Nejlepší mladí chemici změří své síly v Pardubicích

28.5.

Nejlepší mladí chemici změří své síly v Pardubicích


Pardubice; Největší oborová soutěž svého druhu vrcholí: ve čtvrtek 30. května se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskuteční celostátní finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR.
Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd základních škol. Původně vznikla na Střední průmyslové škole v Pardubicích, ale pro velký úspěch se rychle rozrostla napříč celou republikou. V letošním roce kromě pardubické průmyslovky pořádaly regionální kola i střední odborné školy v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Lovosicích, Hranicích, Olomouci a Litvínově. Celkem se chemického klání zúčastnilo na 5 000 žáků z deseti krajů za podpory řady firem a společností.


„Chemie má v našem regionu tradici a zájem o soutěž rok od roku stoupá,“ říká Petr Kalenda, proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Rozhodli jsme se proto ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR uspořádat nadstavbu krajských kol a zrealizovat první ročník celostátního finále. Tam už se probojuje jen skutečná elita, z níž se rekrutují naši budoucí studenti,“ vysvětluje profesor Kalenda.
Do celostátního kola postoupilo 27 finalistů, Pardubický kraj bude reprezentovat 7 soutěžících. Na mladé chemiky čeká nejprve test teoretických znalostí, který sestavila pardubická SPŠCH, a poté zkouška laboratorních dovedností, jejíž zadání je dílem pořádající fakulty. Součet bodových zisků z obou částí soutěže rozhodne o vítězi, který se stane pomyslným mistrem České republiky v chemii. „V době, kdy technické školy příliš netáhnou a kdy se chemický průmysl potýká s nedostatkem kvalifikovaných odborníků, je zapojení 5 000 žáků do soutěže, která je baví a motivuje k dalšímu studiu, nesporným úspěchem. V tom spatřuji smysl podobných aktivit: ukázat žákům, že předmět, který se na první pohled jeví jako nudný a nezáživný, může být nejen hravý a zábavný, ale i zajímavý a perspektivní z hlediska pracovního uplatnění,“ konstatuje Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR, který je generálním partnerem soutěže.


Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen proběhne na akademické půdě za účasti vedení fakulty a významných hostů z řad partnerů soutěže. Díky podpoře SCHP ČR se všichni finalisté mohou těšit na nadstandardní ceny. S velkorysou nabídkou přišla také pořádající fakulta: pro prvních pět finalistů připravila certifikát na stipendium během 1. roku studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v celkové hodnotě téměř 30 000,- Kč.


„Slavnostním vyhlášením výsledků ale finálový den ještě nekončí,“ upozorňuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje. „Finalisté a hosté se po slavnostním vyhlášení a předání cen přesunou do Hotelu Zlatá štika, kde jsme pro ně připravili společenský večer. Jeho součástí bude i malé pohoštění - jako důkaz, že chemie dokáže být velmi chutná,“ uzavírá Čebišová.


Podrobné informaci o soutěži najdete na www.mladychemikcr.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.6.

Pardubická nemocnice chystá svůj den a nabídne i filmovou tečku

Večerní tečku od 21.00 hodin udělá filmová projekce pod širým nebem pro veřejnost se vstupem zdarma. Promítat se bude americký film Než si pro nás přijde s Jackem Nicholsonem a Morganem Freemanem v hlavních rolích, který byl vybrán jako připomenutí zařazení Pardubické nemocnice do sítě Komplexních onkologických center.

Společnost celý článek
11.5.

V AFI Paláci se budou podávat hmyzí delikatesy

Na světě je odhadem 1 500 druhů jedlého hmyzu, který je běžně pojídán ve všech obydlených světadílech s výjimkou Evropy a Severní Ameriky. V chudých zemích hmyz představuje snadno dostupný zdroj bílkovin, protože maso je pro zdejší obyvatele drahé a nedostupné. V bohatších částech světa představuje hmyz zatím nedoceněnou kulinářskou zajímavost.

Společnost celý článek
27.8.

Přátelská nemocnice v Pardubickém kraji

Program Přátelská nemocnice podpoří Pardubický kraj v rámci pokračující transformace nemocnic i finančně.

Společnost celý článek
4.3.

Radko Martínek jednal s představiteli krajských měst

V porovnání s menšími městy jsou krajské metropole v čerpání dotací pozadu.

Společnost celý článek
28.2.

Rekonstrukce budovy pardubické reálky

V červnu loňského roku rozhodla Rada Pardubického kraje o vypsání veřejné soutěže o návrh řešení rekonstrukce.

Společnost celý článek
30.9.

Město podpořilo dotacemi nemocnici a LDN v Rybitví

Léčebna měla do této chvíle k dispozici dva sanitní vozy, přičemž jeden z nich zakoupila jako již starší vozidlo. „Oprava staršího vozu by byla neekonomická a zbývající sanitní vůz nedokáže pokrýt požadavky všech pacientů. Město navíc nedisponuje podobným zařízením pro dlouhodobě nemocné, i proto jsme se tento záměr rozhodli podpořit,“ podotýká náměstek Rychtecký.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting