Nejlepší chléb se peče v Moravské Třebové a Brně

10.6.

Nejlepší chléb se peče v Moravské Třebové a Brně

Čtyři stovky pekařů z celé republiky se ve čtvrtek v Pardubicích sjely na 19. ročník Dnů chleba. Kromě výměny zkušeností absolvovaly odborné semináře a účastnily se soutěže o Chléb roku 2013. Největší pekařskou slavnost regionu, kterou už tradičně pořádá Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů, zahájil ve výstavišti Ideon ceremoniál svěcení chleba.


     „Devatenáctý ročník Dnů chleba je jasným důkazem, že se jedná o akci tradiční. Jsem rád, že náš kraj může každý rok přivítat pekaře a cukráře z celé republiky,“ přivítal přítomné hejtman Martin Netolický. „Já jsem nesnídal, ani neobědval, takže jsem připraven všech 42 vzorků ochutnat. Doufám, že mě některý z vystavovatelů překvapí chutí svého chleba,“ dodal s úsměvem hejtman Netolický. Poté biskup Josef Kajnek pokračoval svěcením chleba. „Chléb je dar, bez něhož si nedovedeme představit každodenní život,“ prohlásil při slavnostním ceremoniálu Josef Kajnek.
     „O kvalitě českého chleba se mohli přesvědčit i návštěvníci výstaviště na vlastní oči a chuťové buňky – ochutnat mohli desítky různých chlebů z celé republiky, ale také různé sladké pochutiny,“ ocenil výstavu krajský radní pro zemědělství Václav Kroutil. „Kvalitní chléb se stává mezi spotřebiteli vyhledávaným zbožím. Mám velkou radost, že v soutěži uspěl i chléb z našeho kraje,“ pokračoval radní Kroutil a uzavřel: „Dny chleba beru jako poděkování všem, kteří se podílejí na poctivém díle.“


     Chléb roku vybírala odborná komise z bochníků upečených ve velkém na průmyslových linkách i v kategorii řemeslné výroby. V kategorii konzumní chléb zvítězila firma Moravec – Pekárny s r. o. z Moravské Třebové. Nejlepší řemeslný chléb předvedla brněnská Pekárna Hepek společnosti Penam, a. s. Hlavními kritérii byl vzhled, tvar, objem, kůrka, barva, vůně, střídka a chuť chleba.


     Podle předsedy Svazu pekařů Jaromíra Dřízala v poslední době stoupá mezi spotřebiteli poptávka po chutném, dobře propečeném chlebu, stejně tak jako po dalších kvalitních českých potravinách: „Chléb se dnes vyrábí na moderním zařízení, které zajišťuje vyšší produktivitu než v minulosti. Nové technologie umožňují zachovat řemeslný charakter výroby chleba a měnit receptury dle regionálních požadavků spotřebitelů, ale vyžadují vysokou odbornost a kvalifikaci pekařů,“ vysvětlil Dřízal a dodal: „Pro pekaře je výroba chleba královská pekařská disciplína a zároveň věc prestiže. Soutěž Chléb roku je velmi důležitá, protože soupeření pekařů přispívá k růstu kvality a umožní rozšířit nabídku pro zákazníky a možnost zakoupit si chléb nejvyšší kvality.“


     Akce se bohužel nemohli zúčastnit zástupci pekáren zasažených velkou vodou. Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů proto nabídl pomoc všem pekárnám postiženým povodní.
obrázky

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.7.

Stavba cyklostezky do Dražkovic zahájena

Dotace však byla Pardubicím původně zamítnuta. „V prvním kole schvalování nebyla naše cyklostezka schválena. Důvodem bylo její křížení s vjezdem do areálu firmy MARO. Teprve po mojí osobní intervenci se úředníci SFDI přijeli podívat na místo a uznali, že jiné technické řešení možné není. Jsem rád, že zvítězil zdravý rozum a že se hodnotící komise SFDI díky schválení výjimky rozhodla podpořit bezpečnost pardubických občanů,“ vysvětluje zastupitel města a člen Dozorčí rady SFDI Martin Kolovratník.

Společnost celý článek
29.6.

„Kuře“ pomáhá v Pardubicích

V Městském azylovém domě pro ženy a matky s dětmi financuje psací stoly a židle ve společných pokojích dětí s matkami.

Společnost celý článek
15.10.

Pardubice ocenily práci Josefa Váni

Jeho profesionalita, houževnatost a nezlomná vůle inspirovaly pardubické občany k tomu, aby jej nominovali na ocenění města.

Společnost celý článek
23.11.

Den pro dětskou knihu bude kouzelný!

První prosincovou sobotu 1. 12. 2018 se v Krajské knihovně v Pardubicích odehraje 7. ročník celostátní kampaně Den pro dětskou knihu s podtitulem Kouzelné Vánoce. Cílem této akce je především v dětech podnítit zájem o knížky, podpořit jejich čtenářství i čtenářskou gramotnost.

Společnost celý článek
17.8.

Pozor na (ne)končící slevy!

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje, že porušování zákona o ochraně spotřebitele je letos opět součástí výprodejů.

Společnost celý článek
14.5.

Línek jednal v Praze o komunikaci R43

Politika územního rozvoje je závazným a koncepčním dokumentem územního plánování na úrovni státu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting