Na sobotní obloze spatříme mikroúplněk

13.9.

Na sobotní obloze spatříme mikroúplněk

Hezký den všem,
Následující úplněk 14. září ráno (ve státech už 13. září večer) nastává jen asi 15 hodin po průchodu Měsíce největším odzemím na své dráze, 406 377 km daleko od Země. Díky tomu nastává nejmenší úplněk v roce, či pro mě ne až tak oblíbenný výraz "mikroúplněk". Na snímku je srovnání dvou loňských úplňku z přízemí a odzemí (mimochodem, ten druhý nastal při zatmění Měsíce, snímek úplňku vznikl po zatmění). I když je na snímku rozdíl úhlových velikostí úplňků dosti patrný, očima nějaký velký rozdíl nepoznáte, pokud to nebudete míst s čím srovnat (fotograficky).
"Mikroúplněk" (či korektnějí úplněk v odzemí) nastává, když se Měsíc octne na své eliptické dráze nejdál od Země a zároveň prochází fází úplňku v řádu hodin od průchodu odzemí. Opakem je "superúplněk", kdy se Měsíc v době úplňku nachází v oblasti přízemí. Rozdíl techto vzdáleností je zhruba 50 300 km, což "superúplněk" činí o asi 14 procent větší a 30 procent jasnější než "mikroúplněk" V každém roce nastane aspoň jeden "super" a jeden "mikro" úplněk, přičemž je dělí  6-7 lunací (tedy zhruba 6-7 měsíců). Letošní "superúplněk" nastal 19. února 2019,  "mirkoúplněk" bude právě v sobotu časně ráno.
I když je rozdíl na fotce znatelný, při úhlové velikosti Měsíce na obloze je činí asi takový jako je tloušťka zápalky, na kterou se díváme z natažené paže. Zkrátka pouhým okem si takové události jen stěží všimneme, pokud o tom nejsme dopředu informováni. Proto si hlavně ten nadcházející úplněk užijte 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.3.

Deka a polštáře za desetitisíce

Portmonku následně položila na stolek a vydala se zavřít zadní vchodové dveře.

Společnost celý článek
3.10.

Index CPI 2008: Česko je mezi státy EU v poslední třetině

V rámci Evropské unie má Česko stále co dohánět, neboť zaujímá nepříliš lichotivé osmnácté místo.

Společnost celý článek
6.3.

Konference neziskovek vyzdvihla burzy filantropie

Účastníci konference také zhodnotili aktivity v loňském roce a shodně vyzdvihli zejména koncept filantropických burz, na kterých se rozdělují finanční prostředky od řady dárců a neziskové organizace mají možnost získat podporu po předložení dobře zpracovaného projektu.

Společnost celý článek
12.6.

Večírek pro nedočkavé bude - Rock for People odstartuje už ve středu

Rock for People přidává den navíc – na návštěvníky opět čeká parádní zahřívací hudební jízda v podobě populárního Večírku pro nedočkavé. Už ve středu 3. července ve 14.30 se otevřou brány Festivalparku a následující tři dny, až do soboty 6. července, budou patřit skvělé muzice z celého světa a té pravé letní festivalové zábavě se vším všudy.

Společnost celý článek
1.8.

TechnoPark: neustále se opakující dezinformace

Pardubický kraj je minoritním vlastníkem, který nemá žádnou právní možnost zasahovat do hospodaření společnosti.

Společnost celý článek
14.4.

Pardubický kraj podporuje ze svého rozpočtu sociální oblast

Letošní rok je pro oblast sociálních služeb po několika problémových letech rokem příznivějším díky vyšším dotacím ze státního rozpočtu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting