Nominaci krajiny hřebčína do UNESCO oficiálně podpořily místní obce

15.1.

Nominaci krajiny hřebčína do UNESCO oficiálně podpořily místní obce

 K nominaci Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na Seznam světového dědictví UNESCO bylo dnes připojeno společné memorandum pěti starostek a starostů dotčených obcí. Po projednání v samosprávách obcí své podpisy připojili Lenka Gothardová za Kladruby nad Labem, Michaela Matoušková za Řečany nad Labem, Irena Burešová za Přelouč, Josef Veselý za Selmice a Jaroslav Trubač za Semín.
„Deklarovaná podpora místních občanů a samospráv je pro nominaci velmi důležitá a jsem rád, že ji starostové a starostky Radě památky vloni v prosinci sami navrhli. Nyní ji připojíme ke třem tisícům stran nominační dokumentace v angličtině, kterou ještě musí podepsat ministři kultury a zemědělství, a která musí být do 31. ledna odpoledne doručena do centrály UNESCO v Paříži,“ řekl předseda Rady památky Roman Línek.
Pardubický kraj jako vstřícný krok pro místní obce nechal zpracovat rozvojovou studii, která bude hotová začátkem února letošního roku. Zabývá se všemi možnými nárazníkovým body, které mohou vznikat prudkým zvýšením návštěvnosti oblasti. „Studie se bude veřejně projednávat s občany a bude výchozím bodem pro další rozvoj infrastruktury, a to jak pro cestovní ruch, tak pro život v tomto regionu. Z ní budou vycházet další investice kraje, obcí, ale třeba i soukromníků,“ uvedl Línek a pokračoval: „V Radě památky se kloníme také k možnosti nechat vypracovat takzvaný Plán ochrany památkové zóny, který by mohl pro občany zjednodušit některá jednání s úřady v chráněném území, protože by už předem přesně vymezil potřebné mantinely. Snažíme se poučit i ze zkušeností českých oblastí, které v UNESCO jsou, a které jsme spolu se starosty navštívili.“
Všichni zúčastnění věří, že pozitiva možného zapsání vysoce překročí možná negativa a berou tuto šanci jako historickou prestižní záležitost. To, že starostové našli společnou řeč s hřebčínem, krajskou samosprávou i ministerstvy, přináší nové příležitosti pro rozvoj celého regionu a v neposlední řadě i pro zachování vzácného chovu koní.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.4.

O Cenu Magnesia Litera bojují hned ve dvou kategoriích dvě knihy akademiků Univerzity Pardubice

V kategorii Litera za literaturu faktu je nominována trojice autorů-historiků za historickou studii k dějinám každodennosti, jejíž název cituje výrok císaře Františka Josefa I. – „Vše pro dítě. Válečné dětství 1914–1918“. Ta bude o vítězství bojovat v konkurenci dalších 59 titulů.

Společnost celý článek
22.1.

Turistický portál Východní Čechy získal v Brně 1. cenu

Obsah portálu, který provozuje Pardubický kraj, je pravidelně aktualizován nejen informačními centry, ale i poskytovateli služeb cestovního ruchu. Je k dispozici v devíti jazykových mutacích, má integrovaný mapový portál a plánovač výletů i na více dní. Součástí je i velké množství aktualizovaných turistických programů, které jsou na webu uspořádány podle cílových skupin nebo tematického zaměření. Nechybí ani bohatá videogalerie včetně virtuálních prohlídek zajímavých turistických cílů.

Společnost celý článek
9.9.

Dvě úspěšné spolupráce vědeckých týmů Univerzity Pardubice s aplikační sférou jsou nominovány do soutěže „Nejlepší spolupráce roku 2013“.

Administraci účasti Univerzity Pardubice v soutěži zajišťuje Centrum transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice, mezi jehož hlavní aktivity patří propojování odborného univerzitního prostředí s praxí a zajišťování transferu výsledků vědy a výzkumu do praxe.

Společnost celý článek
13.11.

V Kladrubech se bude sloužit zádušní mše

Za všechny velké osobnosti bude sloužena zádušní mše v kladrubském kostele sv. Václava

Společnost celý článek
27.3.

Prý nesou přeplatek za energie

Zvoní-li u Vás opravář, pracovník úřadu či jiných služeb, zavolejte na instituci, na kterou se pracovník odvolává.

Společnost celý článek
18.1.

Primátor ocenil statečnost dvou zachránců

Náramkovými hodinkami i slovy díků a uznání ocenil dnes primátor Pardubic Jaroslav Deml statečnost.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting