Největší tajemství obestírá torzo ženské postavy

8.12.

Největší tajemství obestírá torzo ženské postavy

Kulturní akce Rok barokní kultury v Chrudimi pomalu končí, ale výstava „Barokní loutka?“ v Muzeu loutkářských kultur (MLK) naopak začíná. Od dnešního dne až do 8. ledna 2012 zde budou vystaveny skutečné poklady – a někdy to jsou poklady s otazníkem, proto ten otazník v názvu výstavy. Největší tajemství obestírá exponát zapůjčený společností Archaia. Při archeologickém výzkumu na náměstí Republiky v Praze v roce 2005, objevili v zasypané jímce torzo ženské postavy řezané z lipového dřeva. V místě nálezu býval kdysi kapucínský klášter, pak zde sídlilo vojsko a tak se „náš poklad“ objevil ve společnosti křížků a zbytků tabatěrek. Zda to byl mnich či voják, kdo do jímky zahodil dnes nalezené torzo, se už nikdy nedozvíme. Zatím ani nevíme, zda-li je to skutečně loutka či spíše panenka. Restaurátorská zpráva hovoří stroze: nalezeno bylo torzo ženské postavy o velikosti 25, řezané z lipového dřeva, s pohyblivou hlavičkou, ruce a nohy původně rovněž vysoce pohyblivé, chybí. Může jít o polovinu 18. století, ale stejně tak může být o století starší. Předpokládám, že diskuze, která se kolem tohoto exponátu rozproudí, bude bouřlivá. My samozřejmě říkáme: JE TO LOUTKA. Ale i kdyby nebyla, nic to nemění na tom jak je fascinující, tajemná, uhrančivá zvláštně krásná. V Muzeu loutkářských kultur bude na výstavě Barokní loutka? představena veřejnosti poprvé. Kromě odborníků, jí ještě nikdy nikdo neviděl, a tak si to nenechte ani vy ujít. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 8. prosince v 17 hodin v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Ostatně i další exponáty výstavy jsou nádherné: barokní 120 centimetrů vysoká plastika poutní Panenky Marie z Duchcova (nevěřili byste, jak loutkově je řezená a pohyblivá!), barokní manekýn z Florencie a soubor šesti barokních loutek ze sbírek MLK, diorámy Martina Engelbrechta ze zámku v Lysicích, makety barokní scény zámeckého divadla v Litomyšli...

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.12.

Užijte si povánoční výprodeje v Paláci Pardubice

V Paláci Pardubice startují povánoční výprodeje. Již od 27. prosince můžete využít skvělých slev a výhodně nakoupit vše, co potřebujete. Široká nabídka obchodů v Paláci Pardubice uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.

Společnost celý článek
11.12.

Nosorožci ze Dvora se přesunou do Keni

Podle odborníků je tento projekt jedinou reálnou nadějí na záchranu severního bílého nosorožce.

Společnost celý článek
10.11.

Z “harleje“ byl vymrštěn do příkopu

Po nárazu byl muž z motocyklu vymrštěn a dopadl za betonový mostek do příkopu.

Společnost celý článek
31.12.

Nový interiér Živnostenského úřadu

Podle první číslice teď lidé snadno poznají, do jakého patra musejí jít.

Společnost celý článek
29.1.

Evropské prostředky pomohou s obnovou Automatických mlýnů. Žádosti o podporu budou podány v létě

Vzájemná informovanost o připravenosti projektů v areálu Winternitzových automatických mlýnu byla tématem schůzky vedení Pardubického kraje, města Pardubic, architekta Lukáše Smetany a pracovníků zodpovědných za ITI Hradecko-pardubickou aglomeraci.

Společnost celý článek
21.5.

Univerzita pořádá unikátní prodejní výstavu

Mezi novinkami se objeví i velmi zajímavé encyklopedie jako pětidílná Encyclopedia of Environment and Society.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting