ve středu 19. února se v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích utkalo patnáct týmů základních škol, které představily své projekty. Prezentací projektů vyvrcholilo regionální kolo soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Projektový den je součástí 7. ročníku největší chemické soutěže, kterou pořádá pardubická chemická průmyslovka. „Velké poděkování zaslouží nejen tito organizátoři, ale také učitelé chemie na základních školách, kteří žáky ke studiu chemie motivují a na soutěž je pečlivě připravují,“ řekla při slavnostním zahájení soutěže náměstkyně hejtmana Jana Pernicová, která nad akcí převzala záštitu. Nezapomněla poděkovat ani zástupcům partnerských společností, bez jejichž podpory by se klání nemohlo uskutečnit a kteří mohou mladým chemikům nabídnout v budoucnu možnost zajímavého uplatnění.


     Kolektivy tříd od října loňského roku pracovaly na zadaném tématu, jež letos znělo Chemie v našem životě. „Žáci si mohli vybrat ze dvou kategorií - Výživa nebo Zdraví. Zvolili si jeden produkt, který nás každý den provází životem, a pokusili se mu přijít na kloub. Vylepšit jeho vlastnosti, vyrobit kvalitnější verzi, stvořit něco nového. Fantazii se meze nekladly,“ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže. Každou školu reprezentoval tým čtyř až osmi žáků devátých tříd. Ti nejprve představili své práce na posterech v prezentačním sále, poté v učebnách za pomoci nejmodernější techniky. K vidění byly rozličné přírodní výrobky, jako například pivní mýdlo, parfém z růží nebo bylinková kosmetika. Zaujaly také model čističky odpadních vod, výroba cukru z řepy cukrovky nebo vysílání fiktivní chemické televize. Představené práce hodnotil tým odborníků složený z řad pedagogů SPŠCH. „Projektový den je vždy festivalem dobrých nápadů a neotřelých řešení. Výborně tak dokresluje charakter chemie jako oboru, který je nadmíru hravý a tvůrčí, dokonce zábavný. Možná proto jsou projekty u žáků nejoblíbenější, což se projevuje i na stále rostoucí účasti,“ konstatuje ředitel SPŠCH Jan Ptáček.


     Projektový den byl poslední soutěžní kategorií Mladého chemika. Zatímco pořadí jednotlivců je už definitivní, výsledky projektů mohly ještě zamíchat konečným umístěním v kategorii Nejúspěšnější učitel chemie a Škola s nejlepšími mladými chemiky. „Obě tyto kategorie zohledňují výsledky dosažené ve všech částech soutěže, tedy i v projektech. Proto bylo projektové klání až do poslední chvíle napínavé,“ vysvětluje Alena Volejníková.
     Slavnostní vyhlášení výsledků a předání hodnotných cen se uskuteční 27. března 2014 v ABC Klubu na Olšinkách v Pardubicích. „Za odvedenou práci a kreativní nasazení si žáci i jejich učitelé zaslouží odměnu. Nabídneme jim proto relaxační odpoledne plné smíchu a dobré zábavy. A protože bez chemie není život, slibujeme, že všechny námi způsobené reakce budou jen pozitivní,“ prozrazuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizuje.


     Poslední tečkou za soutěží bude celostátní finále jednotlivců, které se pod patronátem Svazu chemického průmyslu ČR uskuteční 4. června 2014 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Z našeho regionálního kola se do čtyřicítky finalistů probojovalo sedm nejlepších. Inspirován aktuálními úspěchy českých olympioniků pevně věřím, že i naši chemičtí reprezentanti získají alespoň jednu medaili,“ uzavřel Jan Ptáček.
 
Více informací na www.mladychemik.cz, www.klickevzdelani.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

7.10.

Lesy ČR zlepšují kvalitu porostů v NPR Králický Sněžník

Horské lesy na Králickém Sněžníku snadno podléhají působení škodlivých činitelů.

Společnost celý článek
7.10.

Fabrika získala Cenu předsedy Senátu

Z nominovaných staveb vybrala porota pět (bez udání pořadí), které byly vyhlášeny na 3. slavnostním večeru českého stavitelství.

Společnost celý článek
15.3.

Jarní Srdíčkové dny pomáhají vážně nemocným dětem

Jako už tradičně se Univerzita Pardubice připojuje k zimní sbírce Srdíčkové dny, která se letos uskuteční v týdnu od 19. do 23. března a jejíž výtěžek je určen na pomoc vážně nemocným dětem.

Společnost celý článek
2.2.

Město dbá na zrakovou prevenci u dětí

Tyflopedi pracují denně, vyjma pátku, až s osmi dětmi. Cvičební kurz trvá 12 týdnů a dle doporučení očního lékaře navštěvují děti program následné péče 1 až 2krát týdně. „Každé dítě absolvuje během hodiny 15minutové individuální cvičení na přístrojích u ortoptické sestry, ve zbylých 45 minutách se dítěti v malé skupince maximálně 3 dětí věnuje speciální pedagog, který provádí reedukaci zraku.

Společnost celý článek
23.10.

Ve Všestarech možná vznikne Archeopark

Přípravu projektu na vybudování Archeoparku projednali ve čtvrtek 22. října krajští zastupitelé.

Společnost celý článek
20.5.

Pardubičtí kynologové převedli svůj um na 1. Psím festivalu

Malí i velcí diváci po každé z ukázek odměnili „účinkující“ potleskem. Ukázky hodnotili jako poutavé a svižné. U některých malých dětí sice ukázky vzbuzovaly velký respekt a vháněly jim i slzy do očí, ale nakonec vše dobré zvítězilo. „Pachatel“ byl vždy zneškodněn.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting