O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

16.11.

O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

Ve čtvrtek 10. listopadu se Zastoupení Pardubického kraje reprezentující Národní hřebčín Kladruby nad Labem podílelo na konferenci s tématem „Koně – Evropské dědictví“. Podtitulem akce, jež se konala pod záštitou ministra německé spolkové země Bádenska-Württemberska pro venkov, výživu a ochranu spotřebitele, pana Rudolfa Köberle, bylo „Zachování zdrojů, inovace a tradic“.   Konference byla organizována Zastoupením Bádenska-Württemberska při Evropské unii, společně s organizací ESSA – Asociací evropských státních hřebčínů. ESSA sdružuje přes 20 hřebčínů z různých zemí Evropy a stala se oficiálním „hlasem“ státních hřebčínů v EU. Mezi její členy patří právě Národní hřebčín Kladruby nad Labem či německý Zemský hřebčín Marbach. Zastoupení Pardubického kraje s ESSA spolupracuje a podporuje její aktivity, zejména při snaze prosazení tématu koní jako žijícího kulturního dědictví v Evropě. „Pardubický kraj je regionem koní a Starokladrubští koně patří mezi nejstarší plemena v Evropě. Koně byli po staletí využíváni člověkem pro různé účely a národní stáje unikátním způsobem dokumentují sociální vývoj evropské historie. Jsou také místem uchování tradice a profese, při které dochází k sepjetí člověka s přírodou a která byla přenášena po staletí z generace na generaci a mnohdy se vytratila. Naše konference potvrdila, že trendy a potřeby současné společnosti volají po uchování této tradice a historie. Národní historické stáje je třeba  také podpořit jako moderní vzdělávací a výzkumné organizace. Jsem ráda, že Kladruby nad Labem jsou do této iniciativy aktivně zapojeny a určitě jim na evropské půdě budu nápomocna,“  uvedla Karolína Brennerová, vedoucí Zastoupení Pardubického kraje v Bruselu.   Událost měla za úkol poukázat na význam národních hřebčínů jako specifických a unikátních prostředků pro uchování a ochranu žijícího kulturního dědictví. Zajištěním přežití méně rozšířených či ohrožených plemen, národní hřebčíny velkou mírou přispívají k ochraně biodiverzity.   Mezi hlavní přednášející patřila ředitelka Zemského hřebčína Marbach Astrid von Velsen-Zerweck, ze zástupců evropských institucí lze pak jmenovat pana Alf-Eckbert Füssela z Generálního ředitelství Evropské komise pro zdraví a spotřebitele, či Elisabeth Jeggle, poslankyni Evropského parlamentu.   Konference znamenala první krok v pozdvižení tématu koní jako žijícího kulturního dědictví na evropskou úroveň a impuls k širší diskusi o tomto tématu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.6.

Přijímací řízení: více administrativy, více peněz

Počty volných míst pro další kola přijímacího řízení jsou zveřejněny na webových stránkách.

Společnost celý článek
17.3.

České tradice v rámci Multikulturního týdne

Dětský folklorní soubor Perníček tady v živém hudebním doprovodu naučí účastníky workshopu základy českých lidových tanců.

Společnost celý článek
27.3.

Radnice získá svůj starobylý ráz

Rekonstrukce objektu, která začala letos v lednu, byla neodkladná, neboť stropy budovy byly napadeny dřevomorkou. Nezastavilo ji ani ošetření dřevěných konstrukcí při částečné rekonstrukci v letech 1993 a 1994. Stavbu, s původním rozpočtem zhruba 67 milionů korun provádí sdružení společností Chládek a Tintěra a Marhold.

Společnost celý článek
14.5.

Přijeďte fandit, zvou Wroclawští

Středobodem fotbalového svátku bude wroclawský stadion vybudovaný v letech 2010 – 2011 jako víceúčelový objekt.

Společnost celý článek
28.5.

Žamberk s Letohradem propojila cyklostezka

Nejdéle trval výkup pozemků od soukromníků, a to tři roky.

Společnost celý článek
22.7.

V povodí řeky Třebovky dokončí protipovodňová opatření.

V Rybníku u České Třebové byla za přítomnosti ministra zemědělství Miroslava Tomana a hejtmana Martina Netolického zahájena realizace poslední části protipovodňových opatření v povodí řeky Třebovky v úseku Třebovice – Česká Třebová.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting