Noc mladých výzkumníků - večer plný vědeckých zajímavostí na pardubickém zámku

26.3.

Noc mladých výzkumníků - večer plný vědeckých zajímavostí na pardubickém zámku

V úterý 27. března od 16 hodin ožije zámek Pardubice desítkami interaktivních stanovišť při oblíbené NOCI MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ, kterou pořádá Univerzita Pardubice a její fakulty ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích a dalšími partnery. Až do půlnoci mohou zájemci objevovat nejrůznější záhady a ptát se vědců na podstatu světa a jevů, které nás obklopují.
Během večera se návštěvníci dozvědí například vše o svém srdci. Vyzkouší, že matematika může být napínavá hra a zapojí se do velikonočního chemického kouzlení. Kromě toho si zdokonalí finanční gramotnost, naprogramují ozobota, vyřeší logistický problém, zjistí, jak ochránit posádku před nárazem nebo jestli se dá „ukrást“ předmět z prostoru zabezpečeného laserovými závorami. Zastavit se mohou v dílně restaurátorů, zapojit se do hudebního workshopu RockBand či strávit kreativní chvilku ve výtvarné dílně pro děti.
„Zajímavostí čeká na návštěvníky všech věkových kategorií na pardubickém zámku celá řada,“ upřesňuje program večera za organizátory Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice. „Do programu tradičně přispějí i naši partneři. S nimi si budou moci ti, co přijdou v úterý na pardubický zámek, například namalovat kraslici pomocí 3D technologie, uvidí Teslovu cívku nebo detektor ionizujícího záření. S hvězdáři probádají oblohu i okolní budovy.“
Zahájení Noci mladých výzkumníků na pardubickém zámku v úterý 27. března v 16 hodin obstarají na fanfáry a taneční vystoupení Denního stacionáře Slunečnice. Potom už akademici spolu se svými studenty a partneři univerzity otevřou svá vědecká demonstrační stanoviště, kde budou návštěvníky všech věkových kategorií až do půlnoci zasvěcovat do tajů nejrůznějších vědeckých disciplín. Orientaci na zámku návštěvníkům usnadní speciální mapa stanovišť, aby návštěvníci žádné nepropásli. Pro děti jsou připraveny indexy, do nichž na jednotlivých stanovištích budou sbírat znalostní razítka. Podaří-li se jim index vyplnit celý, mohou si při odchodu ze zámku vybrat dárek na památku.
Vstup na akci je zdarma.
Celý program šesté Noci mladých výzkumníků na pardubickém zámku je k dispozici na webu Univerzity Pardubice: https://www.upce.cz/node/96376
nebo v události na univerzitním facebooku: https://www.facebook.com/events/1601593386605869.
Šestý ročník oblíbené akce Noc mladých výzkumníků na pardubickém zámku pořádá Univerzita Pardubice a jejích sedm fakult ve spolupráci s Východočeským muzeem Pardubice, Alfa – Hvězdárnou barona A. Krause, zapojeny jsou i čtyři pardubické střední školy – Střední průmyslová škola chemická, Střední průmyslová škola elektrotechnická a VOŠ, Střední zdravotnická škola a Gymnázium Dašická Pardubice. Program večera doplňují i dvě umělecké školy – Základní umělecká škola Havlíčkova a Konzervatoř Pardubice. O kulturní část programu se postará Denní stacionář Slunečnice, Pardubice.
Zdroj. upce.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.6.

V pátek otevírá pardubická policie dveře

Ten, kdo ještě neměl dopravní nehodu, možná uvítá příležitost nahlédnout do služebního vozidla policistů.

Společnost celý článek
27.5.

Hrad Kunětická hora ožije řemesly, jako ve středověku.

Návštěvníci si v romantickém prostředí Kunětické hory vykovají podkovu, vykrouží na kruhu hrnek nebo si vyrobí prstýnek. Na hradě lidé potkají kováře, řezbáře, šperkařky, malířku, tkadlenu, krajkářky, košíkáře i sokolníky. „Pozvali jsme sedm desítek řemeslníků.

Společnost celý článek
21.6.

Šance pro Tebe zopakuje blešák Děravá kapsa

V průběhu blešího trhu Děravá kapsa jsme mysleli i na zábavu pro pro děti. "Máme připravený doprovodný program v podobě výtvarné dílny, ve které si děti i jejich rodiče mohou vylepšit a zdokonalit věci, které si na bleším trhu zakoupí," doplnila Michaela Benešová.

Společnost celý článek
9.1.

Pardubičtí radní vybrali společnost na rekonstrukci třídy Míru

Nabídku do výběrového řízení podalo 14 uchazečů. Čtyři z nich hodnotící komise kvůli nesplnění podmínek soutěže vyloučila. „Vítěze jsme vybírali z deseti uchazečů, kteří splnili jak zákonné podmínky, tak i podmínky stanovené zadavatelem. Hodnotícím kritériem byla cena. Nejnižší nabídku, 120 milionů, dala společnost SYNER,“ uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber. Stavba by mohla začít v únoru letošního roku.

Společnost celý článek
21.12.

Staňte se symbolickými adoptivními rodiči

Můžete tak získat netradiční dárek nebo mile překvapit své přátele a známé.

Společnost celý článek
16.3.

V Pardubicích svou řeč naposledy přednese anglický král Jiří VI.

„Derniéry moc neprožívám, beru věci tak, jak jsou, prostě staré role odcházejí a nové přicházejí, a tak to být musí. Nejsme na Broadwayi, kde se jedna věc hraje deset let. Po postavě Bertieho mi ale bude smutno, to nezapírám, na druhou stranu Řeč již hrajeme jen jednou za měsíc, a pak je to spíš trochu dobrodružství a člověk hraje s vyděšenýma očima,“ přiznává s úsměvem Martin Mejzlík a dodává: „Je lepší, když hra skončí, než když je dál uměle udržována při životě. Ale bude mi to líto, protože jsem Řeč měl rád a moje postava mi byla hodně blízká. Jeho charakter i jeho životní boj.“

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting