Návštěva premiéra a členů vlády v Pardubickém kraji se nesla v přátelském duchu a byla věcná

22.6.

Návštěva premiéra a členů vlády v Pardubickém kraji se nesla v přátelském duchu a byla věcná

Ranní expres z Prahy přivezl 18. června premiéra Andreje Babiše a členy vlády do Pardubického kraje. Po krátkém přesunu ze čtvrtého nástupiště do prostoru čekárny Českých drah započal celodenní program. Po přivítání hejtmanem Martinem Netolickým se uskutečnila diskuse o pardubickém přednádraží. Zde byl premiérovi popsán problém s výstavbou nového autobusového terminálu v návaznosti na složitou dopravní situaci v daném prostoru. Do diskuse se zapojil i ministr dopravy Daniel Ťok a primátor Pardubic Martin Charvát. „Problém přednádraží by měl primárně řešit magistrát. Je však zájmem kraje, aby doprava v krajském města nekolabovaloa a proto jsem na to upozornil i premiéra a ministra dopravy. Stejně tak jsem zmínil další dopravní komplikace na území města, které souvisí i s chybějícím obchvatem Pardubic,“ sdělil hned na úvod hejtman Martin Netolický.
Po krátkém setkání následovalo společné jednání vlády a Rady kraje na krajském úřadě. Martin Netolický přivítal premiéra a ministry v sále rady a v krátkosti představil Pardubický kraj. Premiér se informoval jak je kraj zadlužený a kolik peněz má a účtě. Martin Netolický vládu seznámil s hospodařením kraje, stavem rozpočtu a také pohovořil o penězích na běžných účtech. „Nejen Pardubický kraj musí investovat. Naší prioritou je v tuto chvíli rozvoj dopravní infrastruktury. Dále se chceme zaměřit na kofinancování dotačních titulů. Čekáme také na podporu státu. Máme přichystané projekty za šest miliard. Bez kofinancování se neobejdeme navzdory našemu dobrému hospodaření,“ sdělil Martin Netolický.
S představováním priorit ve svých resortech pokračovali další členové rady. Náměstek hejtmana Roman Línek hovořil o  investičních záměrech v kultuře. Jednalo se o zámku v Pardubicích a také v Litomyšli. Zejména oprava památky UNESCO premiéra zaujala, neboť se o ní zmínil při setkání s novináři. Dále hovořil Roman Línek o plánech v hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Náměstek Michal Kortyš poukázal na nutnost výstavby dálnice D35 a obchvatů měst. „Nejedná se v tomto případě pouze o stavby, které jsou důležité pro Pardubický kraj. Mají význam pro celou republiku. V tuto chvíli jsou rozkopané vozovky na D11 i D1. Není kudy vést dopravu,“ zdůraznil význam nové dopravní tepny z Čech na Moravu hejtman Martin Netolický. Radní Bohumil Bernášek se věnoval problematice duálního školství. Spolu s hejtmanem představil fungující spolupráci firem a škol v Pardubickém kraji. Radní Ladislav Valtr upozornil na systém financování zdravotnické oblasti, a to zejména na investiční záměry kraje. „Nejsme schopni vyřešit investice do obrovských areálů, které nelze financovat z EU,“ zmínil jeden z problémů v této oblasti hejtman Netolický. Vzápětí také připomenul problematiku úhradového mechanismu. Radní Pavel Šotola zmínil problém s financováním pracovníků v sociální sféře. Upozornil že současný systém financování není dostatečný. „Péče o ohrožené děti není systémová. Je to v gescích tří ministerstev. Roztříštěnost nezabezpečuje komplexní péči,“ poznamenal radní Šotola.
Po jednání na krajském úřadě následovalo setkání se starosty obcí Pardubického kraje. Dorazilo jich pětašedesát. Členům vlády pokládali postupně dotazy, které se dotýkaly oblastí zdravotnictví, investic do veřejných prostor, nebo snížení byrokratické zátěže na malé obce. Jedním z témat byla i výstavba dálnice D35 nebo kanalizací na vesnicích. Ty patří do investic vyvolaných legislativou, avšak nejsou mnohdy podpořeny patřičným finančním obnosem ze strany státu. Premiér Babiš i hejtman Netolický se shodli, že je potřeba pomoci i těm nejmenším obcím. „Rád bych poděkoval členům vlády, kteří mezi nás přijeli a starostům za věcné dotazy. Debata byla velmi konkrétní a věcná a stejně tak i odpovědi,“ zhodnotil setkání Martin Netolický.
Po krátkém obědě pozval Martin Netolický premiéra Andreje Babiše k návštěvě několika míst v Pardubicích a okolí a představil mu tak nejen zajímavé projekty, ale poukázal na problémy, které tíží kraj i jeho občany. První zastávkou byly Winternitzovy mlýny, kde byl představen projekt na jejich obnovu a využití. Další zastávka byla v Pardubické nemocnici. Hejtman zde představil spolu se členy představenstva hospodářskou činnost Nemocnice Pardubického kraje. „Podařilo se nám za posledních sedm let i díky fúzi nemocnic stabilizovat hospodářskou situaci. Nyní se daří Nemocnici Pardubického kraje investovat a použít k tomu vlastní finanční zdroje. Vzrostl počet zaměstnanců, ale není tomu tak bohužel všude,“ poznamenal Martin Netolický. Na setkání s odbory se lékaři i sestry dotazovali na problémy ve zdravotnictví premiéra i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Zmiňovali systémy vzdělávání, platy ve zdravotnictví nebo nedostatek personálu. „Například počet se snažíme řešit zaškolováním personálu z Ukrajiny. V tuto chvíli se bavíme o třiceti sestrách. Toto číslo, ačkoliv se nemusí zdát, že je velké, znamená zvýšení komfortu pro pacienty v podobě zvýšeného počtu lůžek,“ poznamenal k dané problematice Martin Netolický. Významná část diskuse se vedla o problematice zvyšování platů, zde hejtman poznamenal, že nedochází k zadržování žádných prostředků určených na platy zdravotníků. „Plně stojím za vedením nemocnice. Musím také upřesnit slova o plošném zvyšování platů. Ty porostou s ohledem na produktivitu,“ doplnil členy vlády Martin Netolický.
Setkání u národní kulturní památky Larischovy vily, která v současnosti chátrá, začalo pietním aktem, kdy Andrej Babiš a Martin Netolický uctili památku dětí, které zde byly v období heydrichiády drženy s rodiči a posléze odvezeny a usmrceny. Následovala prohlídka samotného objektu. „K opravě Larischovy vily se stavíme čelem. Jsme připraveni uvolnit finanční prostředky ve výši 15 milionů korun. Bez pomoci státu to však nepůjde. Aktivně se však musí zapojit i město Pardubice. Pan premiér mě vyzval k třístrannému jednání. Je znát jeho ochota projekt podpořit,“ sdělil hejtman.
Problémy v dopravě demonstrovalo vedení kraje na nedokončeném obchvatu Chrudimi a Slatiňan. „Jedná se o nejdůležitější stavbu na silnici první třídy. Chtěli jsme upozornit na její důležitost a ukázat, že končí v kukuřičném poli. Samozřejmě chceme, aby byl obchvat dokončen co nejdříve,“ poznamenal Martin Netolický. Toho přijel podpořit i starosta Chrudimi Petr Řezníček.
Návštěva premiéra a členů vlády byla zakončena tiskovou konferencí. Zde Andrej Babiš a Martin Netolický shrnuli tématické okruhy o kterých byla během celého dne řeč. Hlavním tématem byla doprava a investice státu do této oblasti, která má význam pro celou Českou republiku. „Návštěvu premiéra a členů vlády hodnotím pozitivně. Nesla se v přátelském duchu a byla velmi věcná. Kdyby se podařilo uskutečnit alespoň padesát procent projektů o kterých jsme hovořili, tak by to byl úspěch. Nebavili jsme se však o sestavování vlády. Témata byla regionálního charakteru a nakonec se ukázalo, že to bylo dobře,“ dodal hostitel Martin Netolický.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

9.10.

„Pan Bůh tě má rád a chtěl, abys těm lidem pomohla“

Naděžda Tomčíková byla první zdravotnicí, která se postarala o raněné ve Studénce.

Společnost celý článek
28.8.

Noviny Lanškrounsko.cz budou vycházet zdarma

V pondělí 24. srpna se sešli členové redakční rady, aby společně pokřtili první číslo novin.

Společnost celý článek
12.1.

Řešení protidrogových služeb v Pardubickém kraji

Posuzování občanských sdružení Laxus a X-Place na zajištění protidrogových služeb ve městě i v kraji

Společnost celý článek
25.2.

Výzva Národního muzea

Posléze budou uloženy v muzejních depozitářích a budou přístupné pro badatele i pro využití na dalších výstavách.

Společnost celý článek
14.2.

V létě se park Na Špici promění ve Sportovní park Pardubice

Sportovní park Pardubice bude menší co do počtu dnů, rozlohy i zapojených klubů. Jako nejlepší lokalita byl zvolen park Na Špici, a to i kvůli blízkosti soutoku řek Labe a Chrudimky. Stejně jako loni bude také letos hlavním cílem zapojit děti z mateřských a základních škol. Manažerem této akce bude i letos předseda představenstva BK Pardubice Pavel Stara, spolupracovat bude s Kulturním centrem Pardubice a úředníky z magistrátu.

Společnost celý článek
27.5.

Aviatická pouť je za dveřmi

V těchto zvláštních vlacích je přeprava návštěvníků s platnou vstupenkou zajišťována zdarma. V letošním roce se zcela jistě tato cesta na letiště vyplatí, zvláště pak s ohledem na aktuální stavební činnost ve městě, která mimo jiné znemožňuje pěší přístup od hlavního nádraží směrem k letišti. Dopravní podnik města Pardubice posiluje zvláštními linkami MHD.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting