Nový typ internetového podvodu

15.12.

Nový typ internetového podvodu

Máte na starosti financování sociálních služeb, jak se to dařilo v roce 2017?

  Letošní rok poznamenalo zejména úsilí získat vyšší finanční prostředky od státu na platy a mzdy pracovníků v sociálních službách. A nebylo to zrovna jednoduché, i když to možná tak zvenčí mohlo vypadat. Vláda totiž od podzimu loňského roku celkem třikrát rozhodla o navýšení platů, ale prostředky na kraje zaslala jen na jedno z těchto tří navýšení. Po našem trvalém nátlaku, na kterém jsem se podílel i za Asociaci krajů, pak ministerstvo přidalo peníze i na navýšení z minulého roku. Třetí navýšení, platné od listopadu letošního roku zůstalo opět na vrubu krajských a obecních rozpočtů, které s ním dopředu nepočítaly. V každém případě ale je moc dobře, že se platy pracovníků v sociálních službách přiblížily k platům v ostatních profesích.

   Náš kraj je spolu se Zlínským nejdál ve změně péče o ohrožené děti. Jak to pokračuje?

    Pardubický kraj letos schválil společnou strategii dětských domovů a dětských center. Chceme, aby se do ústavních zařízení vůbec nedostávaly malé děti, a ty větší, aby mohly žít spíše komunitním životem v prostředí, které nejvíce připomíná rodinu. Proto si naše zařízení například z Veské nebo z Poličky začala pronajímat byty, kde může skupina dětí s vychovateli žít běžným způsobem života a učit se také vlastní zodpovědnosti. S tím je spojena i nová sociálně aktivizační služba, kterou začnou poskytovat od nového roku také v Dětském domově v Holicích. Ta spočívá v působení v rodinách, kde hrozí odebrání dítěte, a cílem je pomoci rodině zvládnout situaci tak, aby děti mohly zůstat s rodiči.

    Mění se pobytové sociální služby i v krajských ústavních zařízeních?

     Určitě, to je náš cíl. Rekonstrukci v několika etapách letos dokončil Domov u fontány v Přelouči. Senioři zde nyní mají mnohem důstojnější a vlídnější prostředí, než původní dlouhé chodby, velké společné pokoje a společné koupelny. Vznikly tu společenské prostory, každý pokoj má sociální zázemí a senioři jsou po dvou nebo i po jednom na pokoji. Domov teď splňuje požadavky na moderní zařízení pro seniory zejména s demencí a Alzheimerovou nemocí nejen svou specializovanou péčí, ale také svým vybavením.

     U domovů pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením se nám také osvědčilo některé z nich přestěhovat do chráněného bydlení a mnoho z nich se mohlo zapojit do jednoduchých pracovních činností. Také jsme v Domově pod hradem Žampach od letošního podzimu zavedli novou pobytovou službu pro mladé lidi se specifickými projevy chování. Jsou to lidé, kteří preferují samotu a žijí ve svém světě, který je těžké sdílet, ale zároveň potřebují velkou míru podpory.

     Lidé, kteří pracují nebo dobrovolničí v sociálních službách a neziskovkách, asi musejí mít něco navíc, za co by se jim slušelo poděkovat…

      Snažíme se propagovat dobrou práci lidí v sociálních službách a v neziskových organizacích i navenek. Letos se uskutečnilo už popáté udílení cen Duhové křídlo, a to za práci a pomoc v sociální oblasti, podruhé se konal Den dobrovolnictví, poprvé také Den pěstounství a v prosinci proběhne galavečer věnovaný dobrovolníkům a odpovědným firmám.

       Mnoha neziskovkám už pomohla Burza filantropie. Jaký byl letošní ročník?

        V zatím šestileté historii takzvané Burzy filantropie, kterou pořádáme s Koalicí nevládek Pardubicka, byl letošní rok nejštědřejší. Neziskovkám se podařilo získat 1,45 milionu korun celkem na 45 prospěšných projektů. Dohromady jsme už během šesti let získali přes 7,7 milionů korun, které putovaly k 207 projektům.

         Máte nějakou novinku na rok 2018?

          Na příští rok jsme připravili nový dotační program na materiálně technické zabezpečení sociálních služeb. Žadatelé, totiž mohli dosud čerpat dotace jen na provoz, často však potřebují pro zajištění služby třeba automobil, kompenzační pomůcky, nebo provést stavební úpravy. To by jim měl tento program umožnit.

          Ing. Pavel Šotola (KDU-ČSL, zvolen za Koalici pro Pardubický kraj)

          Radní pro sociální péči a neziskový sektor

          Zdroj: pardubickykraj.cz

          Další zprávy z kategorie "Společnost"

          6.2.

          Dobrá rada nad zlato již potřetí

          Vyhlášen třetí ročník soutěže zaměřené na aktivity pro rozvoj lidských zdrojů s názvem Dobrá rada nad zlato.

          Společnost celý článek
          25.8.

          Barocco v Pardubicích i na Facebooku

          V této koncertní sezóně oslaví Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) své páté narozeniny.

          Společnost celý článek
          2.3.

          Švýcarští hodnotitelé v Pardubicích

          Rekonstrukce, včetně výstavby nové komunikace bude stát zhruba 135 milionů korun.

          Společnost celý článek
          28.6.

          Pozvi svého kámoše na pardubický zámek

          Pardubický zámek je perlou mezi památkami Pardubického kraje.

          Společnost celý článek
          30.5.

          Cyklostezka z Hradce do Kuksu má svůj základní kámen

          Stavba vyjde na 60 milionů korun, většinu nákladů uhradí finanční zdroje Evropské unie.

          Společnost celý článek
          4.7.

          Hlasujte pro letošní Ženu regionu. O titul bojuje 140 žen z celé České republiky

          Celostátní nezisková soutěž Žena regionu vyhlásila jubilejní desátý ročník. Koná se tradičně pod záštitou místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horské. Záštitu nad projektem převzala i Asociace krajů ČR. V plném proudu je internetové hlasování. Za každý kraj bojuje 10 mimořádných žen, které svůj volný čas obětují druhým.

          Společnost celý článek
          Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting