Nosorožci ze Dvora se přesunou do Keni

11.12.

Nosorožci ze Dvora se přesunou do Keni

Nosorožci ze Dvora se přesunou do Keni

Vzácní severní bílí nosorožci se z královédvorské zoologické zahrady přesunou do rezervace v africké Keni. Poslední čtyři plodní jedinci tohoto druhu budou mít totiž podle odborníků na africkém kontinentu – na rozdíl od Evropy - ideální podmínky pro rozmnožování. Díky projektu, který odsouhlasilo představenstvo Zoo ve Dvoře Králové, by se tak mohlo podařit severního bílého nosorožce zachránit. „Podle odborníků je tento projekt jedinou reálnou nadějí na záchranu severního bílého nosorožce. Podpořila ho svým stanoviskem i Mezinárodní asociace zoo a akvárií (WAZA). Chceme udělat všechno pro to, aby tento živočišný druh zůstal zachován," uvedl náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Josef Táborský. I proto jsme se odhodlali k převozu nosorožců do rezervace Ol Pejeta Conservancy v Keni. Zde budou mít ideální podmínky pro to, aby se mohli dále rozmnožovat, což se v prostředí zoologických zahrad dlouhodobě nedaří,“ dodal náměstek Táborský. Předběžný termín přesunu dvou samic a dvou samců severního bílého nosorožce do rezervace v Keni byl stanoven na 19. prosince. Poletí speciálním nákladním letadlem. V případě například nevyhovujících klimatických podmínek by se mohl jejich převoz oddálit až na jaro příštího roku. Zvířata již prošla všemi potřebnými zdravotními prohlídkami. Náklady na převoz nosorožců budou pro Královéhradecký kraj minimální. Projekt budou financovat ze svých zdrojů mezinárodní organizace, které se zabývají ochranou zvířat. „Keňskou rezervaci si již dříve prohlédli čeští odborníci a o přesídlení nosorožců jednali s keňskými organizacemi a ochránci přírody. Šlo především o získání záruk, že se čeští nosorožci ocitnou v bezpečném prostředí, kde je nebudou ohrožovat nemoci nebo pytláci," prohlásila ředitelka královédvorské zoo Dana Holečková. "Rezervace je oplocená, dobře v ní funguje ostraha. Zvířata zde mají vyhrazená svá teritoria a tamní správa se o ně dobře stará,“ uzavřela Dana Holečková. V keňské rezervaci úspěšně chovají nosorožce dvourohé a jižní bílé. Keňa má také vypracovaný státní projekt na ochranu nosorožců. Díky úspěšné koncepci projektu v současné době v této zemi žije největší populace nosorožce dvourohého východního.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.8.

Lanškroun: Nový zámek se stal držitelem rekordu

Bylo by proto velmi pěkné, kdyby se našel někdo, kdo by této škole potřebnou sumu pomohl doplnit.

Společnost celý článek
7.10.

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice se představuje na mezinárodním veletrhu Akadémia 2014 v Bratislavě

18. ročník slovenského veletrhu Akadémia se uskuteční od 7. do 9. října v bratislavské Aegon aréně. Stánek Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice je pro zájemce k dispozici od úterý do čtvrtka.

Společnost celý článek
29.9.

Kraj přivítal vojáky po návratu z Afghánistánu

Všichni obdivujeme jejich odvahu, se kterou se vydali zabezpečit své kolegy z jednotek NATO.

Společnost celý článek
3.4.

Přichází Pardubické hudební jaro

Fraňková připouští, že jednání s pořádající agenturou nebyla jednoduchá.

Společnost celý článek
8.12.

Výstava, kde hlavní roli hraje pivo

Návštěvník si může prohlédnout propagační filmy pivovarů z Hlinska a Pardubic a film z Velkých Popovic z roku 1934, představující tehdejší výrobu, ale také si přečíst nebo zakoupit noviny Pivovarský kurýr, vydané k této příležitosti a seznámit se s mnoha zajímavostmi, které s pivovarnictvím souvisely, nebo třeba ochutnat dva druhy sladu, odvážlivci i extrémně hořký granulovaný chmel.

Společnost celý článek
7.2.

Kraj přispěl hasičům v Čeperce na nový vůz s vyprošťováním

Vozidlo, které bude v blízké době zařazeno do výjezdu, je určeno k přepravě až 9 hasičů

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting