Obraz se stěhuje z Pardubic do Náchoda

30.7.

Obraz se stěhuje z Pardubic do Náchoda

Obraz se stěhuje z Pardubic do Náchoda

Největší a jeden z nejcennějších obrazů, které má ve svém majetku město Pardubice, se bude ve čtvrtek 30. července stěhovat do muzea v Náchodě. Zajímavostí obrazu, který nese název „Pohled na Velkou Něvu a nábřeží Admirality“, je skutečnost, že není podepsán ani datován. „Až podrobné pátrání a konzultace s ruskými odborníky z muzea v Petrohradě dávají tušit, že autorem by mohl být francouzský malíř Ferdinand Victor Perrot,“ uvedl vedoucí kanceláře pardubického magistrátu Michal Zitko. Podle Julie Jančárkové ze Slovanského ústavu Akademie věd ČR je pravděpodobné, že francouzský malíř Perrot není vůbec zastoupen v jiných českých sbírkách, a tak je jeho obraz na pardubickém magistrátu určitou raritou. Rozměrný obraz visel dlouhé roky v jednací místnosti rady města. Zasedací místnost však prošla zhruba před rokem rekonstrukcí a velký obraz se zdobeným rámem se do nynější moderně laděné místnosti již nehodil. Město jej nabídlo k zapůjčení několika místním institucím, včetně Východočeského muzea. „Když ovšem nikdo v Pardubicích nejevil patřičný zájem, nabídli jsme obraz náchodskému muzeu, které se specializuje právě na ruské autory,“ vysvětlil Michal Zitko. Odhadní cena obrazu se pohybuje řádově ve statisících korunách. Po loňském sejmutí obrazu ze stěny zasedací místností rady před její rekonstrukcí se na čas zdálo, že autorem nesignovaného obrazu by mohl být známý a uznávaný ruský malíř 19. století Ivan Konstantinovič Ajvazovskij. „Pokud by se tehdy ukázalo, že autorem je opravdu Ajvazovskij, cena obrazu by se rázem pohybovala už v milionech korun,“ podotkl Michal Zitko. Francouzského malíře Perrota k Rusku pojí skutečnost, že v této zemi strávil několik let svého života a v roce 1841 tam dokonce i zemřel. Vzhledem k tomu, že obraz ztvárňující pohled na řeku Něvu nebyl dokončen, může se jednat o jedno z posledních Perrotových děl. Na pardubickou radnici se obraz dostal zřejmě počátkem 50. let minulého století, když byl znárodněn majetek tehdejší městské spořitelny. V tištěných materiálech se obraz s názvem „Petrohrad“ poprvé na českém území objevuje v roce 1935 v rámci výstavního katalogu. Obraz tenkrát patřil Jaroslavu Koutskému, který v letech 1927 až 1930 služebně pobýval coby konzulární rada československého ministerstva zahraničních věcí v Sovětském svazu. Od Koutského v roce 1938 koupila obraz právě Městská spořitelna Pardubice.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.8.

Pardubice předávají zkušenosti na Balkán

Pardubice jsou prvním městem ČR, které se rozhodlo pro konkrétní pomoc vybrané municipalitě v Kosovu.

Společnost celý článek
4.11.

Služby města Pardubic jsou na zimu připraveny

Cílem zimní údržby na pozemních komunikací je zajistit pro celé období tj. v době od 1.11. 2015 do 31.3. 2016, zmírňování závad ve sjízdnosti a schůdnosti komunikací, vzniklých zimními povětrnostními podmínkami. Zimní údržba se nevztahuje na plochy, které nejsou majetkem Statutárního města Pardubice nebo jsou v pronájmu a v soukromém vlastnictví.

Společnost celý článek
13.8.

Hasiči uctili památku svých kolegů, kteří zemřeli při výkonu služby před 19 lety

V zatáčce na mokré vozovce v Rybitví se vůz dostal do smyku a převrátil se na bok.

Společnost celý článek
12.2.

Dětský domov v Holicích učí děti samostatnému bydlení

„Ze zákona je možné, aby děti ve věku 18 až 26 zůstávaly v dětském domově. Snažíme se je tak připravit na dobu, kdy budou muset z domova definitivně odejít a starat se o sebe. Proto jsou tréninkové byty natolik důležité, jelikož fungují jako přechodová fáze do běžného života,“ sdělil ředitel domova Ondřej Výborný.

Společnost celý článek
3.10.

V hejtmanské kanceláři jak na střelnici

Ivo Toman totiž přijal olympijského vítěze Davida Kosteleckého, který letos v Pekingu triumfoval v disciplíně trap.

Společnost celý článek
17.9.

Týden pro duševní zdraví začíná 22. září

Již devatenáctý ročník osvětové akce Týden pro duševní zdraví začíná v pondělí 22. září 2014. Týden pořádá organizace Péče o duševní zdraví, kterou v roce 1995 založili pracovníci psychiatrického oddělení pardubické nemocnice za účelem sociální pomoci vážně duševně nemocným lidem.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting