Nejlepší chléb se peče v Moravské Třebové a Brně

10.6.

Nejlepší chléb se peče v Moravské Třebové a Brně

Čtyři stovky pekařů z celé republiky se ve čtvrtek v Pardubicích sjely na 19. ročník Dnů chleba. Kromě výměny zkušeností absolvovaly odborné semináře a účastnily se soutěže o Chléb roku 2013. Největší pekařskou slavnost regionu, kterou už tradičně pořádá Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů, zahájil ve výstavišti Ideon ceremoniál svěcení chleba.


     „Devatenáctý ročník Dnů chleba je jasným důkazem, že se jedná o akci tradiční. Jsem rád, že náš kraj může každý rok přivítat pekaře a cukráře z celé republiky,“ přivítal přítomné hejtman Martin Netolický. „Já jsem nesnídal, ani neobědval, takže jsem připraven všech 42 vzorků ochutnat. Doufám, že mě některý z vystavovatelů překvapí chutí svého chleba,“ dodal s úsměvem hejtman Netolický. Poté biskup Josef Kajnek pokračoval svěcením chleba. „Chléb je dar, bez něhož si nedovedeme představit každodenní život,“ prohlásil při slavnostním ceremoniálu Josef Kajnek.
     „O kvalitě českého chleba se mohli přesvědčit i návštěvníci výstaviště na vlastní oči a chuťové buňky – ochutnat mohli desítky různých chlebů z celé republiky, ale také různé sladké pochutiny,“ ocenil výstavu krajský radní pro zemědělství Václav Kroutil. „Kvalitní chléb se stává mezi spotřebiteli vyhledávaným zbožím. Mám velkou radost, že v soutěži uspěl i chléb z našeho kraje,“ pokračoval radní Kroutil a uzavřel: „Dny chleba beru jako poděkování všem, kteří se podílejí na poctivém díle.“


     Chléb roku vybírala odborná komise z bochníků upečených ve velkém na průmyslových linkách i v kategorii řemeslné výroby. V kategorii konzumní chléb zvítězila firma Moravec – Pekárny s r. o. z Moravské Třebové. Nejlepší řemeslný chléb předvedla brněnská Pekárna Hepek společnosti Penam, a. s. Hlavními kritérii byl vzhled, tvar, objem, kůrka, barva, vůně, střídka a chuť chleba.


     Podle předsedy Svazu pekařů Jaromíra Dřízala v poslední době stoupá mezi spotřebiteli poptávka po chutném, dobře propečeném chlebu, stejně tak jako po dalších kvalitních českých potravinách: „Chléb se dnes vyrábí na moderním zařízení, které zajišťuje vyšší produktivitu než v minulosti. Nové technologie umožňují zachovat řemeslný charakter výroby chleba a měnit receptury dle regionálních požadavků spotřebitelů, ale vyžadují vysokou odbornost a kvalifikaci pekařů,“ vysvětlil Dřízal a dodal: „Pro pekaře je výroba chleba královská pekařská disciplína a zároveň věc prestiže. Soutěž Chléb roku je velmi důležitá, protože soupeření pekařů přispívá k růstu kvality a umožní rozšířit nabídku pro zákazníky a možnost zakoupit si chléb nejvyšší kvality.“


     Akce se bohužel nemohli zúčastnit zástupci pekáren zasažených velkou vodou. Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů proto nabídl pomoc všem pekárnám postiženým povodní.
obrázky

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.9.

Město podpořilo dotacemi nemocnici a LDN v Rybitví

Léčebna měla do této chvíle k dispozici dva sanitní vozy, přičemž jeden z nich zakoupila jako již starší vozidlo. „Oprava staršího vozu by byla neekonomická a zbývající sanitní vůz nedokáže pokrýt požadavky všech pacientů. Město navíc nedisponuje podobným zařízením pro dlouhodobě nemocné, i proto jsme se tento záměr rozhodli podpořit,“ podotýká náměstek Rychtecký.

Společnost celý článek
16.5.

Děti a mládež do patnácti let mají Helicoptershow zadarmo

Poslední ročník byl věnován použití vrtulníkové techniky při povodních v severních Čechách v roce 2010.

Společnost celý článek
12.1.

Silver A i ležácké oběti opět ožily v Pardubicích

Hosté nejprve položili věnce v areálu Zámečku v Pardubičkách.

Společnost celý článek
7.12.

Firma roku vyrábí vesmírné technologie, živnostník roku originální houpací prkno

Mezi firmami bezkonkurenčně uspěla společnost Frentech Aerospace vyrábějící součástky do letadel, raketoplánů, satelitů a vesmírných sond.

Společnost celý článek
26.1.

Od 1. února můžete odevzdat beztrestně nelegální zbraň

Amnestie vstupuje v platnost v souvislosti s nabytím účinností novely zákona o zbraních.

Společnost celý článek
3.3.

Vichřice a déšť trápily i Pardubický kraj

V celém kraji jako v jednom ze čtyř českých regionů vyhlásili stav nouze.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting