Na slavnostech vína se představí okolo 40 vinařů

27.8.

Na slavnostech vína se představí okolo 40 vinařů

Obrovský zájem vinařů zaznamenávají pořadatelé akce Svátek vína na soutoku, která se uskuteční v pátek 4. září 2015 v Jiráskových sadech v Hradci Králové od 11 do 20 hodin. "Do dnešního dne se nám přihlásilo téměř 40 vinařů z celé České republiky. Takový zájem jsme nečekali", říká hlavní organizátor akce Miloš Vognar, ale jedním dechem dodává, že kapacita Jiráskových sadů je omezená.

Návštěvníci se tak mohou těšit na ochutnávku opravdu vynikajících vín. Jednotlivá vinařství se představí ve vlastních stáncích s odborným výkladem. Degustovat se budou také vzorky z prestižní soutěže Vinum Gradecense - Hradecký pohár vína. Mimořádným chuťovým prožitkem budou vysoce ceněná arménská vína, která pochází z nejstarších vinic na světě a izraelská pouštní vína z negevské oblasti. Z Nového světa se budou ochutnávat vína z Chile, Argentiny nebo Kalifornie. Evropu zastoupí například vína francouzská, italská, španělská, portugalská, německá, nebo rakouská.


Na soutoku představí svou produkci také první vinařská škola v Čechách, jejíž působení se v Mělníku datuje od roku 1882 až do současnosti. Její mělnický ryzlink rýnský patří k evropské špičce. "Aby ryzlink dosáhl vynikající kvality, potřebuje velkou řeku a skvělé terroir neboli vynikající přírodní podmínky. A právě v tom je povodí Labe jedinečné", vysvětluje Stanislav Rudolfský tajemník Cechu českých vinařů a majitel vinařství na Kuksu, který na soutok přiveze pozoruhodná Raw vína. 
Raw vína zvaná také selská pochází z bioprodukce. Réva je pěstována s ohledem na životní prostředí a přirozený proces výroby bez chemie, tedy metodou, kterou víno zpracovávali naši předkové. Jedná se o vína čistá a laskavá k přírodě.

V odpoledních hodinách zastoupí na soutoku královnu Elišku Rejčku královéhradecký rychtář a spolu s primátorem města Zdeňkem Finkem přivítá zástupce měst a vinařství na Labi. Převezme darem sazenice vinnné révy a 30 artikulí, historický dokument sepsaný roku 1605 rychtářem a panem purkmistrem města Mělník.  Artikule jsou přísným souborem práv a povinností, která musí vinař dodržovat.
Ukázka 19 artikule (doslovný i gramatický opis): "Při snídaní a svačině po půl hodině a při obědě hodinu vinař s dělníky a déle nic má poseděti. Jestli že by mimo toto vyměření který v tom spatřen byl, má od p. perkmistra vězením strestán býti."
Města a vinaři na Labi symbolicky vyzvou Hradec Králové, aby znovu obnovil vinohrad, který zde v průběhu 17. století úplně zanikl.

Program
11:30 Hudební a taneční vystoupení školy Svítání
12:30 O všem, co ho napadne zpívá Michal Horák
14:00 První koncert kapely Mastix v nové sezóně
15:30 Módní přehlídka Ateliéru a galerie Jitky Šedivé (v růžové zahradě)
16:00 Vystoupení kapely VOILA!
17:00 Přednáška Anny Hýžové o raw stravě (v růžové zahradě)
17:40 Vyhlášení výsledků soutěže Hradecký pohár vína
18:00 Ondřej Ruml s hudebním nástrojem smyčkovačem
Zábava pro děti během celého dne

http://www.svatekvina.cz/

Změny v programu jsou vyhrazeny.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.9.

Jubilejní dvacátá Streetmania s hvězdnými hosty opět míří do královéhradeckého Futura

Vyhledávaná show taneční skupiny T-BASS se opět uskuteční na střeše obchodního a zábavního centra Futurum Hradec Králové.

Společnost celý článek
14.11.

Pardubice se chystají na Vánoce

Ústředním vánočním stromem, zdobícím každoročně Pernštýnské náměstí, bude letos 15 metrů vysoký smrk. Městu jej věnovali majitelé rodinného domu v ulici Ve Lhotkách. Do historického centra dorazí smrk v pondělí před první adventní nedělí. Během týdne ho ozdobí 150 červených a stříbrných koulí a 27. listopadu vpodvečer jej rozzáří více než 150 krápníků, připomínajících sněžení.

Společnost celý článek
27.12.

Pardubický kraj oslavil vstup země do Schengenu

Na hraničním přechodu Dolní Lipka – Boboszów se v pátek 21. prosince 2007 setkali představitelé regionů.

Společnost celý článek
31.8.

Sáblíkové tričko pomohlo postiženému Lukášovi získat kolo

Myšlenka na uspořádání benefičního turnaje vznikla sotva před týdnem. „Lukáš patří do naší golfové rodiny. A když jsme se dozvěděli, že by Lukášovi v dalším rozvoji pomohlo poměrně drahé speciální kolo, v podstatě byl turnaj okamžitě na světě,“ říká manažer klubu Jan Bitvar.

Společnost celý článek
25.6.

Předprázdninový chat s primátorem

Tento chat bude jeho poslední virtuální komunikací s občany Pardubic před prázdninami letními prázdninami.

Společnost celý článek
14.4.

Jak zatraktivnit pardubický zámek?

Nově vytvořená expertní skupina bude hledat odpověď na otázky, jak co nejlépe využít potenciál pardubického zámku.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting