Odběry vzorků DNA ve věznicích

11.7.

Odběry vzorků DNA ve věznicích

Odběry vzorků DNA ve věznicích

Policisté služby kriminální policie a vyšetřování ukončili v uplynulých dnech odběr bukálních stěrů (výtěr úst pro získání DNA) vězňům v 35 věznicích v České republice. Do Národní databáze DNA (deoxyribonukleová kyselina) tak postupně přibude zhruba 15 tisíc vzorků. Odběry vzorků DNA se týkaly osob odsouzených pro úmyslné trestné činy. Jde přibližně o 15 tisíc vzorků, které budou postupně zpracovány do takzvaných genetických profilů a zařazeny do systému Národní databáze DNA. Policie využívá zákonné možnosti k odběru genetických vzorků především proto, aby zvýšila možnost odhalení pachatelů dosud neobjasněných případů trestné činnosti a zároveň aby zlepšila podmínky k vyšetřování trestných činů, které mohou být spáchány v budoucnu. Velkou výhodou bude také možnost spolehlivě ověřovat totožnost osob pro účely trestního řízení nebo při nástupu do výkonu trestu odnětí svobody. Národní databázi DNA, v níž se veškeré získané vzorky soustřeďují, vede Kriminalistický ústav Praha v souladu se zákonem na ochranu osobních údajů a zákonem o Policii ČR. Od roku 2002 se v ní shromáždilo více než 20 tisíc genetických profilů. Vstupem České republiky do Schengenského prostoru se česká Národní databáze DNA stane součástí informačních systémů, které v budoucnu využijí příslušné orgány všech členských států. Pro Policii ČR, stejně jako pro ostatní zahraniční policejní sbory, znamená tato možnost velmi účinnou zbraň v boji proti trestné činnosti mezinárodního charakteru.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

10.11.

Nábor dárců krve s hokejovým Dynamem přivedl třináct nováčků

Na transfuzní oddělení zavítal i trenér extraligového týmu Miloš Holaň. Kvůli prodělané leukémii nemůže darovat krev. Ale o to více si váží všech, kteří tímto způsobem pomáhají druhým. „Pro mě to je něco fantastického.

Společnost celý článek
28.3.

Kdo dostane Zlatý erb?

V pátek 30. března 2007 se rozhodne o vítězích soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí.

Společnost celý článek
14.11.

O budoucí podobě třídy Míru veřejně. Již dnes!

Jenže podle názoru představitelů města se v posledních letech živé centrum přesunulo od Grandu směrem k AFI Pa­lac.

Společnost celý článek
29.7.

Byl dezorientovaný, ale v pořádku

Oblast Toulovcových Maštalí analyzoval rovněž policejní vrtulník s termovizí.

Společnost celý článek
18.1.

Boural a “podepsal se.“ Poté od nehody ujel

Následně vjel na hlavní silnici, kde narazil do pravého boku vozidla Škoda Fabia.

Společnost celý článek
17.9.

Ve středu vypukne mistrovství v hasičských disciplínách TFA

Soutěž pořádá MV – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje a Sportovní klub hasičů Ústí nad Orlicí. Celá akce je pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting