Očkování proti chřipce opět pokračuje. Lékaři mohou pacienty naočkovat tetravalentní vakcínou

13.11.

Očkování proti chřipce opět pokračuje. Lékaři mohou pacienty naočkovat tetravalentní vakcínou

Po počátečním zvýšeném zájmu o očkování proti chřipce došlo v ČR v uplynulých dvou týdnech ke krátkodobému nedostatku vakcín. Nyní jsou tetravalentní vakcíny proti chřipce díky Sanofi Pasteur v Česku opět dostupné. Nová dodávka očkovací látky je již v republice a tento týden bude obnovena distribuce do ordinací lékařů. Čtyřvalentní vakcína poskytuje v současné době nejširší možnou ochranu proti chřipce. Senioři nebo chronicky nemocní ji mají zdarma. Ideální čas na očkování je podle odborníků konec podzimu, tedy přibližně měsíc před očekávaným nástupem chřipkové sezóny.

Na počátku měsíce října přivezla společnost Sanofi Pasteur na trh v Česku první dodávku vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra. Distributoři začali vzápětí vykrývat předobjednávky lékařů, kteří si vakcíny rezervovali předem. Letošní druhá vlna vakcín proti chřipce se do ordinací lékařů dostane v polovině listopadu. „Celkově jsme nyní do České republiky dovezli dostatečné množství vakcín Vaxigrip Tetra, abychom pokryli veškerou potřebu očkovacích dávek včetně meziročního nárůstu poptávky,“ říká Libor Kytýr, ředitel komunikace Sanofi Česká republika a Slovensko.

Dle názoru odborníků by mělo být očkování proti chřipce v největší míře realizováno během měsíců října, listopadu až prosince. 1,2Zejména u rizikových pacientů, mezi něž se kromě chronicky nemocných řadí například senioři, se vzhledem k udržení dostatečné hladiny protilátek ukazuje pozdější termín vakcinace jako výhodnější ve srovnání s očkováním v dřívějších podzimních měsících1,“ upozorňuje na nové poznatky Libor Kytýr.

Podle reprezentativního průzkumu, který pro Sanofi dělala agentura ppm factum, mají zkušenost s chřipkou více než dvě třetiny seniorů na Pardubicku. Téměř čtvrtina ji měla v posledních letech dokonce více než třikrát. „Přesto o očkování uvažuje jen necelá polovina seniorů v regionu,“ uvádí Libor Kytýr. Častěji jde o ty, kteří žijí aktivním životem, věnují se svým koníčkům, sportu a jezdí na dovolené. A také ty, kdo si chřipkou v uplynulých letech prošli. „Mezi seniory, kteří v posledních 10 letech chřipku neměli, plánuje letos vakcinaci jen necelá čtvrtina. Z těch, kteří chřipkou prošli, uvažuje o očkování o 10 procent více lidí,“ upřesňuje.

Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. V Evropě ji způsobují čtyři kmeny chřipkových virů. Cirkulují současně, ale v různém poměru a jejich výskyt je jen těžko předvídatelný. V posledních dvou letech je na českém trhu dostupná čtyřvalentní vakcína. Ta poskytuje širší ochranu proti chřipce, protože na rozdíl od třívalentní vakcíny chrání proti více chřipkovým kmenům současně.

Neočkovaným lidem mohou chřipkové infekce velmi rychle zhoršit zdravotní stav a způsobit závažné komplikace včetně smrti zejména u rizikové populace, tj. u seniorů a pacientů s chronickým onemocněním jako jsou diabetes, chronické respirační onemocnění, kardiovaskulární či renální onemocnění. V české populaci jsou přibližně 2 miliony takto chronicky nemocných osob ve věku 3-64 let a stejný počet osob starších 65 let.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

5.10.

Neziskovky a podnikatelé si vyzkouší pilotní burzy filantropie

Seminář je určen pro neziskové organizace a širokou veřejnost.

Společnost celý článek
17.5.

Zelená brána je pokryta lešením

První dvě etapy by měly být dokončené na konci června, ovšem možná dojde k několikadennímu prodloužení stavebních prací. „Na několik dnů jsme museli práce přerušit, protože přímo pod Zelenou bránou totiž probíhali běžci pardubického půlmaratonu a Pardubické devítky a musel se zde pro ně vystavět provizorní dřevěný mostek. Zdržení se ale snažíme dohnat,“ dodává Alena Blažková.

Společnost celý článek
14.9.

Za tajemstvím pardubického bělouše

Tato hra volně navazuje na předchozí ročník.

Společnost celý článek
13.9.

Mistrovství České republiky v disciplínách TFA

Nejsilnější muži v hasičských uniformách předvedou své síly v tomto pořadí - losování startovního pořadí bylo provedeno na přípravné poradě pořadatelů dne 26. června 2013 na územním odboru Ústí nad Orlicí HZS Pardubického kraje.

Společnost celý článek
14.8.

Do Adršpachu raději jindy: Poláci oslavují

Policisté upozorňují, že ve dnech 14., 15. a 16. srpna očekávají komplikace v dopravě a s parkováním v Adršpachu

Společnost celý článek
17.3.

Plavecký areál se chystá na rekonstrukci

Nechceme budovat konkurenci velkým aquaparkům, chceme mít centrum pro co nejúčelnější a nejlepší využití volného času.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting