Na rekonstrukci přednádraží dohlíží Jan Perner

1.6.

Na rekonstrukci přednádraží dohlíží Jan Perner

 Do prostoru pardubického přednádraží byla ve středu umístěna socha muže, který se v 19. století nejvíce zasadil o vybudování železnice do Pardubic a tím o další rozvoj města. Sochu, která je součástí památníku Jana Pernera, pro Pardubice zhotovil akademický sochař Jaroslav Brož. Stavitel železnic stojí přímo v dláždění a denně jej tak budou „potkávat“ lidé pospíchající na vlak. Zatím bronzový Perner „dohlíží“ na rekonstrukci multimodálníhu uzlu, která spěje do finále.

"Po Janu Kašparovi bude mít i Jan Perner, další průkopník dopravy, důstojné připomenutí. Díky Pernerovi, respektive železnici, se Pardubice začaly rozvíjet a staly se přirozeným dopravně-logistickým centrem Čech, respektive České republiky," uvedl primátor Martin Charvát

Socha je součástí památníku Jana Pernera. Ten do projektu rekonstrukce pardubického přednádraží zakomponoval tým architektů  Med + Pavlík + Kmoníček, který zvítězil ve veřejné soutěži na návrh přestavby okolí pardubického nádraží. „Návrh stavby an blok, tedy včetně památníku, schválilo zastupitelstvo města v červnu 2015. Konečná podoba sochy pak byla upřesněna na pracovních výborech, za účasti a přispění společnosti Jana Pernera, v koordinaci s odborem hlavního architekta a autory návrhu stavby Med, Pavlík, Kmoníček. Požadavek na zpracování díla akademickým sochařem Brožem vzešel od společnosti Jana Pernera,“ řekla náměstkyně primátora zodpovědná za investice Helena Dvořáčková.

Pardubický rodák sochař Jaroslav Brož vytvořil pro přednádraží bronzovou sochu významného projektanta a stavitele železnic v mírně nadživotní velikosti.  Město za ni zaplatí 1,8 milionu korun (bez DPH).  Z dílny tohoto sochaře pochází také busta Jana Pernera, která byla před dvěma lety instalována ve vestibulu dopravní fakulty Univerzity Pardubice.

Rekonstrukce pardubického přednádraží, která začala loni na podzim, spěje do finále a jeho podoba se nyní mění ze dne na den. Definitivně hotová by měla být v polovině června, s úplným zprovozněním terminálu MHD, který je její součástí, se počítá od 1. července.  Revitalizace okolí památkově chráněné budovy pardubického nádraží vyjde na zhruba 176 milionů korun včetně DPH, až 108 miliony korun se na ni bude podílet Švýcarsko v rámci programu švýcarsko-české spolupráce.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

10.9.

Dobré místo pro život je na severovýchodě Čech

Zajímá Vás, jak evropské dotace mění tvář severovýchodních Čech? Odpověď dostanete 25. září

Společnost celý článek
6.12.

Sestry na geriatrii připravily mikulášské překvapení pro pacienty

Většina pacientů byla velmi překvapena, když se u jejich lůžka objevil čert s andělem.

Společnost celý článek
31.8.

V Pardubickém kraji se o první Českou cenu za architekturu uchází 5 nominovaných děl

Soutěžní přehlídka Česká cena za architekturu byla ve svém prvním roce otevřena realizacím za posledních pět let. Mezi nominovanými projekty však byla převážná část děl dokončena teprve v posledních dvou letech (dvacet jedna děl bylo dokončených v roce 2015 a patnáct v roce 2014).

Společnost celý článek
27.7.

Pozvánka na prohlídku unikátního archivu

Zaměstnanci TÚPO pro vás připravili i zajímavé ukázky požárů.

Společnost celý článek
5.2.

Jeseníky hlásí nárůst těžkých zranění dětí

Během odpoledne si osmiletá lyžařka při nezvládnutém pádu poranila stehenní kost. „Bylo evidentní, že je zlomená, to u dítěte znamená velmi těžké zranění.

Společnost celý článek
26.1.

Jednání zastupitelstva budou v přímém přenosu na internetu

Příští zastupitelstvo, které se bude konat 29. března, už budou lidé moci sledovat na webu města.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting