Na pardubickém letišti se po sto letech objevil blériot

15.10.

Na pardubickém letišti se po sto letech objevil blériot

Na pardubickém letišti se po sto letech objevil blériot

Na pardubickém letišti se objevil blériot! Ač by se mohlo zdát, že jde o novinový titulek z roku 1909, není tomu tak. Téměř o sto let později představil nadační fond Kašparův blériot přesnou kopii stroje, na němž pardubický průkopník české aviatiky absolvoval své první lety. Nadační fond, který si dal za cíl postavit kopii Kašparova původního blériotu, byl založen už v roce 1994. Po čtrnácti letech naplněných zejména sháněním nezbytných financí se jeho členům podařilo sen o blériotu naplnit. V úterý 14. října byl letoun poprvé předveden médiím a slavnostně pokřtěn. Mezi kmotry letounu nechyběl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek, který blériotu popřál především mnoho půvabných a bezproblémových kilometrů. „Já mám k letectví velmi blízký vztah. Už můj dědeček Václav Línek byl po válce předsedou Východočeského aeroklubu a já jsem stál u zrodu pardubického civilního letiště,“ zdůvodnil svoji přítomnost při křtu Roman Línek „Věřím, že tento stroj bude inspirací pro nás všechny, kteří v Pardubickém kraji žijeme. Náš region je kolébkou českého letectví a tuto tradici je třeba zdůrazňovat a udržovat ji stále živou. Osobně se velmi těším na okamžik, až stroj, který dnes křtíme, uvidím ve vzduchu,“ dodal na adresu „oslavence“ Línek. Tuto příležitost bude mít nejen vicehejtman příští rok na Aviatické pouti v Pardubicích. Poté, co replika blériotu absolvuje ještě letos testy a zkoušky nezbytné k potvrzení letové způsobilosti, bude jeho první let kopírovat historickou premiéru Jana Kašpara – trasu z Pardubic do Hradce Králové. V letovém plánu letounu samozřejmě figuruje i Kašparův nejslavnější let z Pardubic do Prahy. Už je také domluveno, že absolvuje přelet kanálu La Manche, a zahraje si i ve filmu. Pokud se na pardubickém letišti podaří zrealizovat plánované letecké muzeum Ing. Jana Kašpara, stane se blériot, který byl sestrojen z původních materiálů a vybaven pouze dobovými přístroji, jeho hlavním exponátem.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.9.

Prodej pardubických bytů se kvůli pravidlům nezpozdí

Chceme, aby pravidla privatizace korespondovala s některými podmínkami bank a získání hypoték tak bylo snadnější.

Společnost celý článek
9.1.

Netolický: Novela stavebního zákona může stát až 32 miliard

Problematika novely stavebního zákona byla hlavním tématem jednání hejtmana Martina Netolického se zástupci Krajské hospodářské komory Pardubického kraje. Hejtman v souvislosti s Tříkrálovou výzvou Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Spolku pro obnovu venkova ČR připomněl, že návrh novely odmítlo svým usnesením na konci roku 2019 krajské zastupitelstvo. Stávající podobu návrhu opakovaně projednávali hejtmané také v rámci jednání Asociace krajů ČR.

Společnost celý článek
15.3.

Neprodleně odstraňte dřevo poškozené vichřicí!

Pardubický kraj se obrátil na Ministerstvo zemědělství ČR, aby vyjádřil své znepokojení nad stavem v lesích.

Společnost celý článek
21.6.

Rozumná volba: vznikla Koalice pro řeky

Za jedno z nejpalčivějších témat považují potřebu skutečně účinných opatření proti povodním a suchu.

Společnost celý článek
10.6.

Akademie Libchavy v projektu vzdělává ředitele a učitele škol v koučinku

Témata pro vzdělávání řídících pracovníků jsou: Ředitel koučem – koučovací styl vedení školy, Typologie – různí lidé a různé přístupy, Vedení týmů učitelů, Účinné porady ve školách a Personalistika pro ředitele škol. Témata pro vzdělávání pedagogických pracovníků jsou: Učitel koučem – koučovací styl vedení žáků, Skupinové koučování ve školách a Typologie – různí lidé a různé přístupy.

Společnost celý článek
29.1.

Přeplavme v únoru svůj La Manche!

Projekt SenSen (Senzační senioři) vyhlašuje už šestý ročník štafetového plavání pod názvem „Přeplavme svůj La Manche“. Seniorské týmy z celé republiky se opět pokusí během února uplavat 34 kilometrů. SenSen Klub při Krajské knihovně v Pardubicích akci pořádá ve spolupráci s Aquacentrem, kterému patří poděkování za dlouhodobou podporu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting