O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

16.11.

O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

O koních jako evropském dědictví se jednalo v Bruselu

Ve čtvrtek 10. listopadu se Zastoupení Pardubického kraje reprezentující Národní hřebčín Kladruby nad Labem podílelo na konferenci s tématem „Koně – Evropské dědictví“. Podtitulem akce, jež se konala pod záštitou ministra německé spolkové země Bádenska-Württemberska pro venkov, výživu a ochranu spotřebitele, pana Rudolfa Köberle, bylo „Zachování zdrojů, inovace a tradic“.   Konference byla organizována Zastoupením Bádenska-Württemberska při Evropské unii, společně s organizací ESSA – Asociací evropských státních hřebčínů. ESSA sdružuje přes 20 hřebčínů z různých zemí Evropy a stala se oficiálním „hlasem“ státních hřebčínů v EU. Mezi její členy patří právě Národní hřebčín Kladruby nad Labem či německý Zemský hřebčín Marbach. Zastoupení Pardubického kraje s ESSA spolupracuje a podporuje její aktivity, zejména při snaze prosazení tématu koní jako žijícího kulturního dědictví v Evropě. „Pardubický kraj je regionem koní a Starokladrubští koně patří mezi nejstarší plemena v Evropě. Koně byli po staletí využíváni člověkem pro různé účely a národní stáje unikátním způsobem dokumentují sociální vývoj evropské historie. Jsou také místem uchování tradice a profese, při které dochází k sepjetí člověka s přírodou a která byla přenášena po staletí z generace na generaci a mnohdy se vytratila. Naše konference potvrdila, že trendy a potřeby současné společnosti volají po uchování této tradice a historie. Národní historické stáje je třeba  také podpořit jako moderní vzdělávací a výzkumné organizace. Jsem ráda, že Kladruby nad Labem jsou do této iniciativy aktivně zapojeny a určitě jim na evropské půdě budu nápomocna,“  uvedla Karolína Brennerová, vedoucí Zastoupení Pardubického kraje v Bruselu.   Událost měla za úkol poukázat na význam národních hřebčínů jako specifických a unikátních prostředků pro uchování a ochranu žijícího kulturního dědictví. Zajištěním přežití méně rozšířených či ohrožených plemen, národní hřebčíny velkou mírou přispívají k ochraně biodiverzity.   Mezi hlavní přednášející patřila ředitelka Zemského hřebčína Marbach Astrid von Velsen-Zerweck, ze zástupců evropských institucí lze pak jmenovat pana Alf-Eckbert Füssela z Generálního ředitelství Evropské komise pro zdraví a spotřebitele, či Elisabeth Jeggle, poslankyni Evropského parlamentu.   Konference znamenala první krok v pozdvižení tématu koní jako žijícího kulturního dědictví na evropskou úroveň a impuls k širší diskusi o tomto tématu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

9.12.

Po vzoru Hradce odmítají drahá měřidla další města

V tomto způsobu řešení podpořilo ředitele Seidlera také celorepublikové teplárenské sdružení.

Společnost celý článek
16.6.

Dům hudby pro 21. století

Již v minulém roce byla připravena projektová dokumentace na „Realizaci úspor energie - Konzervatoř Pardubice“, na kterou se kraji podařilo získat osmimilionovou dotaci z evropského programu pro životní prostředí. „V tomto projektu jsou kromě drobných dispozičních úprav navržena energeticky úsporná opatření na vnější obálce budovy, tedy především výměna oken a zateplení střechy. Pohledově se zvnějšku téměř nic nezmění,“ uvedl Roman Línek. S tímto projektem se počítá na přelomu let 2018 a 2019 a celkové náklady budou činit 40 milionů korun.

Společnost celý článek
30.3.

Falešný zaměstnanec BIS vyžadoval prebendy

Několikrát se pod smyšleným jménem M. Sádovský vydával za pracovníka Bezpečnostní informační služby České republiky.

Společnost celý článek
11.6.

Přijďte na Buňkov fandit malým hasičům

Celou akci pořádá Sbor dobrovolných hasičů Břehy ve spolupráci s okresním sdružením hasičů Pardubicka a pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a obce Břehy.

Společnost celý článek
19.2.

Jídelna svitavské nemocnice už pracuje naplno

Po několikatýdenním zkušebním provozu slavnostně otevřeli v pátek 16. února 2007 stravovací zařízení v Nemocnici ve Svitavách.

Společnost celý článek
13.4.

Morane ve švýcarských barvách

Jedním z vystupujících letadel bude i stíhací Morane-Saulnier MS.406. Tento typ z druhé poloviny třicátých let byl nosným stíhacím letounem francouzského letectva na počátku druhé světové války. A nesmazatelně s ním jsou spjaty i osudy československých pilotů, kteří s ním létali jak v Bitvě o Francii, tak v bojích v Africe, či Sýrii a celkově na typu MS.406 dosáhli na šest desítek sestřelů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting