O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

16.11.

O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

Ve čtvrtek 10. listopadu se Zastoupení Pardubického kraje reprezentující Národní hřebčín Kladruby nad Labem podílelo na konferenci s tématem „Koně – Evropské dědictví“. Podtitulem akce, jež se konala pod záštitou ministra německé spolkové země Bádenska-Württemberska pro venkov, výživu a ochranu spotřebitele, pana Rudolfa Köberle, bylo „Zachování zdrojů, inovace a tradic“.   Konference byla organizována Zastoupením Bádenska-Württemberska při Evropské unii, společně s organizací ESSA – Asociací evropských státních hřebčínů. ESSA sdružuje přes 20 hřebčínů z různých zemí Evropy a stala se oficiálním „hlasem“ státních hřebčínů v EU. Mezi její členy patří právě Národní hřebčín Kladruby nad Labem či německý Zemský hřebčín Marbach. Zastoupení Pardubického kraje s ESSA spolupracuje a podporuje její aktivity, zejména při snaze prosazení tématu koní jako žijícího kulturního dědictví v Evropě. „Pardubický kraj je regionem koní a Starokladrubští koně patří mezi nejstarší plemena v Evropě. Koně byli po staletí využíváni člověkem pro různé účely a národní stáje unikátním způsobem dokumentují sociální vývoj evropské historie. Jsou také místem uchování tradice a profese, při které dochází k sepjetí člověka s přírodou a která byla přenášena po staletí z generace na generaci a mnohdy se vytratila. Naše konference potvrdila, že trendy a potřeby současné společnosti volají po uchování této tradice a historie. Národní historické stáje je třeba  také podpořit jako moderní vzdělávací a výzkumné organizace. Jsem ráda, že Kladruby nad Labem jsou do této iniciativy aktivně zapojeny a určitě jim na evropské půdě budu nápomocna,“  uvedla Karolína Brennerová, vedoucí Zastoupení Pardubického kraje v Bruselu.   Událost měla za úkol poukázat na význam národních hřebčínů jako specifických a unikátních prostředků pro uchování a ochranu žijícího kulturního dědictví. Zajištěním přežití méně rozšířených či ohrožených plemen, národní hřebčíny velkou mírou přispívají k ochraně biodiverzity.   Mezi hlavní přednášející patřila ředitelka Zemského hřebčína Marbach Astrid von Velsen-Zerweck, ze zástupců evropských institucí lze pak jmenovat pana Alf-Eckbert Füssela z Generálního ředitelství Evropské komise pro zdraví a spotřebitele, či Elisabeth Jeggle, poslankyni Evropského parlamentu.   Konference znamenala první krok v pozdvižení tématu koní jako žijícího kulturního dědictví na evropskou úroveň a impuls k širší diskusi o tomto tématu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.11.

V soutěži Kudy z nudy náš kraj uspěl

Agentura CzechTourism vyhlásila výsledky soutěže Ceny Kudy z nudy 2010

Společnost celý článek
14.11.

Přijďte zažít Noc venku 2017

„Budeme rádi, když si co nejvíce lidí přijde vyzkoušet, jaké to je, spát venku v zimním počasí,“ uvedla koordinátorka Mgr. Lenka Šuláková. Lidé si z události mimo jiné odnesou netradiční zážitek, dozví se o službách, které lidé bez domova využívají, a také jakým způsobem mohou sami pomáhat.

Společnost celý článek
27.10.

Výlov Bohdanečského rybníka 2016

Prodej čerstvých ryb bude probíhat oba dva dny. Na hrázi můžete v pátek i v sobotu ochutnat tradiční rybí speciality z udírny či grilu, rybí polévku, piva z minipivovaru Mordýř či regionální speciality. Tradiční doprovodnou akcí je loučení s ptáky, pozorování a přednáška Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, regionálního pracoviště Východní Čechy na Polákově poloostrově – pouze v pátek 28.10.

Společnost celý článek
20.5.

Pardubáci ušetřili ropu na cestu kolem světa

Tato množství odpovídají roční produkci nebezpečného odpadu ze zhruba 200 tisíc domácností.

Společnost celý článek
18.6.

Pardubický kraj chce ulehčit život handicapovaným lidem

Euroklíč je evropský projekt, který přes dvacet let pomáhá lidem se sníženou schopností pohybu.

Společnost celý článek
21.3.

Odstávka elektrické energie v Pardubické krajské nemocnici, a.s.

Fungování lékařské pohotovost pro dospělé (není v areálu nemocnice!) není touto odstávkou dotčeno.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting