Oči pardubických předškoláků hlídá nenápadný přístroj

10.6.

Oči pardubických předškoláků hlídá nenápadný přístroj

Oči pardubických předškoláků hlídá nenápadný přístroj

Všechny pardubické děti do pěti let věku absolvují preventivní vyšetření zraku, které včas odhalí i dosud skryté zrakové vady. Vyšetření, které není hrazeno ze zdravotního pojištění, je v Pardubicích bezplatné. Projekt Mít oči k vidění, který v Pardubicích „běží“ třetím rokem, zajišťuje sdružení PROZRAK, financuje jej město.  „Během tří let jsme tento projekt podpořili částkou téměř 1,5 milionu korun. Jsou to dobře vynaložené peníze. Dvouletý výzkum zrakových vad v populaci pardubických předškoláků ukázal, že nějakou oční vadu má více než 10 procent těchto dětí a víc než tři čtvrtiny těchto vad (7,8 procenta) byly odhaleny až díky screeningu. U mnoha dětí by neodhalená zraková vada mohla mít negativní vliv na jejich další rozvoj a tedy na celý další život,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.   Během dvou let prošlo zrakovým screeningem  přístrojem Plusoptix, jehož nákup financovalo městro, už 2744 pardubických předškoláků. Z 84 procent to byly děti z mateřských škol, zbývající objednali na vyšetření do sdružení rodiče. Přístroj zachytil odchylky od normálu u 993 dětí. U očního lékaře bylo zatím dovyšetřeno 646 dětí, u 213 z nich lékaři odhalili oční vadu. „Díky screeningu se tyto děti dostaly do péče odborných lékařů, což je velmi důležité, neboť včasnou péčí lze zrakové vady zmírnit či zcela odstranit. Naopak nezachycené zrakové vady mohou mít velmi negativní vliv na osobnost dětí,“  upozornila koordinátorka projektu Dagmar Fidlerová.   V minulých dvou letech prošly zrakovým screeningem v mateřských školách převážně děti narozené v letech 2004 až 2006. Letos vyšetření absolvují již pouze děti, které do školky nastupují nově. Idea projektu, že každé dítě v Pardubicích do věku pěti let projde touto zrakovou prevencí, se tak po dvou letech naplňuje. Pardubický projekt navíc oslovuje nové subjekty. Podnikatelé, úřady  a podobně stále častěji přispívají na tuto formu prevence dětského zdraví a s pomocí  sdružení PROZRAK ji rozšiřují do dalších obcí Pardubicka

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.3.

Dvojnásobný otec Josef Pejchal

„Darja byla tak hodná a s porodem počkala na dobu mezi představením a ranní zkouškou.

Společnost celý článek
9.6.

Nová česká technologie vyčistí staré ekologické zátěže

Nespalovací technologie dekontaminují půdu šetrnějším způsobem, takže je znovu využitelná.

Společnost celý článek
16.12.

Kavárna Universitas zakončí rok 2015 povídáním o Mistru Janu Husovi

„V prosincové Kavárně Universitas dostaneme odpovědi například na to, jak se stal Jan Hus kacířem v očích církve, jak probíhal koncil v Kostnici nebo co následovalo v českých zemích po jeho upálení. Dozvíme se však i řadu dalších zajímavostí z reformátorova života,“ dodává studentská organizátorka a upozorňuje, že se Kavárna otevírá tentokrát již v 18 hodin.

Společnost celý článek
21.4.

Návštěva z USA u vicehejtmana

Americkou návštěvu také zaujalo nedávné zařazení Pardubického kraje mezi regiony „s nejlepší budoucností.

Společnost celý článek
31.3.

Ministr Gandalovič navštívil Pardubický kraj

Odpoledne věnoval pozornost vyhodnocení likvidace ptačí chřipky, která postihla farmy na Orlickoústecku v létě loňského roku.

Společnost celý článek
15.7.

Kosatec nabízí dětem příměstský tábor

Stanovená cena 987 korun zahrnuje obědy, svačiny, pitný režim, odborný dozor a veškerý materiál.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting