Největší tajemství obestírá torzo ženské postavy

8.12.

Největší tajemství obestírá torzo ženské postavy

Kulturní akce Rok barokní kultury v Chrudimi pomalu končí, ale výstava „Barokní loutka?“ v Muzeu loutkářských kultur (MLK) naopak začíná. Od dnešního dne až do 8. ledna 2012 zde budou vystaveny skutečné poklady – a někdy to jsou poklady s otazníkem, proto ten otazník v názvu výstavy. Největší tajemství obestírá exponát zapůjčený společností Archaia. Při archeologickém výzkumu na náměstí Republiky v Praze v roce 2005, objevili v zasypané jímce torzo ženské postavy řezané z lipového dřeva. V místě nálezu býval kdysi kapucínský klášter, pak zde sídlilo vojsko a tak se „náš poklad“ objevil ve společnosti křížků a zbytků tabatěrek. Zda to byl mnich či voják, kdo do jímky zahodil dnes nalezené torzo, se už nikdy nedozvíme. Zatím ani nevíme, zda-li je to skutečně loutka či spíše panenka. Restaurátorská zpráva hovoří stroze: nalezeno bylo torzo ženské postavy o velikosti 25, řezané z lipového dřeva, s pohyblivou hlavičkou, ruce a nohy původně rovněž vysoce pohyblivé, chybí. Může jít o polovinu 18. století, ale stejně tak může být o století starší. Předpokládám, že diskuze, která se kolem tohoto exponátu rozproudí, bude bouřlivá. My samozřejmě říkáme: JE TO LOUTKA. Ale i kdyby nebyla, nic to nemění na tom jak je fascinující, tajemná, uhrančivá zvláštně krásná. V Muzeu loutkářských kultur bude na výstavě Barokní loutka? představena veřejnosti poprvé. Kromě odborníků, jí ještě nikdy nikdo neviděl, a tak si to nenechte ani vy ujít. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 8. prosince v 17 hodin v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Ostatně i další exponáty výstavy jsou nádherné: barokní 120 centimetrů vysoká plastika poutní Panenky Marie z Duchcova (nevěřili byste, jak loutkově je řezená a pohyblivá!), barokní manekýn z Florencie a soubor šesti barokních loutek ze sbírek MLK, diorámy Martina Engelbrechta ze zámku v Lysicích, makety barokní scény zámeckého divadla v Litomyšli...

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.3.

Omezení vstupu do Dubinského lesa

U přístupových cest k této lokalitě budou vyvěšeny informační cedule o zákazu vstupu.

Společnost celý článek
12.7.

Hrajte s Pardubickým krajem a vyhrajte perník

Postavená je na bannerech a počítačové hře nazvané Jak znáte Pardubický kraj.

Společnost celý článek
25.1.

Pardubice vypsaly soutěž na sochu Kašpara

Devět porotců z řad magistrátu i odborné veřejnosti od pardubických zastupitelů dostalo nelehký úkol – v rámci soutěže vybrat ten nejlepší návrh na sochu pardubického rodáka a zakladatele české aviatiky Jana Kašpara.

Společnost celý článek
11.9.

Litomyšl udělí opět ceny za zásluhy o rozvoj města

Ceny města byly poprvé předány v roce 2011 a od té doby se pravidelně oceňují lidé, kteří se nějakým způsobem zasloužili o rozvoj Litomyšle. Plakety Rady města Litomyšle letos obdrží tři osobnosti. Profesoru Milanu Vítkovi bylo ocenění předáno již v srpnu, a to za významný přínos společnosti v oblasti kultury a pedagogiky, dlouholeté vedení mezinárodních hudebních kurzů a zásluhu o propagaci města Litomyšle.

Společnost celý článek
11.7.

Odběry vzorků DNA ve věznicích

Policie využívá zákonné možnosti k odběru genetických vzorků především proto, aby zvýšila možnost odhalení pachatelů.

Společnost celý článek
10.3.

Jak ovlivnit strategii rozvoje kultury v Pardubicích?

Pro workshopy si pracovní skupina vytipovala tři městské obvody - centrum města, sídlištní obvod a venkovský obvod – jako průměrný vzorek života v Pardubicích. Názory účastníků tvůrcům strategie ukážou, jaké potřeby pardubičtí obyvatelé mají.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting