Od 1. ledna se mění zákon o občanských průkazech

13.12.

Od 1. ledna se mění zákon o občanských průkazech

Od 1. ledna se mění zákon o občanských průkazech

Od 1. ledna 2012 se mění zákon o občanských průkazech a s tím souvisí i celostátní odstávka systému výroby dokladů. Občanské průkazy vydané do konce roku 2011 budou v platnosti po dobu v nich uvedenou, nebude nutná výměna. Stejně tak budou i nadále platit občanské průkazy občanů narozených do 1. 1. 1936, pokud nenastala změna údajů uvedených v občanském průkazu. Novinkou bude možnost vyhotovení občanského průkazu občanovi do 15-ti let. Tento občanský průkaz bude zpoplatněn částkou 50 korun a zažádat o něj musí zákonný zástupce, který tento vyhotovený občanský průkaz i převezme. Další novinkou bude vydání občanského průkazu s elektronickým čipem za správní poplatek 500 korun. Do elektronického čipu bude možné nahrát určitá data, která budou upřesněna zvláštním právním předpisem. Tyto občanské průkazy budou chráněny PIN-kódem. Při zablokování karty, (když držitel zapomene PIN – 3krát) bude nutné odblokování elektronické autentizace za poplatek 100 korun, na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Občanské průkazy bez elektronického čipu budou bez poplatku. Výjimkou jsou občanské průkazy bez strojově čitelné zóny s platností jeden měsíc, které se vydávají za ztracené, odcizené nebo poškozené občanské průkazy. Zde je správní poplatek 100 korun za ztrátu a 100 korun za nový občanský průkaz. Fotografie na občanský průkaz bude nutné donést právě jen na občanské průkazy bez strojově čitelné zóny s platností jeden měsíc. Na běžné občanské průkazy se bude fotografovat stejně jako na cestovní doklady na úřadě. Další změnou v nových občanských průkazech bude možnost odmítnout zápis údaje o rodinném stavu nebo partnerství. Zažádat o vyhotovení nebo vyzvednutí občanského průkazu bude možné na každém úřadě obce s rozšířenou působností. Na matričních úřadech již tato možnost nebude.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.4.

Veřejná studentská konference

Konference probíhá od 16:00 hodin v posluchárnách univerzitní auly v univerzitním kampusu v Pardubicích.

Společnost celý článek
2.1.

V pardubické porodnici se narodil jako první dítě v roce 2014 chlapec Pavel

Ve srovnání s minulými pěti lety se na narození prvního dítěte nového roku čekalo ve zdejší porodnici nejdéle. První miminka v letech 2009 až 2013 se narodila už v průběhu dopoledne. Nejpozději to bylo v roce 2010, kdy chlapec Tadeáš přišel na svět v 9.32 hodin. Letos tomu tak bylo až v odpoledních hodinách.

Společnost celý článek
6.4.

Explosia zprovoznila modernizovanou linku na sférický prach

Slavnostní pásku přede dveřmi budovy B22 přestřihl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spolu s 1. náměstkem hejtmana Pardubického kraje Romanem Línkem a generálním ředitelem pardubické Explosie Josefem Tichým. „Nová linka pro nás znamená lepší flexibilitu v plnění zakázek a zkrácení času od objednávky k realizaci“, říká k investici za desítky milionů korun právě šéf pardubické Explosie Josef Tichý.

Společnost celý článek
27.3.

Dubnová výstava v poličské knihovně představí švýcarské město Fribourg

Vladimír Hlach svými fotografiemi představí město, které se stalo jeho novým domovem, když z důvodu politické perzekuce své rodiny odešel v roce 1968 do Švýcarska.

Společnost celý článek
3.6.

Letečtí záchranáři dali kvůli povodním k dispozici záložní vrtulník

„Dopoledne náš vrtulník zachraňoval životy v Hostinném, kde tamním obyvatelům odřízla voda přístupovou cestu. Máme v pohotovosti všechny naše piloty a záchranáře, abychom případně mohli okamžitě vzlétnout,“ uvedl předseda představenstva DSA Tomáš Suchánek.

Společnost celý článek

Sjezd české a slovenské společnosti pro klinickou neurofyziologii

Sjezd bude zaměřen na tato témata - neurofyziologie u roztroušené sklerózy, extrapyramidových onemocnění, epilepsie, spánku a spasticity, elektromyografie (pokroky v metodice, indikace) a varia a kazuistiky s neuromuskulární problematikou.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting