Nejvíc vědí o Janu Pernerovi žáci ze ZŠ Staňkova

4.6.

Nejvíc vědí o Janu Pernerovi žáci ze ZŠ Staňkova

Rytířské sály pardubického zámku hostily v úterý 2. června finále 12. ročníku dějepisné soutěže, která měla letos podtitul „Jan Perner a rozvoj železnice“. Vědomostní klání je určeno žákům druhého stupně základních škol. Z pětice finalistů bylo nejúspěšnější družstvo ZŠ Pardubice Staňkova.


„Byl jsem velmi mile překvapen, jak rozsáhlé znalosti školáci v této soutěži prokázali. Ačkoliv se osobnost Jana Pernera zapsala nesmazatelně do českých dějin a letos si připomínáme výročí jeho narození i úmrtí, přesto je velmi málo těch, kteří o něm vědí tolik, co soutěžící týmy,“ řekl náměstek zodpovědný za oblast školství Jakub Rychtecký a dodal, že soutěž vyhlásilo Východočeské muzeum spolu s pardubickou radnicí a Společností Jana Pernera. 


Zatímco v úvodním kole vypracovávají týmy odpovědi na svých školách, finále se koná formou kvízu. Po zaznění otázky mají jednotlivé skupiny 10 sekund na napsání správné odpovědi, tu následně ukážou porotě. Na pětičlenné týmy čekalo postupně 12 otázek. „Děti byly tentokrát opravdu dobře připraveny. Vzhledem k tomu, že nemají na výběr žádnou z možností, musely načerpat k tématu skutečně hodně vědomostí. Troufám si říct, že leckterý vysokoškolák by na všechny dotazy odpovědi neznal,“ vysekla poklonu zúčastněným týmům historička Východočeského muzea v Pardubicích, Martina Halířová, která soutěžní otázky připravila. „Nejlépe si vedli a zasloužené prvenství vybojovali žáci z místní základní školy Staňkova, kterým tak patří ceny od sponzorů - zájezd Pendolinem do vědecko-technologického centra Svět techniky v Ostravě Vítkovicích,“ dodala Martina Halířová. Jako druhý se umístil tým z Dolního Újezdu, jemuž radnice zaplatí výlet do Průmyslového muzea Mladějov, a třetí místo obsadila skupina z polabinské školy nadporučíka Eliáše, kterou pozval městský dopravní podnik na výletní plavbu lodí Arnošt z Pardubic. 


Dějepisná soutěž má každý rok jiné téma. V předchozích letech se otázky týkaly například Lucemburků, Jiřího z Poděbrad, Marie Terezie či Arnošta z Pardubic.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.2.

Primář Bureš: Zájem mladých lékařů a sester o multioborovou spolupráci při léčbě ran stoupá

Zájem mladých lékařů a sester ale může do této problematiky vnést „svěží“ vítr, že? Zejména mezi lékaři. U sester je to více automatické, protože jsou zvyklé přecházet z jednoho oddělení na druhé. Lékaři tak ne. Proto mám radost z jejich zájmu.

Společnost celý článek
8.9.

Příští týden se budou vyhlašovat nejlepší podnikatelé Pardubického kraje

Druhý ročník kategorie Česká spořitelna Startup roku má za cíl podporu nových a zajímavých podnikatelských nápadů. Důraz je kladen především na inovace v oblasti technologií, stranou pozornosti nezůstanou ani zajímavé příběhy zakladatelů i samotných společností. Úspěšným se otevře cesta k účasti v akceleračním programu s možností získat až 30 000 eur a vedení od významných investorů.

Společnost celý článek
2.5.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice spolupořádá konferenci o toxikologii

„Náplň pondělní sekce je tradičně zajímavá zejména pro zástupce chemických podniků, které se musejí vyrovnávat s dopady nařízení REACH a dalších legislativních předpisů.,“ uvedl jeden ze spoluorganizátorů konference doc. Ing. Miloslav Pouzar, Ph.D. z Ústavu environmentálního a chemického inženýrství FChT.

Společnost celý článek
18.1.

Lesy doporučují omezit vstup do lesů

Vzhledem k měnícím se klimatickým podmínkám, mohou být zákazy vyhlášeny i v dalších lokalitách.

Společnost celý článek
15.3.

Jahodová královna oslavila stoleté narozeniny

Na otázku, co že stojí za tajemstvím její dlouhověkosti, odpověděla jubilantka, že je to především práce.

Společnost celý článek

Lukáš Nový posiluje představenstvo PROFI CREDITU

Praha, 23. července 2019 – Lukáš Nový (42) byl zvolen novým členem představenstva poskytovatele nebankovních půjček v Česku. Stává se tak čtvrtým členem představenstva společnosti.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting