Nespokojení rodiče bojují za Tobiáše a Andělíny

30.10.

Nespokojení rodiče bojují za Tobiáše a Andělíny

V den Vzpomínky na všechny věrné zesnulé neboli Památky všech věrných zemřelých či lidově dušiček slaví v Česku stovky Tobiášů svůj svátek. Stále oblíbenější mužské jméno zatím v kalendáři ale nenajdeme. S touto disproporcí se však nechce smířit iniciativa desítky nespokojených rodičů z Královéhradeckého a Pardubického kraje, kteří se v těchto dnech vydali do boje za zviditelnění jmen svých synů. Na jejich straně je fakt, že dětí s tímto jménem každoročně přibývá. „Podle staročeského kalendáře slaví Tobiáš svátek 2. listopadu, kdy se neslaví žádné jiné jméno. Proto nemůže být s přidání jména žádný problém,“ vysvětluje celý proces autor iniciativy Tomáš Zdechovský z Třebechovic pod Orebem, který je otcem pětiletého Tobiáše. Také maminka Tobiáše Helena Melicharová z Hradce Králové by ráda viděla jméno svého syna v kalendáři. „Chceme se obrátit na vydavatele kalendářů, protože to je jediný způsob, jak ovlivnit zveřejnění křestního jména,“ říká Helena Melicharová, která učí na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové, kde se s tímto jménem také setkává. Původní iniciativa dvou otců z Královéhradeckého kraje se začala rychle rozrůstat. Dnes už ji podporuje několik desítek rodičů z Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje, kteří se společně obrací na vydavatele kalendářů s žádostí o zařazení jména. Na oplátku jim slibují pomoc s prodejem jejich výrobku. „Samozřejmě, že budeme podporovat kalendáře se jmény našich dětí. Vydavatel tak může získat stovky nových zákazníků,“ potvrzuje slib autor iniciativy Tomáš Zdechovský. Podle něj je český kalendář plný jmen, která často nemají své nositele, anebo jejich počet není ani v řádu desítek. Podle rodičů je potřeba reagovat na společenskou situaci a umožnit přidání jmen do kalendáře, zvláště když se jedná o tak rozšířené a populární jméno. Jméno Tobiáš vzniklo z hebrejského Towijjáh a vykládá se jako "bůh je dobrotivý", nebo také "mým dobrem je bůh". V 16. a 17. stoletím patřil Tobiáš k nejfrekventovanějším jménům v českých zemích. Se stejným problémem jako Tobiášové se potýkají rovněž Andělínové. Těch je u nás skoro stovka a své místo v kalendáři také nemají. Tatínek malého Andělína Jiří Seidler si pro svého syna přeje den, který by oslavoval jeho jméno. Podle něj je mnohem méně například Řehořů a Pankráců, kteří přesto mají svůj den, kdy mohou slavit. Rodiče Tobiášů a Andělínů proto vyzývají ostatní, aby se přidali k jejich snaze zviditelnit tato jména. Podporuje je v tom i řada známých osobností. Například topmodelka Martina Šmuková nebo známý český umělec Kristián Kodet.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.11.

Vyhrajte svůj notebook v Eurotime 2011

Eurotime 2011 probíhá ve dvou věkových kategoriích 0 až 14 let a 15 až 99 let formou znalostního kvízu.

Společnost celý článek
25.7.

Cyklista zemřel

Policisté proto hledají svědky této nehody, kteří by mohli přispět k řádnému objasnění toho, co se na místě stalo, aby volali na linku 158 nebo přímo pardubickým dopravním policistům na číslo 974 566 254.

Společnost celý článek
19.11.

Do mateřské školy docházejí spolu s učitelkami i babičky

Budujeme vzájemný vztah, který je již nyní pro většinu dětí málo dostupný, protože vícegenerační rodiny nejsou v naší společnosti běžné. Ze spolupráce si bereme plné hrnečky radosti do dalšího života,“ řekla ředitelka MŠ Veronika Svatošová.

Společnost celý článek
10.4.

V devátém ročníku T-Mobile Rozjezdů rekordních 579 projektů

V devátém ročníku T-Mobile Rozjezdů se utká o celou pětinu začínajících podnikatelů více než v roce předchozím

Společnost celý článek
15.5.

Gladiator Race překážková dráha i kontaktní sprint proběhne již tento pátek a sobotu u OC Futurum Hradec Králové

V pátek 17. a v sobotu 18. května se u obchodního a zábavního centra Futurum Hradec Králové uskuteční klání na překážkové trase pro děti a mládež či kontaktní sprint na 100 metrů o sedmi překážkách pro hobby i profi dospělé.

Společnost celý článek
5.8.

Blíží se otevření Centra sociálních služeb ve Vysokém Mýtě

Město Vysoké Mýto zve zájemce 27. srpna na Den otevřených dveří.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting