Nosorožci ze Dvora se přesunou do Keni

11.12.

Nosorožci ze Dvora se přesunou do Keni

Nosorožci ze Dvora se přesunou do Keni

Vzácní severní bílí nosorožci se z královédvorské zoologické zahrady přesunou do rezervace v africké Keni. Poslední čtyři plodní jedinci tohoto druhu budou mít totiž podle odborníků na africkém kontinentu – na rozdíl od Evropy - ideální podmínky pro rozmnožování. Díky projektu, který odsouhlasilo představenstvo Zoo ve Dvoře Králové, by se tak mohlo podařit severního bílého nosorožce zachránit. „Podle odborníků je tento projekt jedinou reálnou nadějí na záchranu severního bílého nosorožce. Podpořila ho svým stanoviskem i Mezinárodní asociace zoo a akvárií (WAZA). Chceme udělat všechno pro to, aby tento živočišný druh zůstal zachován," uvedl náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Josef Táborský. I proto jsme se odhodlali k převozu nosorožců do rezervace Ol Pejeta Conservancy v Keni. Zde budou mít ideální podmínky pro to, aby se mohli dále rozmnožovat, což se v prostředí zoologických zahrad dlouhodobě nedaří,“ dodal náměstek Táborský. Předběžný termín přesunu dvou samic a dvou samců severního bílého nosorožce do rezervace v Keni byl stanoven na 19. prosince. Poletí speciálním nákladním letadlem. V případě například nevyhovujících klimatických podmínek by se mohl jejich převoz oddálit až na jaro příštího roku. Zvířata již prošla všemi potřebnými zdravotními prohlídkami. Náklady na převoz nosorožců budou pro Královéhradecký kraj minimální. Projekt budou financovat ze svých zdrojů mezinárodní organizace, které se zabývají ochranou zvířat. „Keňskou rezervaci si již dříve prohlédli čeští odborníci a o přesídlení nosorožců jednali s keňskými organizacemi a ochránci přírody. Šlo především o získání záruk, že se čeští nosorožci ocitnou v bezpečném prostředí, kde je nebudou ohrožovat nemoci nebo pytláci," prohlásila ředitelka královédvorské zoo Dana Holečková. "Rezervace je oplocená, dobře v ní funguje ostraha. Zvířata zde mají vyhrazená svá teritoria a tamní správa se o ně dobře stará,“ uzavřela Dana Holečková. V keňské rezervaci úspěšně chovají nosorožce dvourohé a jižní bílé. Keňa má také vypracovaný státní projekt na ochranu nosorožců. Díky úspěšné koncepci projektu v současné době v této zemi žije největší populace nosorožce dvourohého východního.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.6.

Zastupitelé odmítli snížení cen bytů …

Noví vlastníci, pokud se rozhodnou do bytů investovat, budou moci získat od města dotaci ve výši deseti procent kupní ceny bytu.

Společnost celý článek
20.4.

Hejtmanovy cesty zlepšují komunikaci kraje s obcemi

Kabinet ex libris je součástí uměleckých sbírek Památníku národního písemnictví v Praze.

Společnost celý článek
28.3.

Zastupitelé rozhodnou o stavbě lávky

Zastupitelé dostanou ve čtvrtek k posouzení obě varianty. „My jako rada města doporučujeme tu levnější. Pokud zastupitelé záměr propojení přednádraží a Dukly pomocí lávky schválí, město dokončí projektové řízení až po územní rozhodnutí a celou dokumentaci předá SŽDC, která ji včlení do svého projektu modernizace pardubického nádraží. Na stavbě lávky bychom se pak, podle předběžné dohody, podíleli 15 procenty,“ doplnil primátor Pardubic Martin Charvát.

Společnost celý článek
26.7.

Oba pochody se nesly v pokojném režimu

Celkový počet účastníků obou řádně ohlášených pochodů byl zhruba 240 lidí.

Společnost celý článek
22.6.

Při pietním setkání uctí památku obětí heydrichiády

Právě tady bylo v období heydrichiády od 3. června do 9. července 1942 popraveno 194 vlastenců z východních Čech.

Společnost celý článek
18.3.

Diskutovat se bude o šlechtických sídlech a cestovním ruchu

Hrady, zámky a tvrze jsou významným lákadlem pro celou řadu turistů z domova i zahraničí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting