Na slavnostech vína se představí okolo 40 vinařů

27.8.

Na slavnostech vína se představí okolo 40 vinařů

Obrovský zájem vinařů zaznamenávají pořadatelé akce Svátek vína na soutoku, která se uskuteční v pátek 4. září 2015 v Jiráskových sadech v Hradci Králové od 11 do 20 hodin. "Do dnešního dne se nám přihlásilo téměř 40 vinařů z celé České republiky. Takový zájem jsme nečekali", říká hlavní organizátor akce Miloš Vognar, ale jedním dechem dodává, že kapacita Jiráskových sadů je omezená.

Návštěvníci se tak mohou těšit na ochutnávku opravdu vynikajících vín. Jednotlivá vinařství se představí ve vlastních stáncích s odborným výkladem. Degustovat se budou také vzorky z prestižní soutěže Vinum Gradecense - Hradecký pohár vína. Mimořádným chuťovým prožitkem budou vysoce ceněná arménská vína, která pochází z nejstarších vinic na světě a izraelská pouštní vína z negevské oblasti. Z Nového světa se budou ochutnávat vína z Chile, Argentiny nebo Kalifornie. Evropu zastoupí například vína francouzská, italská, španělská, portugalská, německá, nebo rakouská.


Na soutoku představí svou produkci také první vinařská škola v Čechách, jejíž působení se v Mělníku datuje od roku 1882 až do současnosti. Její mělnický ryzlink rýnský patří k evropské špičce. "Aby ryzlink dosáhl vynikající kvality, potřebuje velkou řeku a skvělé terroir neboli vynikající přírodní podmínky. A právě v tom je povodí Labe jedinečné", vysvětluje Stanislav Rudolfský tajemník Cechu českých vinařů a majitel vinařství na Kuksu, který na soutok přiveze pozoruhodná Raw vína. 
Raw vína zvaná také selská pochází z bioprodukce. Réva je pěstována s ohledem na životní prostředí a přirozený proces výroby bez chemie, tedy metodou, kterou víno zpracovávali naši předkové. Jedná se o vína čistá a laskavá k přírodě.

V odpoledních hodinách zastoupí na soutoku královnu Elišku Rejčku královéhradecký rychtář a spolu s primátorem města Zdeňkem Finkem přivítá zástupce měst a vinařství na Labi. Převezme darem sazenice vinnné révy a 30 artikulí, historický dokument sepsaný roku 1605 rychtářem a panem purkmistrem města Mělník.  Artikule jsou přísným souborem práv a povinností, která musí vinař dodržovat.
Ukázka 19 artikule (doslovný i gramatický opis): "Při snídaní a svačině po půl hodině a při obědě hodinu vinař s dělníky a déle nic má poseděti. Jestli že by mimo toto vyměření který v tom spatřen byl, má od p. perkmistra vězením strestán býti."
Města a vinaři na Labi symbolicky vyzvou Hradec Králové, aby znovu obnovil vinohrad, který zde v průběhu 17. století úplně zanikl.

Program
11:30 Hudební a taneční vystoupení školy Svítání
12:30 O všem, co ho napadne zpívá Michal Horák
14:00 První koncert kapely Mastix v nové sezóně
15:30 Módní přehlídka Ateliéru a galerie Jitky Šedivé (v růžové zahradě)
16:00 Vystoupení kapely VOILA!
17:00 Přednáška Anny Hýžové o raw stravě (v růžové zahradě)
17:40 Vyhlášení výsledků soutěže Hradecký pohár vína
18:00 Ondřej Ruml s hudebním nástrojem smyčkovačem
Zábava pro děti během celého dne

http://www.svatekvina.cz/

Změny v programu jsou vyhrazeny.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.3.

Vichřice a déšť trápily i Pardubický kraj

V celém kraji jako v jednom ze čtyř českých regionů vyhlásili stav nouze.

Společnost celý článek
8.10.

Pardubická ČEZ Aréna hostí poprvé v historii derby mezi týmy Univerzity Pardubice a Univerzity Hradec Králové

Hokejový zápas mezi akademickými týmy univerzit začíná v 18 hodin v pardubické ČEZ Aréně. Po zápase čeká sportovní i univerzitní nadšence od 21 hodin v kongresovém centru Afi Paláce Pardubice afterparty, kde zahrají kapely Voxel, Rybičky 48, Smola a hrušky, Dukla vozovna a Sabrage.

Společnost celý článek
9.5.

Jarní Paříž herce okouzlila

Část hereckého souboru Východočeského divadla v Pardubicích na studijním pobytu v prosluněné Paříži.

Společnost celý článek
30.7.

Druhý odsouzený řidič ve Francii získal práci přes Bazoš

Druhý řidič odsouzený ve Francii za údajné pašování migrantů pochází z Karlovarska a jmenuje se Luděk Vaculík. Podle svých slov reagoval s dalšími šesti českými občany na inzerát na webu bazos.cz, kde nabízeli letní brigádu řidičům s oprávněním nad 7,5 tuny. Mělo se jednat o převoz nábytku z Belgie do Londýna. Peníze měl řidič dostat po dokončení jízdy.

Společnost celý článek
26.8.

Zvon Augustin oslaví 500 let

Mezi autorským čtením se bude konat dětská výtvarná soutěž. Vyhlášení vítězů této soutěže je naplánováno na 16.15 hodin.

Společnost celý článek
28.5.

Česká spořitelna otevřela v Pardubicích své osmé regionální administrativní centrum

Na pomoc zaměstnávání lidí s handicapem se banka zaměřuje již dlouhodobě v rámci vlastního projektu Transition, v současné době například mimo jiné připravuje interní audit všech pracovních pozic v bance, které jsou vhodné pro osoby se zdravotním postižením.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting