Obhájí basketbaloví šampioni z pardubické Studánky loňský triumf ve finále Sportovní ligy základních škol?

24.4.

Obhájí basketbaloví šampioni z pardubické Studánky loňský triumf ve finále Sportovní ligy základních škol?

Obhájí basketbaloví šampioni z pardubické Studánky loňský triumf ve finále Sportovní ligy základních škol?
Na rozdíl od hokeje či fotbalu prožívají Pardubice v současné době basketbalový boom. Hráči BK JIP Pardubice se usadili hned za Nymburkem na druhé příčce Kooperativa NBL a jsou nejvážnějšími aspiranty pro boj o titul. Další významnou basketbalovou akci zažije město perníku ve dnech 26.-27. dubna, kdy se v něm uskuteční republikové finále 3. ročníku Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství. V kategorii staršího žactva se nejvýznamnější školní soutěže družstev zúčastní šest nejlepších chlapeckých a stejný počet dívčích družstev z celé České republiky.
„Těší mě, že se Základní škola Pardubice – Studánka, kterou město Pardubice zřizuje, stala spolupořadatelem republikového finále Sportovní ligy základních škol. Je to díky tomu, že chlapecký tým této školy v loňském roce zvítězil. Pardubice jsou městem s obrovskou basketbalovou tradicí a skvělými mládežnickými týmy, které na klubové úrovni tradičně získávají tituly mistrů republiky. Basketbal vznikl jako studentský sport, který je velmi náročný na koordinaci pohybů, a do škol jednoznačně patří. Proto velmi vítám projekt Sportovní ligy základních škol. Věřím, že i díky dobré spolupráci klubu se školami za finanční podpory města se v Pardubicích podaří vychovat další Kantůrky, Vahaly nebo Welsche,“ říká náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký, do jehož gesce patří mimo jiné právě i sport.
Do republikového finále Sportovní ligy základních škol se v každé kategorii představí šest nejlepších chlapeckých a stejný počet dívčích družstev, která prošla náročným kvalifikačním sítem. O prvenství budou bojovat starší žáci: ZŠ Ohradní, Praha; ZŠ Klatovy, Čapkova; Gymnázium B. Hrabala, Nymburk; ZŠ Sirotkova, Brno; ZŠ Dr. Horáka, Prostějov; ZŠ Pardubice-Studánka. Mezi staršími žákyněmi změří síly hráčky: Gymnázium J. Gutha-Jarkovského, Praha; Gymnázium J. Vrchlického, Klatovy; ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská; 2. ZŠ Žďár nad Sázavou; ZŠ Javorník; ZŠ Npor. Eliáše, Pardubice-Polabiny.
Do dějiště závěrečného turnaje však zamíří ještě jeden významný host. Bude jím Alena Hanušová, hráčka sedminásobného mistra republiky ZVVZ USK Praha a česká reprezentantka, která se svým týmem minulý týden bojovala ve Final Four Evropské ligy. Vítězným celkům chlapců i dívek současně přiveze milý dárek od České basketbalové federace – vstupenky na úvodní duel týmu České republiky na mistrovství Evropy žen s Ukrajinou 16. června v Hradci Králové. 
Dvě domácí želízka
V basketbalové části Sportovní ligy základních škol se letos uskutečnilo 97 okrskových a 148 okresních kol. Zapojilo se do nich 1 072 družstev (612 chlapeckých a 460 dívčích), což představuje celkem 12 864 hráčů – 5 520 děvčat a 7 344 chlapců. Proti minulému ročníku to znamená nárůst zhruba o sto týmů a dva tisíce hráčů.
V závěrečném turnaji budou mít dvojnásobné zastoupení také domácí týmy. Mezi dívkami se představí výběr Základní školy Npor. Eliáše z Pardubic-Polabin, ale pikantní příchuť závěrečnému turnaji dodává skutečnost, že hoši ze Základní školy Pardubice-Studánka budou obhajovat svůj triumf z loňského finále v Jindřichově Hradci, kde porazili Základní školu Donovalská z Prahy 35:22.
„Naši chlapci budou patřit také letos k favoritům, ale jakékoliv tipování ve sportu je samozřejmě vždy ošidné. Loni však ještě byli žáky 8. třídy a hráli proti o rok starším soupeřům – nyní by měli být nejen starší, ale i zkušenější. Věříme však, že na domácí palubovce budou opět bojovat o vítězství. Velkou motivací pro ně je také možnost ukázat se ve finále v přímém přenosu České televize,“ připomíná Filip Patlevič, předseda Krajské rady Asociace školních sportovních klubů ČR a ředitel ZŠ Pardubice-Studánka.
Právě tato škola se stala společně s basketbalovým klubem BK JIP Pardubice vůbec poprvé pořadatelem republikového finále. Zatímco chlapci odehrají svou část v hale Dašická, dívky bude hostit hala Dukla. Finálová střetnutí v obou kategoriích uvidí fanoušci Sportovní ligy základních škol opět na televizních obrazovkách v přímém přenosu a basketbalového studia na kanálu ČT sport. 
„Jasně, že bychom chtěli obhájit loňské prvenství. Já jsem v tom úspěšném družstvu ještě nebyl, ale jinak v něm zůstali prakticky všichni kluci, kteří jsou teď navíc zkušenější. Naší hlavní zbraní je rychlý protiútok a dobrá střelba ze všech pozic – tahle taktika by měla na všechny platit. Naším největším soupeřem budou asi basketbalisté z Brna, na ty se musíme nejvíc soustředit. Doufám, že nás přijdou povzbudit i spolužáci a že vytvoří pořádně bouřlivou atmosféru,“ přeje si Jan Škoda, čtrnáctiletý žák ZŠ Pardubice-Studánka a současně rozehrávač nebo křídlo, jenž se basketbalu věnuje osm let.
All Star Game s patronem a hvězdami
Na aktéry závěrečného turnaje však nečekají pouze samotné zápasy. Po skončení hracího pořadu úvodního dne pro ně organizátoři připravili interaktivní program za účasti basketbalového patrona Sportovní ligy základních škol Radka Nečase a dalších hráčů BK JIP Pardubice. V rámci tzv. All Star Game společně absolvují exhibici, modelový trénink, soutěže, rozhovory i autogramiádu.
„Všem mladým hráčům bych chtěl vzkázat, aby hlavně u sportu navzdory všem lákadlům vydrželi. Už samotná účast družstva v této fázi soutěže je obrovským úspěchem. Vyhrát může pouze jeden, ale zážitky si odnesou všichni. To, co v kolektivním sportu zažijí, je neopakovatelné. S odstupem času zapomenou, kde co vyhráli nebo prohráli, ale pokaždé si vzpomenou na společné překonávání překážek a soupeřů,“ radí pardubický pivot Radek Nečas mladým basketbalistům.
Program republikového finále – středa 26. dubna: 11 h slavnostní zahájení (Dašická), 12,30 až 18,30 h zápasy v základních skupinách (chlapci – Dašická, dívky – Dukla), 20 h All Star Game (Dašická). Čtvrtek 27. dubna: 8 h semifinále, 10 h o 5. místo, 11 h o 3. místo (chlapci – Dašická, dívky – Dukla), 12 h finále dívky (Dašická), 13 h finále chlapci (Dašická).
Více informací o projektu na www.sportovniligazs.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.6.

Restaurátoři z Univerzity Pardubice zahájili záchranu 7 000 let staré studny

Odborníci z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice dnes zahájili práce, které povedou k uchování studny staré více než 7 000 let. V Evropě unikátní pravěkou dřevěnou stavbu archeologové zajistili loni při stavbě silnice D35. Celý proces konzervace bude restaurátorům trvat více než 10 měsíců a spotřebují na něj asi 600 kilogramů cukru.

Společnost celý článek
20.3.

Dobrovolnictví táhne. neziskovky k němu svolávají konferenci

„Během posledních 3 let se dobrovolnictví v Pardubickém kraji velmi dobře rozvíjí. Je skvělé, kolik lidí má chuť pomáhat druhým. Na konferenci budou také prezentovány výsledky Analýzy dobrovolnictví v Pardubickém kraji, kterou zpracovala Akademie věd ČR. Účastníci se zároveň dozvědí, jak se stát dobrovolníkem v rámci Evropské dobrovolné služby a také o možnostech mezinárodního dobrovolnictví ve světě,“ shrnuje Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Společnost celý článek
10.3.

Dotace na pětadvacetimetrový bazén je již schválena

„Těší mě, že se nám daří shánět peníze na již připravené projekty. Realizační dokumentaci na nový plavecký bazén jsme dokončili v říjnu loňského roku. Dotace, které město od ministerstva získalo, tak pokryjí skoro polovinu nákladů na jeho stavbu. Jejich celková výše by pak měla dosáhnout zhruba 50 milionů korun včetně DPH,“ podotýká náměstek primátora zodpovědný za dotační politiku Jan Řehounek.

Společnost celý článek
3.5.

Přednáška „Měření vzdáleností ve vesmíru,,

V současné době je vynakládáno velké úsilí na zpřesnění měření velkých vzdáleností.

Společnost celý článek
14.2.

Pardubické letiště je pro město i kraj jasnou prioritou

Zachování mezinárodního statutu pardubického letiště a jeho další rozvoj patří k hlavním společným prioritám města.

Společnost celý článek
9.12.

Unikátní iluminace se vrací zpšt do Kutné Hory

Dražba v londýnské aukční síni probíhala velice dramaticky, byl o ní nebývale velký zájem.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting