Nejen Revolucionářův motýl v předvánoční galerii

20.12.

Nejen Revolucionářův motýl v předvánoční galerii

Lidé mají ve vánočním čase více příležitostí na návštěvu zajímavých výstav. Připravena je i Východočeská galerie v Pardubicích, příspěvková organizace Pardubického kraje. V uplynulých týdnech otevřela několik nových výstav, obměnila stálou expozici a za přispění Pardubického kraje také vylepšila zabezpečení objetu na Zámku Pardubice.
„Východočeská galerie vlastní ve svých sbírkách opravdové poklady, a jak je tomu v umění často, i mnohá díla ve své době opomíjená, prověří čas a získávají na hodnotě. Proto je dobře, že máme možnost vidět výběry ze sbírek v nějakém novém úhlu pohledu a na druhé straně pak sledovat i současné umění dalších generací umělců,“ řekl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.
Ve stálé expozici na Zámku Pardubice je nově vymalováno a do tématu Svítání v sadu se dostala některá další díla. „Návštěvníci se tu také znovu setkají s jedním ze zásadních děl 20. století, drátěnou plastikou Karla Malicha s názvem Sedím a dívám se na oblohu. Ta byla zastoupena i na veleúspěšné výstavě v Jízdárně Pražského hradu,“ uvedla ředitelka galerie Hana Řeháková.
Revolucionářův motýl
Stálou expozici doplňuje na zámku výběr grafiky 60. let. Z reprezentativní grafické kolekce galerie vybrala kurátorka Marcela Rusinko díla nejprogresivnějších dobových osobností, jimiž byli Vladimír Boudník, Dalibor Chatrný, Jan Kotík, Zdeněk Sýkora či Karel Malich, výrazných solitérů typu Bohuslava Reynka, Zdeňka Sklenáře, nastupujících figuralistů Karla Nepraše, Naděždy Plíškové, Jiřího Načeradského, či Dobroslava Folla, ale i konzervativnějších a angažovanějších dobových poloh tvorby Ludmily Jiřincové, Ladislava Čepeláka, Josefa Lieslera a dalších. Titul výstavy čerpá z poměrně málo známého listu Josefa Lieslera, reagujícího v roce 1967 bezprostředním, naivně patetickým způsobem na smrt revolucionáře Che Guevary.
Místo Vánoc Ránoc Martina Velíška
V Domě U Jonáše vévodí v tomto čase díla sklářského výtvarníka, malíře a ilustrátora Martina Velíška. Jeho rukopis a díla jsou na české výtvarné scéně nezaměnitelným fenoménem už od 90. let. Ránoc je název písničky kapely Už Jsme Doma, se kterou je Martin Velíšek spojen nejen jako výtvarník. Zejména jeho ilustrace, třeba ke klasické Babičce Boženy Němcové, nenechají jistě nikoho chladným.
Cyklus Architektura objevuje krásu Potravinářské školy
Milovníky architektury potěší podrobný pohled na hlavní budovu mezinárodní Výstavy tělovýchovy a sportu v roce 1931, později přebudovaný pro potřeby potravinářské školy. Stavba z ateliéru Karla Řepy dodnes neztratila své kouzlo.
Kdy na výstavu?
Výstavy ve Východočeské galerie v Pardubicích jsou otevřené do 23. prosince od 10:00 do 18:00 hodin. Na Štědrý den se tradičně otevírají noční prohlídky v zámeckém objektu od 21:00 do 24:00 hodin, v neděli 25. 12. pak oba objekty od 13:00 do 18:00, 26. 12. v pondělí máme zavřeno a mezi svátky je otevřeno od 27. 12. do 30. 12. v obou objektech od 10:00 do 18:00 a vneděli 1. ledna se všechny výstavy otevřou ve 13 hodin.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

14.1.

Dotace: kraj „porcoval medvěda“

Tentokráte Rada Pardubického kraje na svém 64. jednání rozdělila celkovou částku 460 tisíc korun.

Společnost celý článek
28.5.

Turisté se snadněji dostanou k památkám

Turisté se díky tomu budou lépe a snadněji dostávat například k památkám v Broumově či do Adršpašsko-teplických skal.

Společnost celý článek
16.12.

Velkokapacitní trolejbusy ponesou jména vítězů Velké pardubické

Všechny čtyři trolejbusy dostaly jména po prvních vítězích Velké pardubické.

Společnost celý článek
28.5.

Žamberk s Letohradem propojila cyklostezka

Nejdéle trval výkup pozemků od soukromníků, a to tři roky.

Společnost celý článek
10.2.

Kraj je na nárůst mezd řidičů autobusů připraven, ale očekává vstřícný přístup vlády

Stejný názor sdílí také náměstek pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš. „Jsme připraveni částku na nárůst platů řidičů poskytnout, ale je nutné, aby se tyto peníze dostaly skutečně přímo těm, pro koho jsou určené. V případě soutěží na zajištění autobusové dopravy nesmí snížení ceny za výkon ze strany dopravců znamenat snížení mezd zaměstnancům. Na to se i do budoucna zaměříme,“ uvedl náměstek Kortyš.

Společnost celý článek
27.3.

Turisté Pardubického kraje letos odemkli novou sezónu výletů v Pardubicích. Klub českých turistů Slovan Pardubice pro ně připravil spolu s řadou spolupracujících institucí program mapující turistické zajímavosti v krajském městě a jeho okolí. To je někdy

„S klubem českých turistů dlouhodobě spolupracujeme a přispíváme na obnovu turistického značení. Společně jsme také v uplynulých čtyřech letech přeznačili všechny dálkové cyklotrasy, které vedou krajem, a toho si velmi vážím. Také letos půjde z rozpočtu kraje 400 tisíc korun na další spolupráci,“ slíbil radní Živný účastníkům, kteří se zanedlouho vydali poznávat krásy Pardubic, jeho kulturních institucí a památek, dostihového závodiště, Kunětické hory svezli se lodí po Labi nebo uskutečnili cyklistický výlet po okolí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting