Nejvíc vědí o Janu Pernerovi žáci ze ZŠ Staňkova

4.6.

Nejvíc vědí o Janu Pernerovi žáci ze ZŠ Staňkova

Rytířské sály pardubického zámku hostily v úterý 2. června finále 12. ročníku dějepisné soutěže, která měla letos podtitul „Jan Perner a rozvoj železnice“. Vědomostní klání je určeno žákům druhého stupně základních škol. Z pětice finalistů bylo nejúspěšnější družstvo ZŠ Pardubice Staňkova.


„Byl jsem velmi mile překvapen, jak rozsáhlé znalosti školáci v této soutěži prokázali. Ačkoliv se osobnost Jana Pernera zapsala nesmazatelně do českých dějin a letos si připomínáme výročí jeho narození i úmrtí, přesto je velmi málo těch, kteří o něm vědí tolik, co soutěžící týmy,“ řekl náměstek zodpovědný za oblast školství Jakub Rychtecký a dodal, že soutěž vyhlásilo Východočeské muzeum spolu s pardubickou radnicí a Společností Jana Pernera. 


Zatímco v úvodním kole vypracovávají týmy odpovědi na svých školách, finále se koná formou kvízu. Po zaznění otázky mají jednotlivé skupiny 10 sekund na napsání správné odpovědi, tu následně ukážou porotě. Na pětičlenné týmy čekalo postupně 12 otázek. „Děti byly tentokrát opravdu dobře připraveny. Vzhledem k tomu, že nemají na výběr žádnou z možností, musely načerpat k tématu skutečně hodně vědomostí. Troufám si říct, že leckterý vysokoškolák by na všechny dotazy odpovědi neznal,“ vysekla poklonu zúčastněným týmům historička Východočeského muzea v Pardubicích, Martina Halířová, která soutěžní otázky připravila. „Nejlépe si vedli a zasloužené prvenství vybojovali žáci z místní základní školy Staňkova, kterým tak patří ceny od sponzorů - zájezd Pendolinem do vědecko-technologického centra Svět techniky v Ostravě Vítkovicích,“ dodala Martina Halířová. Jako druhý se umístil tým z Dolního Újezdu, jemuž radnice zaplatí výlet do Průmyslového muzea Mladějov, a třetí místo obsadila skupina z polabinské školy nadporučíka Eliáše, kterou pozval městský dopravní podnik na výletní plavbu lodí Arnošt z Pardubic. 


Dějepisná soutěž má každý rok jiné téma. V předchozích letech se otázky týkaly například Lucemburků, Jiřího z Poděbrad, Marie Terezie či Arnošta z Pardubic.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.5.

Dopravní obslužnost a rozpočtové určení daní, témata hejtmanovy

Starosta obce Třebovice Libor Gremlica s potěšením konstatoval, že vlaky budou konečně v jejich stanici zastavovat.

Společnost celý článek
17.3.

České tradice v rámci Multikulturního týdne

Dětský folklorní soubor Perníček tady v živém hudebním doprovodu naučí účastníky workshopu základy českých lidových tanců.

Společnost celý článek
29.3.

Po rampě se v OC Futurum budou prohánět nejlepší jezdci BMX a Scooteringu, podpisy rozdají Horkýže Slíže

V průběhu celodenního programu bude možné zhlédnout exhibice na minirampě, kde se představí nejlepší jezdci ČR na BMX a koloběžkách.

Společnost celý článek
24.1.

Část silnice na Andrlův chlum dostane nový povrch. Budování centrálního příjmu pokračuje

Hejtman Pardubického kraje v rámci pátečního výjezdu na Orlickoústecko jednal s vedením Ústí nad Orlicí, které i po podzimních komunálních volbách vede nadále jako starosta Petr Hájek. Jedním z témat jednání byla oprava silnice vedoucí na Andrlův chlum, která je mimo jiné využívána v rámci tradičního závodu Ústecká 21

Společnost celý článek
16.12.

Rosický most je opět otevřen

Po konzultaci s autorizovaným statikem byl obnoven provoz na mostě mezi Svítkovem a Rosicemi nad Labem.

Společnost celý článek
1.2.

Sociální služby mají na letošní rok rekordní částku

„Bylo to složité období, kdy vláda na jedné straně zvyšovala platy v sociálních službách, ale na straně druhé některá zvýšení nepromítla do dotací krajům. Nakonec se po mnoha jednáních vše podařilo dotáhnout do zdárného konce a věřím, že nám to významně pomůže ke stabilizaci sociálních služeb a udržení zaměstnanců v těchto velmi náročných službách,“ uvedl Pavel Šotola, radní pro sociální péči a neziskový sektor.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting